Problem szczepień od zawsze był tematem dyskusyjnym, jednak w ostatnim czasie ruch antyszczepionkowców zyskał wielu entuzjastów w swoim otoczeniu. Stało się to szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, ponieważ wzięto na tapet przede wszystkim szczepienia dzieci. Czy szczepienia obowiązkowe powinny zostać wycofane? Czy szczepienia przeciw grypie są niebezpieczne? Z faktami i mitami na temat szczepień rozprawimy się w tym artykule.
Spis treści
Szczepić czy nie? Czyli fakty i mity dotyczące szczepień
FAKT: szczepiąc wprowadzamy drobnoustroje chorobowe do organizmu
Jednak jest to dużo bezpieczniejsze niż gdyby dany wirus lub bakteria przedostały się do organizmu ze środowiska zewnętrznego. Wszystko dlatego, że choroba znajdująca się w szczepionce zawiera osłabione drobnoustroje lub wręcz martwe. Zadaniem organizmu jest nauczyć się postępować z danym typem choroby. Aby mieć pewność, że szczepionka nie zainfekuje organizmu i nie będzie dla człowieka niebezpieczna, uprzednio odbywa się kontrola lekarska, podczas której lekarz decyduje czy dana osoba jest wystarczająco silna, aby móc ją zaszczepić.
MIT: szczepionki powodują autyzm oraz inne poważne choroby
Nie ma żadnych naukowych podstaw, aby twierdzić, że szczepionki powodują jakiekolwiek inne choroby. Jest to jedynie utarty stereotyp. Najprawdopodobniej wziął się on stąd, że pierwsze oznaki autyzmu są wykrywane w podobnym czasie, w którym podawana jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Mimo wszystko, wieloletnie badania nie wskazują żadnej zależności pomiędzy tymi zjawiskami.
FAKT: państwo narzuca obywatelom szczepienie dzieci
W Polsce obowiązuje specjalny kalendarz szczepień, który rozplanowany jest od pierwszego dnia po narodzinach dziecka, aż do jego 19. urodzin. W kalendarzu zaplanowane są szczepienia przeciwko: WZW typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, pneumokokom, polio, odrze, śwince oraz różyczce. Za niestosowanie się do obowiązującego kalendarza szczepień, przewidziane są kary pieniężne.
MIT: szczepionki skojarzone są bardziej niebezpieczne
Szczepionki skojarzone to takie, które dzięki jednemu zastrzykowi chronią nas przed więcej niż jedną chorobą. Drobnoustroje zawarte w szczepionce są tak słabe, że z powodzeniem można podawać w jednym zastrzyku 10-15 antygenów. W związku z tym, szczepionki skojarzone nie są wcale bardziej niebezpieczne dla organizmu przyjmującego. Ponadto, warto mieć na uwadze, że zanim dana szczepionka zostanie dopuszczona do powszechnego użytku, przez bardzo długi czas znajduje się ona w fazie testów, których zadaniem jest wykrycie ewentualnych niebezpieczeństw jakie może nieść za sobą taka szczepionka.
Podsumowując, szczepienia to sprawdzona metoda chronienia społeczeństwa przed chorobami, a o jej słuszności przekonało się już wiele autorytetów. Kalendarz obowiązkowych szczepień jest prowadzony już od wielu, wielu lat i gdyby istniały podejrzenia, że szczepionki mogą zagrażać zdrowiu, szczepienia na pewno nie miałyby charakteru obligatoryjnego. Ponadto, długa faza testów klinicznych również ma na celu zapewnić zarówno naukowców, jak i społeczeństwo o braku ryzyka związanego ze szczepionkami.