Kot bengalski czyli dziki kot w domu

Koty, podobnie jak psy to zwierzęta, które królują w naszych domach. Już w starożytnym Egipcie kot posiadał bardzo wysokie znaczenie, ponieważ Egipcjanie wierzyli, że koty posiadają boską moc. Obecnie koty uważanie są za wspaniałe zwierzęta domowe jednak fantazje posiadaczy kotów nie mają końca, stąd też pojawia się wiele ras sztucznie wyhodowanych. Taką też rasą jest kot bengalski.

Kot bengalski historia

Kot bengalski zwany jest również kotem bengail czy lepardette. Koty bengalskie to dość młoda rasa, ponieważ jest ona rasą sztucznie wyhodowaną z połączenia dzikiego kota bengalskiego z kotem domowy. Przez lata hodowczyni Jean Sugden Mill próbowała zadbać o koty tak, aby kolejne pokolenia były bardziej odporne a zachowania typowe dla dzikich kotów bengalskich w tym temperament zostały złagodzone. Koty bengalskie jako rasa zostały oficjalnie rozpoznane po raz pierwszy w 1983 roku poprzez The International Cat Association.

Kot bengalski charakterystyka

Charakterystyczny dla tej rasy jest egzotyczny wygląd. Jest to rasa umięśniona a jednocześnie majestatyczna. Koty tej rasy osiągają wagę około 6 a nawet 9 kilogramów. Głowa w porównaniu do ciała jest dość niewielka, podobnie jak szpiczaste uszy, które dodają tym kotom urody. Rasa ta ma wielkie oczy, w których można zakochać się od pierwszego spojrzenia. Również zwinny ogon zakończony czarnym futrem zachwyca. Zwinne i dobrze umięśnione kończyny wyraźnie przypominają kończyny przodków kotów bengalskich, jednak to ubarwienie kotów jest głównym powodem ich popularności. Umaszczenie masy tych kotów to istna egzotyka, charakteryzuje je krótki, ale gęsty i przyjemny w dotyku włos.

Koty posiadają charakterystyczne dla tej rasy cętki, które kształtem przypominają półksiężyce czy owale, jednak wygląd cętek w ostatecznej formie widoczny jest dopiero około 6 miesiąca życia kotów. Futro jest błyszczące, w połączeniu z cętkami jest nietypowym a jednocześnie intrygującym połączeniem. Oprócz cętek, uwagę właścicieli kotów tej rasy przykuwają barwy futra. Koty miewają barwy marmurkowate, które charakteryzuje się brązowy umaszczeniem, na którym pojawiają się ciemniejsze i spore rozmiarem cętki. Umaszczenie sorrel, to żółtopomarańczowe futro z ciemniejszymi, ale brązowymi cętkami.

Lampartowe umaszczenie, to istnie dzikie połączenie, na pomarańczowym tle pojawiają się czarne i brązowe cętki. Czarne cętki na szaroniebieskim futrze nie bez przyczyny nazywa się charcoal czyli węglowe. Również śnieżne umaszczenie ma swoich fanów, charakteryzuje je futro w kolorze kości słoniowej i typowa brązowa plamka na uszach.

Kot bengalski charakter

Przez lata hodowcy próbowali złagodzić dziki temperament kotów tej rasy. Koty należą do rasy aktywnej, która potrzebuje przestrzeni na zabawę i aktywność. Mylnym jest przekonanie, że rasa ta jest agresywna czy nadpobudliwa, nie są to koty, które będą spędzać cały dzień na poduszce. Potrafią pochłonąć sporą ilość czasu właściciela. Bardzo szybko się uczą, są bardzo inteligente, a dodatkowo lubią wodę. Rasa ta jest bardzo przyjacielska i dobrze dogaduje się z innymi kotami – tej samej bądź innej rasy, ale również z innymi zwierzętami. Nie przepadają za samotnością.

Kot bengalski pielęgnacja

Kot bengalski nie jest trudny w utrzymaniu, chętnie pielęgnuje swoje futro, które nie sprawia większych trudności. Warto jednak w sezonie zrzucania sierści pomóc kotu poprzez delikatne przeczesanie futra. Zwróćmy uwagę na żywienie kota, odpowiednia dieta poprawi stan futra jak i zdrowie oraz samopoczucie zwierzęcia.

Kot bengalski choroby

Koty te uchodzą za okazy zdrowia, mimo to u kotów może pojawić się deformacja klatki piersiowej, które w przypadku sporej deformacji mogą nieść za sobą duże konsekwencje dla zdrowia czworonoga.

Kot bengalski cena

Rasowe koty nie należą do tanich, ceny kotów razy bengalskiej oscylują w granicach 2000 do 8000 zł, pamiętajmy aby omijać pseudohodowle podczas wyboru kota. Koty bengalskie to nie tylko piękne, egzotyczne umaszczenie, ale również wspaniały charakter.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest