Kameleon jemeński – czyli egzotyczny zwierzak w twoim domu!

Zwierzątko to świetny pomysł na wypełnienie pustki w domu, ale kto powiedział, że musi to być od razu pies czy kot? Istnieje wiele możliwości, w zależności od upodobań. Istotne jest także do jakich celów potrzebny Ci zwierzak. Czy chcesz traktować go jako maskotkę i przytulać całymi dniami czy jednak podziwiać i obserwować jego życie. Dla zwolenników tego drugiego typu, ciekawą propozycją będzie kameleon jemeński.

Kameleon jemeński – hodowla

Kameleon jemeński to egzotyczny rodzaj jaszczurki z rodziny kameleonowatych. Potrafi osiągnąć ogromne rozmiary oraz posiada bardzo ciekawe ubarwienie. Jego szeroka paleta kolorów obejmuje między innymi kolor zielony, pomarańczowy, żółty, niebieskie, czerwony. W skrócie mówiąc – wszystkie kolory tęczy. Kameleon jemeński jest stosunkowo prosty w obsłudze, ale dla osób, które mają już jakąś wiedzę i doświadczenie terrarystyczne. Posiada on dużą odporność pokarmową oraz potrafi dostosować się do większości warunków atmosferycznych. Wykluczona jest hodowla dwóch samców w jednym terrarium, ponieważ są one wobec siebie bardzo agresywne.

Kameleony zdobywają jedzenia polując, więc warto zapewnić im taką rozrywkę również w terrarium. Na początku karmi się zwierzaka świerszczami, a z biegiem czasu zamienia się je na pasikoniki, szarańcze czy karaczany.

Kameleon jemeński – terrarium

Aby zapewnić odpowiednie warunki dla jaszczurki, należy zadbać o kilka rzeczy, zaczynając od zapewnienia mu odpowiedniej przestrzeni. Terrarium powinno być duże, ponieważ kameleony potrzebują przestrzeni. Całość powinna być dobrze wentylowana, więc dobrze jest zadbać o to, aby chociaż jedna ściana zbudowana była z siatki. W ten sposób do środka będzie wpadać dużo świeżego powietrza.

Kolejnym elementem powinien być wystrój wnętrza dla kameleona. W naturalnym środowisku, zwierzęta te żyją wśród drzew, dlatego warto zadbać o dużą ilość gałązek i liści. Oczywiście kolejnym standardem jest oświetlenie i ogrzewanie. Kameleony lubią ciepło, najlepsza temperatura to 26-30 stopni. W sezonie letnim, można również wystawić zwierzątko na słońce. Kameleony w swoim naturalnym środowisku, piją kropelki spływające po liściach. Należy więc regularnie spryskiwać terrarium, aby jaszczurka miała dostęp do wody.

Kameleon jemeński – cena

Cena jaszczurki waha się między 130 – 180 zł. W zależności od sklepu. Jeśli chodzi o miejsce zakupu, to często jest to po prostu internet. Wiele osób prowadzi hodowlę kameleonów. Czasami można spotkać również je w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Jeszcze jedną możliwością zakupu, są po prostu prywatni ludzie, którzy sprzedają zwierzątka na stronach typowo sprzedażowych.

Podsumowując kameleon jemeński jest bardzo ciekawą opcją, jednak trzeba pamiętać, że wymaga wiedzy w hodowli jaszczurek. Zanim więc zdecydujesz się na zakup, spróbuj zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat, aby nic nie zaskoczyło Cię podczas wychowywania małego kameleona.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest