Zazdrość to uczucie, którego każdy z nas czasami doświadcza. Jest to całkowicie naturalne, jednak często może prowadzić do wielu problemów. Kiedy zazdrości jest w naszym życiu za dużo, kiedy towarzyszy nam na co dzień i nie potrafimy sobie z nią radzić, ma ona bardzo negatywny wpływ zarówno na nas, jak i na naszych bliskich. Walka z chorobliwą zazdrością może być ciężka, dlatego też spieszymy z pomocą. Poniżej znajdziecie kilka rad, jak przestać zazdrościć.
Spis treści
Pewność siebie
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak nie być zazdrosnym”, pierwszą rzeczą nad jaką powinnaś popracować jest poczucie własnej wartości. Ludzie, którzy są pewni siebie, lubią swój charakter, swoje życie i mają o sobie dobre mniemanie, nie mają powodu do zazdrości. Taka osoba, nie jest zazdrosna o swojego partnera, ponieważ wychodzi z założenia, że nie miałby on powodu, żeby ją zdradzać. Chorobliwa zazdrość w związku bardzo często wynika z niskiej samooceny jednego z partnerów i warto mieć to na względzie podczas prób walki o lepsze relacje. Osoba pewna siebie nie zazdrości też innym dóbr materialnych. Nie ma problemu z tym, że jej sąsiad kupił nowy samochód, ponieważ bardzo lubi swój i nawet jeśli jest stary i brzydki, czuje się świetnie jeżdżąc nim po mieście.
Towarzystwo
Drugim czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na to, czy jesteś zazdrosna, czy też nie, jest Twoje otoczenie. Jeśli obracasz się wśród ludzi, którzy sami są typami zazdrośników lub zauważasz, że w ich towarzystwie Ty stajesz się zazdrosna, nie jest to towarzystwo z jakim chcesz spędzać czas. Warto poszukać takich znajomych, którzy docenią Cię za Twoją osobowość i zamiast nakręcać zazdrość, będą ją studzić. Zwróć uwagę na to jak Twoi przyjaciele reagują w sytuacji kiedy bardzo podoba Ci się rzecz, na którą Cię nie stać. Jedni będą nakręcać Twoją niechęć i zazdrość do osób posiadających tą rzecz. Inni zaczną przechwalać się tym co sami mają. Prawdziwi przyjaciele natomiast przypomną Ci, że dobra materialne nie są w życiu najważniejsze. Będą dopingować Cię w oszczędzaniu pieniędzy na dany zakup i pomogą pracować nad tym, żeby dobrze życzyć innym i cieszyć się, gdy dobrze im się wiedzie.
Rozmowa
W przypadku, kiedy jesteś zazdrosna o swojego partnera, czy przyjaciółkę, najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa. Jeśli ktoś daje Ci realne powody do zazdrości i upewniłaś się, że nie jest to spowodowane Twoim brakiem pewności siebie, powiedz mu o tym. Bardzo prawdopodobne, że nie robi tego specjalnie i gdy wyrazisz swoje obawy, zmieni swoje zachowanie lub je wytłumaczy. Pamiętaj, że bardzo często nasze wyobrażenia są błędne i możliwe, że nasza zazdrość jest zupełnie nieuzasadniona.
Internet
W dzisiejszych czasach, dużym czynnikiem generującym zazdrość jest Internet. Jeśli łapiesz się na tym, że przeglądając Instagram, myślisz sobie „dlaczego nie mam tak dużo pieniędzy?”, „dlaczego nie mam tak cudownego faceta”, „dlaczego moje życie tak nie wygląda”, oznacza to, że używasz social mediów w niewłaściwy sposób. Musisz sobie uświadomić, że życie pokazywane w Internecie nie zawsze jest wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości danej osoby. Bardzo prawdopodobne, że gdybyś zobaczyła jak wygląda jej codzienność, doszłabyś do wniosku, że to nie Ty powinnaś jej zazdrościć, a wręcz przeciwnie. Drugą rzeczą, jaką powinnaś zrobić jest dokładne przejrzenie kont, które obserwujesz. Przy każdym z nim, zastanów się jakie emocje w tobie wywołują. Jeśli są to negatywne emocje, jak zazdrość, smutek, czy złość, zrezygnuj z obserwowania. Jeśli jednak oglądając treści, które ktoś publikuje czujesz się dobrze, obserwuj tą osobę dalej.
Te cztery podstawowe obszary, czyli pewność siebie, rozmowa, Internet oraz towarzystwo, to rzeczy nad którymi powinnaś pracować, jeśli chcesz stać się mniej zazdrosną osobą. Proces walki z chorobliwą zazdrością nie jest łatwy, jednak jeśli zdecydujesz się ją podjąć, z każdym kolejnym dniem będzie żyło Ci się lepiej. W znacznej większości przypadków zazdrość tylko nam przeszkadza, dlatego też pozbycie się jej wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne oraz kontakty z innymi.