Szczotkowanie ciała to zabieg, po który coraz więcej osób – nie tylko kobiet – sięga w domu. Zabieg ten nie tylko pomaga usunąć martwy naskórek, ale również ujędrnia skórę i relaksuje.
Spis treści
Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega i jak wykonać?
Szczotkowanie na sucho to prosty zabieg, który możemy przeprowadzić w domowym zaciszu. Zabieg ten powinno robić się na suchym ciele, a więc przed rozpoczęciem nie należy nawilżać ciała olejkami czy balsamami oraz brać kąpieli. Zabieg ten możemy stosować zamiast peelingów solnych, cukrowych czy kawowych, warto pamięta, że masaże szczotką nie tylko usuwają martwy naskórek, ale również wspomagają układ limfatyczny, dzięki czemu pobudzone zostaje krążenie krwi, a ciało pozbywa się zbędnych toksyn.
Szczotkowanie ciała na sucho pomaga w walce z cellulitem czy wrastającymi włosami po depilacji, wiele Pań ceni sobie masaż szczotką ze względu na właściwości relaksacyjne i oczyszczające umysł jak i ciało. Przed rozpoczęciem zabiegów w domowym zaciszu zwróćmy uwagę na przyrząd czyli szczotkę. Warto zadba, aby włosie szczoteczki było naturalne oraz delikatne, tak aby nie zranić skóry podczas masażu. Masaż należy wykonywać od stóp idąc w stronę serca, należy jednak zwrócić uwagę na wrażliwe strefy ciała czyli m.in. twarz – szczotkowanie twarzy nie jest dobrym pomysłem ze względu na wrażliwość cery. Również znaki szczególne takie jak pieprzyki i świeże rany należy omijać podczas zabiegu. Po zabiegu warto wejść pod prysznic aby usunąć martwy naskórek z naszej skóry. Wiele osób ze względu na właściwości pobudzające wybiera szczotkowanie skóry na sucho w godzinach porannych.
Szczotkowanie ciała na mokro – na czym polega i jak wykonać?
Szczotkowanie ciała na mokro nie jest błędem – jak najbardziej masaże na mokro również dają pozytywne efekty, jednak oba masaże mają trochę inne wymagania jak i przeznaczenie. Przede wszystkim, przy szczotkowaniu na morko zwróćmy uwagę na szczotkę. Przy masażu na mokro należy wybrać szczotkę szorstką, bardzo popularne do tego typu zabiegu są szczotki z włosiem z włókna tampico. Włókno tampico pochodzi z agawy, jest ono stosunkowo twarde jednak po zamoczeniu zaczyna być bardziej miękkie. Mimo wszystko, masaż na mokro jest bardziej ostry, a więc ścieranie naskórka będzie silniejsze. Woda ma złagodzić odczucia przy masażu.
Podobnie jak szczotkowanie na sucho, szczotkowanie na mokro nie tylko działa jak peeling, ale również oczyszcza ciało i umysł oraz pobudza układ limfatyczny. Również ruch szczotką jest podobny – masaż zaczynamy od stóp idąc zgodnie z kierunkiem serca. Omijamy miejsca takie jak twarz ze względu na wrażliwość skóry. Warto zwrócić uwagę na wykonywany ruch – masaż wykonujmy okrągłym ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara. Po zabiegu oczyszczamy skórę i przechodzimy do pielęgnacji ciała.
Konserwacja szczoteczki
Bez względu czy stosujemy szczotkowanie na sucho czy na morko musimy zadbać o higienę szczoteczki tak abyśmy mogli używać jej jak najdłużej. Po każdym użyciu dokładnie oczyść szczotkę usuwając z niej bakterie i martwy naskórek, następnie należy wysuszyć szczoteczkę.
Na sucho czy na mokro? Który sposób szczotkowania da lepsze efekty?
Obie metody masażu – szczotkowanie na sucho oraz szczotkowanie na mokro – dają porównywalne efekty. To, który typ zabiegu wybierzemy zależy od nas i od naszych preferencji. Osoby z wrażliwą cerą mogą nie polubić się ze szczotkowaniem na sucho, a szczotkowanie na mokro może być mniej inwazyjne.