Czarny sezam – właściwości odżywcze, wykorzystanie i ciekawostki

Wiele osób sezam może kojarzyć z chałwą lub sezamkami. Jednakże te niepozorne nasionka kryją w sobie szereg właściwości odżywczych, dzięki którym już od dawna wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale również w medycynie czy kosmetyce. Co takiego ma w sobie czarny sezam i jak najlepiej go wykorzystać?

Czarny sezam – charakterystyka

Czarny sezam należy do roślin oleistych. Naturalnie występował głównie w Azji oraz w Afryce, jednak obecnie można go spotkać właściwie tylko w hodowlach przeznaczonych do celów użytkowych. Powszechnie wykorzystuje się jego nasiona – są one drobne, owalne, lekko spłaszczone i czarne. Często jest mylony z czarnuszką. Nasiona czarnego sezamu charakteryzują się nieco orzechowym, słodkawym smakiem. Równie popularna jest inna odmiana sezamu, czyli sezam biały, jednakże to czarny jest bardziej aromatyczny.

Właściwości odżywcze czarnego sezamu

Czarny sezam zawiera w sobie szereg witamin i minerałów. Są to m.in.: witaminy A i E, aminokwasy, fitosterole, magnez, cynk, żelazo, a także duże ilości wapnia. Czarny sezam właściwości swoje zawdzięcza także sezaminie i sezamolinie – dzięki nim jest odporny na jełczenie. Obie te substancje są przeciwutleniaczami – regularne spożywanie sezamu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych czy schorzeń układu krążenia.

Czarny sezam – wykorzystanie w kuchni

Jeśli zastanawiamy się: czarny sezam jak jeść, by zachować jak najwięcej wartości odżywczych, to odpowiedź jest dość oczywista. Im mniej przetworzony sezam, tym więcej wartościowych składników trafi do naszego organizmu. Poleca się zatem czarny sezam jako dodatek do sałatek, sushi, czy farszów. Pod tym względem świetnie sprawdzi się olej z czarnego sezamu – spożywany na surowo działa antyoksydacyjnie. Sprawdzi się także w daniach mięsnych i rybnych oraz zupach. Często dodawany jest również do różnego rodzaju wypieków.

Czarny sezam – wpływ na zdrowie

Zdrowotne właściwości sezamu sprawiły, że znalazł on zastosowanie m.in. w leczeniu anemii. Ponadto z powodzeniem jest stosowany w odchudzaniu – przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a także korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Jest także dobrym źródłem błonnika, dzięki czemu zapobiega zaparciom i reguluje wypróżnianie. Poza tym wzmacniająco wpływa na serce.

Czarny sezam warto stosować w profilaktyce chorób nowotworowych. Zapobiegawczo działa przede wszystkim w przypadku raka jelita grubego, ale także w przypadku zawału, miażdżycy, czy choroby wieńcowej. Substancje zawarte w sezamie, zmniejszają poziom szkodliwego cholesterolu, a także regulują ciśnienie tętnicze krwi.

Ponadto poprawia odporność, wzmacniająco działa na oczy, pobudza pracę wątroby i nerek. Jego zalety docenią szczególnie kobiety w okresie menopauzy – zmniejsza dolegliwości takie jak napady gorąca, nerwowość, bóle głowy, czy bezsenność. Ze względu na obecność fitoestrogenów sprawdzi się przy zaburzeniach miesiączkowania czy zwalczaniu chorób hormonozależnych.

Czarny sezam w kosmetyce

Bogactwo wartości odżywczych zawartych w sezamie sprawia, że jest on również stosowany w kosmetyce. Poprawia on kondycję skóry, dobrze wpływa na poziom jej nawilżenia. Ponadto chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jest pomocny także w leczeniu zmian trądzikowych oraz przyśpiesza gojenie się ran. Również włosy mogą wiele skorzystać – dzięki sezamowi stają się mocne i lśniące. Czarny sezam hamuje także wypadanie włosów. Jego właściwości wykorzystuje się ponadto do produkcji kremów i różnego rodzaju preparatów przeznaczonych do skóry suchej. Poza tym kosmetyki z tym składnikiem zalecane są do cery dojrzałej, gdyż spowalniają procesy starzenia. Olej z czarnego sezamu jest wykorzystywany także jako składnik olejków do masażu.

Sezam – ciekawostki

Bez większych problemów można kupić zarówno sezam czarny, jak i biały, jednakże to ten drugi jest w Polsce zdecydowanie popularniejszy – na świecie częściej wybierany jest sezam czarny. Nasiona sezamu są często w pełni wykorzystywane – pozostałości po wytłoczeniu oleju przeznacza się na paszę dla zwierząt. Sezam jest dość popularny w Chinach – kobiety wierzą, że spożywanie nasion czarnego sezamu wpływa pozytywnie nie tylko na stan, ale również na kolor włosów. W pewnych krajach sezamowi przypisuje się działanie typowe dla afrodyzjaków.
Ze względu na wyjątkowe właściwości zdrowotne sezam był w starożytności uznawany za przyprawę bogów.

Czarny sezam to bogate źródło substancji, które świetnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Mimo że nie jest on w Polsce szczególnie popularny, z pewnością warto włączyć go do swojej diety. Można także pokusić się o wykonanie domowej maseczki na twarz na bazie sezamu – nasza cera z pewnością na tym skorzysta.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest