Teorie dotyczące kojącej mocy muzyki są dobrze w społeczeństwie ugruntowane. Muzyka ma unikalny związek z naszymi emocjami, więc może być niezwykle skutecznym narzędziem do radzenia sobie ze stresem.

Muzyka relaksacyjna – jak wpływa na nasz organizm?

Słuchanie muzyki może mieć niesamowicie relaksujące działanie na nasz umysł i ciało, szczególnie wolna, cicha muzyka klasyczna. Ten rodzaj muzyki może mieć korzystny wpływ na nasze funkcje fizjologiczne, spowalniając tętno i puls, obniżając ciśnienie krwi i znacznie redukując poziom hormonów stresu.

Ponieważ muzyka może pochłaniać naszą uwagę, działa ona jak rozproszenie, a jednocześnie pomaga nam poznać i wyrażać swoje emocje. Oznacza to, że może być świetną pomocą w medytacji, ułatwiając wyciszenie i pomagając umysłowi dotrzeć do nowych pokładów energii.

Preferencje muzyczne są u każdego różne, więc tylko ty możesz zdecydować, co Ci się podoba i co jest odpowiednie dla każdego nastroju. Natomiast nawet jeśli zazwyczaj nie słuchasz muzyki klasycznej, warto spróbować, kiedy wybierasz muzykę na uspokojenie.

Istnieje tendencja do unikania aktywnego słuchania muzyki, gdy jest się jest pod wpływem stresu. Być może wydaje się, że jest to strata czasu, która nie pomaga w osiągnięciu czegokolwiek. Ale jak wiemy, wydajność wzrasta, gdy stres jest zmniejszony, co potwierdza skuteczność działania muzyki relaksacyjnej.

Tak naprawdę odprężającej muzyki można słuchać wszędzie: w samochodzie, pod prysznicem, na spacerze z psem, podczas gotowania. Uspokajająca muzyka przed snem zwalnia oddech, uspokaja i odpręża, dzięki czemu łatwiej zapadamy w głęboki sen.

muzyka relaksacyjna 760x428

Co mówią badania o muzyce relaksacyjnej?

Od setek lat muzyka jest stosowana przy leczeniu różnych dolegliwości i w przywracaniu harmonii między umysłem i ciałem. Jednak ostatnie badania naukowe próbują dokładniej zgłębić potencjalne korzyści płynące z muzyki. Według najnowszych badań:

  1. Forma i struktura muzyki może zapewnić spokój i bezpieczeństwo dzieciom niepełnosprawnym i straumatyzowanym. Poprawia m. in. koordynację i komunikację, co wpływa pozytywnie na jakość ich życia.
  2. Słuchanie muzyki na słuchawkach zmniejsza stres i niepokój u pacjentów przed operacją i po operacji.
  3. Muzyka może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanie zarówno bólu przewlekłego, jak i bólu pooperacyjnego.
  4. Słuchanie muzyki może złagodzić objawy depresji i poprawić samoocenę u osób starszych.
  5. Tworzenie muzyki zmniejsza objawy wypalenia zawodowego u osób pracujących i poprawia nastrój i zwiększa motywację u studentów.
  6. Muzykoterapia znacznie zmniejsza stres emocjonalny i poprawia jakość życia dorosłych pacjentów z rakiem.

Medytacja a muzyka relaksacyjna

Pewien rodzaj muzyki jest odpowiedni do medytacji, ponieważ spowalnia umysł i wprowadza nas w stan wyciszenia. Muzyka relaksacyjna pomaga osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z praktyką medytacji. Spokojna muzyka ze znaną melodią często wspiera koncentrację, pociesza i tworzy poczucie spokoju i znajomości.

Dźwięki natury często są elementem muzyki relaksacyjnej. Szum morza czy śpiew ptaków może być kojący dla niektórych osób i wypełniać ich błogim uczuciem odprężenia. Odgłosy przyrody mają na celu przede wszystkim wywoływać w umyśle uspokajające obrazy i uwalniać umysł od stresujących myśli.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest