Pluskwy domowe to groźne pasożyty, które żywią się ludzką krwią. Gromadzą się w szczelinach łóżka, materacach, w ramach obrazów i innych ciasnych zakamarkach i szczelinach, z których trudno jest je wydobyć. Walka z nimi jest niezwykle uciążliwa. Kiedy już dostaną się do wnętrza naszego domu, bardzo trudno jest się ich pozbyć. Pasożyty atakują nocą, kiedy nie jesteśmy świadomi ich obecności. Szybko się rozprzestrzeniają i tworzą na naszym ciele czerwoną, swędzącą wysypkę, która jest oznaką ugryzień.
Spis treści
Pluskwy skąd się biorą i czym są?
Pluskwy są bardzo małe, ich długość wynosi średnio od 4 do 6 mm. Niewielkich rozmiarów pasożyty są jednak niebywale wytrzymałe. Ich płaksa budowa zapewnia im doskonałą amortyzację, dlatego śpiący człowiek nie jest w stanie zmiażdżyć ich swoim ciężarem ciała. Dodatkowo, pluskwy są bardzo zwinne, potrafią się szybko przemieszczać, a dzięki czułkom bez problemu znajdują swoją ofiarę. Odnóża zakończone ostrymi pazurami nacinają ludzką skórę i wypijają krew. Podczas ataku nie czujemy bólu, ponieważ pluskwy wpuszczają do naszego krwioobiegu substancję znieczulającą. Dopiero po kilku godzinach zaczynamy odczuwać skutki ugryzienia. Dodatkowym utrudnieniem w walce z pasożytami jest ich silnie rozwinięty system przetrwania. Kiedy nie znajdują pokarmu, zapadają w stan hibernacji. Mogą przetrwać w nim nawet do 12 miesięcy.
Jak pluskwy przedostają się do domu?
Pluskwy, które zagnieździły się w naszym domu stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie chodzi tylko o rany po ugryzieniach. Pasożyty te przenoszą groźne bakterie, które mogą doprowadzić do alergii skórnych oraz groźnych infekcji, w skrajnym wypadku może skończyć się to zapaleniem szpiku kostnego. Skąd ich obecność w naszym domu? Przede wszystkim pluskwy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Zarazić się nimi można niemalże wszędzie tam – w środkach transportu publicznego, nocując w hotelach, pensjonatach i hostelach, kupując używane meble i ubrania. Mieszkając w bloku istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogły one przejść pomiędzy szczelinami ścian z mieszkania naszych sąsiadów. Często to również domowe zwierzęta mogą być przyczyną przedostawania się do mieszkania tych groźnych pasożytów. Możliwości jest naprawdę wiele, zważywszy na fakt, że pluskwy mają zdolność do szybkiego przemieszczania się.
Pluskwy – jak się ich pozbyć?
Walka z nieproszonymi gośćmi jest naprawdę uciążliwa. Pierwszym krokiem, który należy zrobić, kiedy zobaczymy, że mamy do czynienia z pluskwami jest gruntowne wysprzątanie całego mieszkania. Wszystkie narzuty, zasłony, dywany i koce powinny zostać wyprane w wysokich temperaturach. Podłogi należy starannie wymyć, a materac najlepiej jest wymienić w całości. Szczególną uwagą należy objąć wszelkie zakamarki i szczeliny – najlepiej jest dokładnie je odkurzyć a następnie spryskać środkiem bakteriobójczym.
Pamiętajmy jednak, że mocne stężenie chemikaliów co prawda unicestwi pasożyty, ale może odbić się również na naszym zdrowiu. Dlatego w miejscach, które są przez nas często wykorzystywane (łóżko, kuchenny blat, umywalka w łazience) powinniśmy wykorzystać naturalne środki. Dobrym sposobem będzie wyposażenie się w eteryczne oleje. Szczególnie drażniące i odstraszające pasożyty okażą się zapachy lawendowe i miętowe. Oprócz tego, walcząc z pluskwami warto jest posypać miejsce żerowania mielonym kminkiem lub goździkami – powinno to skutecznie odstraszyć pasożyty. Pamiętajmy jednak, że jeśli sytuacja nie ulega poprawie, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do specjalistycznej firmy dezynfekującej, która szybko rozprawi się z problemem.