Ile powinien jeść pies, czyli potrzeby żywieniowe pupila

Żywienie psa to wbrew pozorom niełatwa sprawa. Wszystko zależy od jego rasy, wieku oraz wzrostu. W normalnej sytuacji dieta pupila powinna służyć podtrzymaniu wagi lub być dostosowana do specjalnych potrzeb, np. takich jak ciąża, laktacja, choroby dietozależne czy inne dolegliwości. Ważne, by czworonóg nie przejadał się lub nie jadł za mało, gdyż obie sytuacje mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia. Podpowiadamy, jak żywić psa, aby jego potrzeby żywieniowe zostały spełnione.

Białko w diecie psa

Aby móc dostosować dietę do potrzeb naszego pupila, warto wiedzieć, jakiego składnika jego organizm potrzebuje najwięcej. Jest to oczywiście białko – to z niego składają się wszystkie tkanki zwierzęce, dlatego niezbędne jest wzbogacanie diety w pokarm zawierający dużo tego składnika odżywczego. Musi być go sporo w pożywieniu, gdyż nie zawsze zdolność trawienia go przez psa jest wysoka. Pomoże to w odpowiednim rozwoju naszego kompana (zwłaszcza gdy jest to okres intensywnego wzrostu np. u młodego czworonoga). Jaki pokarm będzie najlepszy? Bogate w białko są naturalnie jaja, mięso drobiowe oraz biały ser. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie dobrej jakości karmy dla zwierzaka (ze składem) pozbawionym konserwantów i innych szkodliwych substancji), takiej jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Royal-Canin/84 – dostępnej także w internetowych sklepach zoologicznych. Dba ona o prawidłowy rozwój psiaka, zapewniając mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Żywienie szczeniąt i dorosłych czworonogów

Młodym szczeniakom pokarm powinno urozmaicać się po 5 tygodniach od urodzenia. Można wprowadzić wtedy dietę uzupełniającą i przyzwyczajać je do jedzenia z miski. Nie zaleca się, aby dwumiesięczny psiak dalej pił mleko matki – warto więc do tego czasu nauczyć go regularnych posiłków z miseczki. Najlepiej podawać mu specjalne karmy dla młodych psiaków, ponieważ wzbogacone są one w białko, węglowodany i tłuszcze, szczególnie potrzebne w tym okresie. Jednak najbardziej uważać trzeba na węglowodany – to one najczęściej prowadzą do otyłości, a niekiedy mogą nawet powodować biegunkę (np. laktoza zawarta w mleku). Im aktywniejszy psiak i więcej się rusza, tym można podawać mu więcej węglowodanów, dlatego psy intensywnie biegające będą wymagać go najwięcej.

Ile posiłków dziennie?

Szczeniaki powinny otrzymywać pożywienie od 4 do 5 razy dziennie (ale tylko wtedy, gdy odstawi się im już mleko matki). Z kolei dorosłe czworonogi najlepiej, by jadły 3 razy dziennie i zawsze o tej samej porze. Regularność jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie zwierzaka – pomoże także pozbyć się problemów trawiennych. Co więcej, taka regularność jest też dobra ze względu na możliwość kontroli wagi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest