Sen na jawie i świadomy sen – co to takiego?

Zdarzyło Ci się kiedyś mieć sen i w trakcie jego trwania mieć świadomość tego, że śnisz? Jeśli tak, to należysz do szczęśliwców, którzy mieli okazję przeżyć świadomy sen, czyli sen na jawie.

Sen na jawie – co to takiego?

Świadomy sen, nazywany również snem na jawie, to według definicji sen, w którym śniący w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że śni i może przejmować kontrolę nad swoim marzeniem sennym. Czyli może wpływać na to, co w danym śnie będzie się działo. Świadome sny to doskonały sposób na realizację swoich pragnień. Jeśli na przykład twoim marzeniem jest umiejętność latania, to we śnie na jawie możesz latać, doznając przy tym realnych przeżyć. Odczucia doświadczane w trakcie świadomego snu są bardzo zbliżone do tych w rzeczywistości, a czasami nawet bardziej intensywne.

Jak przeżyć świadomy sen?

Sen na jawie może przytrafić się zupełnie samoistnie i zwykle wiąże się z doznaniem przez śniącego niegroźnego szoku, po którym szybko się budzi. Istnieje jednak wiele technik, dzięki którym można nauczyć się świadomego śnienia i tego, by trwać w nim dłużej. Jedną z takich technik jest MILD, polegająca na tym, by po nieoczekiwanym wybudzeniu się, przypomnieć sobie swój ostatni sen i wyobrażać sobie, że dalej się w nim trwa, przywołując jednocześnie jak najwięcej szczegółów, które w danym śnie występowały. Należy przy tym powtarzać sobie w głowie zdanie „właśnie zasypiam i będę w pełni świadomy, że śnię”. Zdanie to trzeba powtarzać dość długo i nie może być ono wymawiane automatycznie, a z pełną świadomością jego znaczenia aż do chwili zaśnięcia. Po pewnym czasie stosowania tej techniki, w umyśle zakoduje się myśl, by podczas snu zachować pełną świadomość i zaczną pojawiać się sny na jawie. Oczywiście wymaga to niemałej cierpliwości i regularności w wykonywaniu danego ćwiczenia.

Dlaczego warto przeżyć świadomy sen?

Sny na jawie to świetny sposób na rozrywkę, ponieważ w trakcie ich trwania można robić to, na co tylko ma się ochotę oraz doświadczać rzeczy jakich dotąd się nie przeżyło. Warto także posiadać tę umiejętność po to, by walczyć z koszmarami sennymi. Świadome śnienie jest bowiem wykorzystywane przez psychologów do leczenia koszmarów u osób notorycznie ich doświadczających. Dzięki nauce technik zachowania świadomości podczas snu, osoby takie mogą wybudzić się z koszmaru na zawołanie lub zmienić jego fabułę. Sny na jawie mogą również pobudzać kreatywność. Niektórzy artyści posiadający umiejętność świadomego śnienia wykorzystują ją do czerpania inspiracji do swoich dzieł.
Świadomy sen, czyli sen na jawie to z pewnością niesamowite przeżycie i warto go doświadczyć chociaż raz w życiu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest