Fototapety do salonu znów wróciły do łask

Fototapety szczyt swojej popularności przeżywały w latach 80-90. Dzięki zdjęciu palm, błękitnej wody i żółtego piasku można było, choć na chwilę uciec myślami od szarej rzeczywistości tamtych czasów. Dzisiaj od kilku lat wygląda na to, że znów wracają do łask. Czy zatem użycie ich do dekoracji salonu to dobry pomysł?

Zalety fototapet

Na szczęście jakość dzisiejszych fototapet znaczenie różni się od tych znanych z lat 80. Dostępność kolorów, wzorów i tektur sprawia, że możemy w zasadzie w dowolny sposób zaaranżować wnętrze. Niektórzy producenci umożliwiają nawet nadruk własnego zdjęcia na fototapetę, co umożliwi nadanie wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru. Obecne fototapety są również łatwiejsze w montażu niż te sprzed 20 lat. To wszystko sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na ten rodzaj dekoracji.

Rodzaje fototapet

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów fototapety. Różnią się między sobą jakością, właściwościami a co za tym idzie ceną.

1. Papierowa

Jest to najtańszy rodzaj fototapety, jaki możemy dostać na rynku. Jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie słoneczne oraz wilgoć. Z tego powodu nie nadaje się do pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka. Powinna być naklejana wyłącznie na całkowicie gładką powierzchnię.

2. Foliowa

Jest ona swego rodzaju ścienną naklejką wydrukowana na folii samoprzylepnej, z tego powodu najlepiej nadaję się do przyklejenia na meblach, drzwiach i szybach. Nie nadaję się do naklejania na chropowate, nierówne powierzchnie.

3. Lateksowa

Fototapeta drukowana na papierze z dodatkiem lateksu. Zabieg ten poprawia jakość wydruku. Kolory są żywsze, a zdjęcie wygląda bardziej realistycznie. Sama tapeta jest grubsza, dzięki czemu niweluje niedoskonałości ściany.

4. Winylowa

Może być drukowana na podkładzie papierowym lub flizelinowym. Odznacza się wyjątkową gładkością i zapewnia bardzo dobrą jakość wydruku. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i działanie promieniowania słonecznego. Jest również paroprzepuszczalna, dzięki czemu ściana może oddychać. Nadaje się praktycznie do większości pomieszczeń w tym do kuchni i łazienki.

5. Canvas

Zdjęcie drukowane jest na płótnie naturalnym, zazwyczaj bawełnianym. Fototapety canvas wyróżniają się ciekawą strukturą, a swoim wyglądem przypominają namalowany farbami olejnymi obraz. Są odporne na wodę i ścieranie.
Niezależnie od rodzaju fototapety może być ona pokryta laminatem, który zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, promieniowanie słoneczne, ułatwia czyszczenie, a także zapobiega wnikaniu tłuszczu czy innych plan w strukturę fototapety.

Jaką fototapetę wybrać do salonu?

W przypadku pomieszczeń, gdzie nie mamy wpływu czynników takich jak wilgoć czy czynniki mechaniczne możemy postawić przede wszystkim na względy estetyczne. Salon jako pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości jest naszą wizytówką, dlatego warto poświęcić trochę czasu na dobre dobranie fototapety. Poniżej parę wskazówek jak to zrobić:

  • dopasuj motyw fototapety do charakteru wnętrza. Dziecinne czy kulinarne wzory raczej nie sprawdzą się w salonie.
  • co za dużo to nie zdrowo – wystarczy, że fototapetę nakleisz na jednej ścianie czy jej części, dzięki czemu będzie będzie stanowiła centralny punkt wnętrza
  • kolorystyka fototapety i pozostałych dodatków oraz mebli powinna być do siebie dopasowana. Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w tym temacie postaw na neutralne barwy, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować pozostałe elementy.

Jeżeli chcesz powiększyć wnętrze, wybierz fototapetę o jasnych kolorach. Ciekawym rozwiązaniem są również fototapety 3d do salonu. Tego rodzaju tapety nadadzą pomieszczeniu głębie. Pomimo nie najlepszych skojarzeń dzisiejsze fototapety są doskonałą alternatywą do dekoracji salonu. Mnogość wzorów, kolorów, fototapety 3d dają możliwość realizacji najbardziej fantazyjnych pomysłów. Warto zatem zapomnieć o dawnych uprzedzeniach i odkryć fototapety na nowo.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest