Jak usunąć żywicę z ubrania?

Nieraz plamy z niewiadomych surowców zmuszały nas do wyrzucenia poszczególnych ubrań. Niestety, choć problem wydaje się błahy, może wywołać niemałą frustrację. Dziś zajmiemy się plamami powstałymi na skutek zbliżenia się z żywicą. W tyk artykule – wszystko o żywicy, gdzie się znajduje i jak ją czyścić!

Czym jest żywica?

Żywica jest substancją skupiającą się na niektórych drzewach roślinnych. Najczęściej wykorzystuje się ją w farmakologii lub kosmetyce. Ma przeróżną barwę zależną od drzewa, na jakim się znajduje. Jest nierozpuszczalna w wodzie, dlatego tak ciężko jest się jej pozbyć ze wszelkich ubrań.

Gdzie można się ubrudzić żywicą?

Największe prawdopodobieństwo znajduje się na terenach roślinnych. Styczność z żywicą mamy tam, gdzie znajdują się drzewa, czyli: lasy, parki i ogrody. Spostrzegamy ją na drzewach iglastych, drzewach lakowych, drzewach cytrusowych, sosnach oraz roślinach sączyńcowatych i w roślinie czystka.

Jak usunąć zabrudzenia z żywicy?

Zanim zajmiemy się czyszczeniem plam, powinno się materiał zamrozić. Można przyłożyć kostki lodu bądź włożyć go wpierw do worka foliowego, a potem do zamrażarki. Tak pozostawiamy je na ok. 25 minut. Żeby ubranie pozostało nienaruszone, należy zdrapywać paznokciami zaistniałe plamy. Jeśli działanie nie poskutkuje, można użyć innych środków takich jak:

  • denaturat
  • aceton
  • zmywacz do paznokci
  • spirytus

Domowe sposoby na plamy z żywicy

Jak najbardziej zalecane są również domowe rozpuszczalniki w formie olejków. W szczególności polecany jest olejek herbaciany, który ma działanie, przeciwzapalne, antybakteryjne i przede wszystkim dezynfekujące. Doskonale rozpuszcza żywicę i wszelkie roślinne płyny.

Ważne wskazówki

Po zastosowaniu, jednej z metod można przetrzeć materiał spirytusem salicylowym, by pozbyć się resztek z żywicy. Na delikatne tkaniny można użyć wody z octem. Pamiętajmy, żeby na koniec uprać dokładnie ubrania po środkach, których użyliśmy do czyszczenia. Plamę powinno się uciskać chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym. Każda z wymienionych substancji powyżej powinna być wymieszana z wodą w proporcji 3 do 1. Nie zdrapujmy plam ostrymi narzędziami takimi jak nóż czy nożyczki, gdyż mogą uszkodzić materiał.
Pamiętaj!Wszelkie denaturaty mogą zabarwiać ubrania na inne kolory. Dlatego powinno się zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tych rozpuszczalników. Jeśli po wykonaniu zabiegów i dokładnym upraniu plama nadal znajduje się na tkaninie, trzeba koniecznie jeszcze raz powtórzyć całą czynność.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest