Prowadzenie aktywnego trybu życia jest obecnie bardzo modne. To pozytywny trend, który przyczynia się do poprawy stanu naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Mało tego, ze względu na swoją różnorodność może stać się ulubionym zajęciem wielu osób. W końcu żyjąc aktywnie można grać w sporty zespołowe, biegać pływać czy trenować na siłowni. Coraz bardziej popularny staje się również trening gibkości. Sprawdź jak czerpać z niego korzyści i poprawić swoją gibkość!
Spis treści
Czym jest trening gibkości?
Jak rozpoznać czy nasze ciało jest gibkie i sprężyste? Wystarczy sprawdzić jak duży jest zakres ruchów, jakie bez problemu możemy wykonać. Jeśli jest on wystarczająco dobry to nie trzeba się martwić. Wystarczy tylko pamiętać o dalszym systematycznym rozciąganiu ciała. Jednak, jeśli proste ćwiczenia rozciągające sprawiają nam dużą trudność trzeba zrobić wszystko, aby zmienić taki stan rzeczy. A więc już dzisiaj spróbuj wykonać kilka ćwiczeń, które zwiększą gibkość Twojego ciała. Możesz postawić na: rozciąganie sprężynujące, pasywne oraz statystyczne. Wybór konkretnego treningu zależy od Twoich potrzeb. Jest on tak różnorodny, że możesz wykonać go samodzielnie wykonać w domu, jak i na siłowni, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.
Podstawowe zasady treningu gibkości
Trening gibkości różni się od innych ćwiczeń, które można robić zarówno w domu, jak i na siłowni. Aby trening gibkości wykonywany był w poprawny sposób i przynosił oczekiwane efekty trzeba pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach.
Oto one:
- Trening, na który składają się różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające musi być wykonywany w sposób umożliwiający zaangażowanie jak największej liczby mięśni.
- Najważniejsza w tego rodzaju treningu jest systematyczność i regularność. Intensywność wykonywanych ćwiczeń ma znaczenie drugorzędne.
- O treningu gibkości należy pamiętać już od najmłodszych lat – zapewni to lepsze rozciągnięcie ciała w późniejszych latach.
- Niezwykle ważne jest łączenie treningu siłowego z ćwiczeniami rozciągającymi.
- Ćwiczenia usprawniające sprężystość należy wykonywać rozpoczynając od rozciągnięcie mięśni karku, aż stopniowo dochodzić do mięśni kończyn dolnych.
Jakie efekty przynosi trening gibkości?
Trening gibkości niesie za sobą całą masę istotnych korzyści. Jednak najważniejsze jest, aby wykonywać go systematycznie i z intensywnością dostosowaną do indywidualnych możliwości i potrzeb. Oto najbardziej znaczące mocne strony, które posiada trening gibkości:
- poprawia kondycję
- przyczynia się do zwiększenia gibkości mięśni
- zwiększa siłę i wytrzymałość organizmu
- sprawia, że ruchy stają się bardziej płynne, zwinne i zgrabne
- widocznie powiększają zakres wykonywanych ruchów
- przyspiesza regenerację organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym
- sprzyja rozluźnieniu się i zrelaksowaniu
- niweluje dolegliwości mięśni i zapobiega urazom
- zwiększają ruchomość poszczególnych stawów
- korzystnie wpływa na postawę ciała
- poprawiają sylwetkę
- przygotowuje mięśnie do bardziej zintensyfikowanych treningów i wysiłku
Gibkość i elastyczność naszego ciała zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą chociażby: genetyczna sprężystość ścięgien, więzadeł i mięśni oraz anatomiczna budowa stawów. Niezwykłe znaczenie ma również wiek – im jesteśmy starci tym nasze ciało staje się mniej zwinne. Mało tego, dużo zależy także od płci – zdecydowanie większą gibkością wyróżniają się kobiety. Niebagatelne znaczenie odgrywa oczywiście systematyczna aktywność fizyczna. Jeśli pragnie się mieć wygimnastykowane i sprężyste ciało nie można o niej zapominać.