Ćwiczenia prostujące plecy, czyli sposoby na oduczenie się garbienia

Pracujesz godzinami za biurkiem, pochylasz się ciągle nad komputerem, a twoja sylwetka jest zgarbiona. Zła postawa sylwetki ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, uważa się, że jest to główna przyczyna bólu pleców. Ćwiczenia na proste plecy pomogą skorygować nieprawidłową postawę ciała, najważniejsze jest, aby wykonywać je systematycznie, wtedy będą skuteczne. Musimy pamiętać także, żeby nie pogłębiać wady postawy, zmienić złe nawyki. Poniżej przedstawiamy ćwiczenia, które pomogą wyprostować kręgosłup.

Ćwiczenia prostujące plecy, czyli sposób na garbienie się!

Ćwiczenie nr 1
Postawa: stań w rozkroku, sylwetka 
ma być wyprostowana, brzuch wciągnięty, łopatki nieznacznie ściągnięte. Ćwiczenie rozpoczynamy od uniesienia ramiona w bok, tak aby całe ciało zostało lekko napięte, następnie ściągamy łopatki i utrzymujemy pozycję przez kilka sekund.

Ćwiczenie nr 2
Postawa: rozkroczna, wyprostowane ramiona kierujemy maksymalnie ku tyłowi. Utrzymujemy wyprostowaną sylwetkę kilkanaście sekund.

Ćwiczenie nr 3
Postawa: rozkroczna, wyprostowane ramiona wyrzucamy mocno do tyłu, kolejno przenosimy ramiona w tył i utrzymujemy, prostą sylwetkę przez kilkanaście sekund.

ćwiczenia na płaski brzuch

 

Ćwiczenie nr 4
Postawa: siad prosty, uginamy nogi w stawach kolanowych, palce stóp kierujemy w górę. W tym czasie prostujemy tułów, wciągamy brzuch i wyciągamy ramiona maksymalnie w górę. Staramy przytrzymać ciało w tej pozycji kilkanaście sekund.

Ćwiczenie nr 5

Postawa: kładziemy się, napinamy pośladki 
i mięśnie grzbietu, następnie przenosimy ramiona w przód. Musimy skupić się na maksymalnym wyciągnięciu ramion w przód 
i napięciu wszystkich grup mięśniowych.

Ćwiczenie nr 6
Postawa: kładziemy się na brzuchu na twardej, stabilnej powierzchni, następnie dłonie kładziemy po obu stronach głowy, ustawiając je na szerokość nieco większą niż szerokość barków. Powoli prostując ramiona unieś tułów do góry. Biodra oraz nogi pozostawiamy w pozycji leżącej podczas wykonywania tego ćwiczenia. Następnie powoli opuszczamy tułów aż całkowicie położymy klatkę piersiową na podłodze.

Trening na kręgosłup jest bardzo ważnym aspektem profilaktyki chorób kręgosłupa, dlatego ważne jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Jeśli chcecie dodatkowo zadbać o wasz kręgosłup to musicie trzymać odpowiednią postawę w ciągu dnia, korygować ją, gdy tylko złapiecie siebie, że znów się garbicie. Systematyczne ćwiczenia i wykonywanie ich poprawnie, zagwarantuje wam zdrowy kręgosłup.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest