Jaki rower do jazdy po lesie i w terenie?

Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu osób jazda na rowerze to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Aktywność na rowerze jest dostępna dla każdego niezależnie od wieku czy upodobań. Trzeba jednak mieć świadomość, że to jaki rower będziemy wybierali musi być powiązane z tym po jakim terenie będzie się nim jeździło. Tym razem zapoznając się z naszym wpisem dowiecie się jaki rower wybrać do jazdy po lesie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi informacjami.

Rower do lasu – co będzie istotne przy wyborze?

Decydując się na wyprawy rowerowe do lasu trzeba być świadomym tego, że czeka nas jazda po trudnym terenie, na nierównym podłożu, po drogach piaszczystych i nieutwardzonych ścieżkach. Dlatego wybierając się rowerem do lasu trzeba postawić na odpowiedni sprzęt. Rowery, które sprawdzą się w trudnym terenie mają inną charakterystykę niż te, którymi jeździ się po szosie. Optymalnym wyborem jeśli chodzi o jazdę po lesie będą rowery MTB. Poznając ich charakterystykę będzie można zrozumieć, co sprawia że do jazdy po lesie to właśnie rowery MTB są najlepszym wyborem.

Rowery MTB – co je charakteryzuje i buduje ich popularność?

Decydując się na wybór rowerów MTB można liczyć na sprzęt, który charakteryzuje się solidną konstrukcją i posiada odpowiednio szerokie opony. Zarówno w ramie jak i w widelcu pojawiają się amortyzatory, które mają sprawić, że cała konstrukcja będzie dobrze sobie radzić w trudnym terenie i nierówności jakie będą się pojawiać będą w ten sposób niwelowane, ich odczuwanie nie będzie tak wyraźne przez co znacznie zwiększy się komfort jazdy.

Producenci stosują masywną konstrukcję, uzupełniają ją amortyzatorami i tak powstaje produkt, który skutecznie absorbuje wstrząsy. Do jazdy w lesie przystosowane są także opony w takim rowerze, które otrzymują wyraźnie zaznaczony bieżnik i dzięki niemu konstrukcja ma bardzo dobrą przyczepność w terenie. Niezależnie czy natrafimy na piach, liście czy korzenie na swojej leśnej drodze to rowery MTB dobrze sobie z tym poradzą.

Podsumowując można wskazać na kilka charakterystycznych cech, które wyróżniają rowery MTB:

  • masywna rama
  • amortyzatory na ramie i na widelcu
  • szerokie opony
  • wyraźny bieżnik w oponie

Jakie są rodzaje rowerów górskich?

Ogólna charakterystyka rowerów MTB została przedstawiona powyżej, natomiast trzeba być świadomym, że także wśród tych rowerów producenci starają się zmieniać swoją ofertę i dostępne są różne konstrukcje. Dlatego wśród tych rowerów, które można zaliczyć do rodziny MTB wymienić można obecnie takie propozycje jak:

  • klasyczne MTB
  • downhill
  • enduro
  • ATB
  • freeride
  • driftówki

W rzeczywistości wiec mamy rowery, które różnią się między sobą i mogą być stosowane do różnych form jazdy. Rower określany mianem downhill będzie przeznaczony do szybkich zjazdów i jego konstrukcja jest bardzo charakterystyczna, nie nadaje się do jazdy w górę. Bardziej uniwersalną opcją będzie rower enduro, a także rower ATB przeznaczany do jazdy rekreacyjnej. Jeśli kto chce wykonywać ewolucje w powietrzu to dla niego właściwym wyborem będzie tak zwana driftówka.

Spory wybór rowerów sprawia, że każdy może szukać takiej propozycji, która będzie jemu najbliższa. Chodzi zarówno o upodobania w trakcie jazdy jak i też o to jak sytuacja wygląda jeśli chodzi o umiejętności. Rowery takie jak freeride, driftówka czy downhill wymagają już odpowiedniej umiejętności, tak by bez problemu można sobie było na nich poradzić. Jeśli ktoś jeździ wyłącznie rekreacyjnie to dla niego odpowiednim wyborem będzie po prostu klasyczny rower MTB.

Na portalu Ceneo.pl dostępny jest szeroki wybór rowerów z największych sklepów rowerowych w Polsce. Intuicyjna nawigacja, filtry, sprawdzone opinie klientów i dostęp do historii cen pozwolą w łatwy sposób znaleźć najlepszy rower dla każdego: https://www.ceneo.pl/Rowery

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest