Wypryski na różnych częściach ciała – o czym świadczą?

Wypryski na różnych częściach ciała nie są problemem jedynie nastolatków. Wielu dorosłych zmaga się z trądzikiem lub pojedynczymi pryszczami, które występują na poszczególnych partiach ciała. Jaka jest tego przyczyna? Zależy to przede wszystkim od miejsca pojawienia się wyprysków. Zazwyczaj przez tego typu problemy skórne nasze ciało sygnalizuje, że została zaburzona wewnętrzna równowaga. Pogorszenie się kondycji skóry jest objawem zaburzeń hormonalnych, gromadzących się toksyn czy pojawiających się różnego rodzaju schorzeń. To właśnie miejsce występowania wyprysków wskazuje co nieprawidłowo działa w organizmie. Jednak powód tego typu zjawiska może być też prozaiczny, np. zbyt ciasne ubranie lub zmieniony detergent czyszczący ubrania, który powoduje uczulenie.

Pryszcze a ich lokalizacja na ciele – przyczyny

Na twarzy pojawiający się trądzik świadczy o zaburzeniu hormonalnym i zaniedbaniach oczyszczających i pielęgnacyjnych. Poza tym to właśnie po twarzy można poznać, czy dana osoba ma problemy z niedoborem snu. Na twarzy wypryski mogą pojawiać się także od zbyt częstego dotykania skóry dłońmi. Dieta uboga w witaminy i minerały także nie sprzyja ładnej i gładkiej buzi. Z trądzikiem na twarzy mają problem szczególnie nastolatkowie podczas okresu dojrzewania, kiedy w ciele zachodzi wiele zmian hormonalnych. W tym czasie młodzież często próbuje na wszelkie sposoby zwalczyć wypryski – kupują lek na trądzik, chodzą do dermatologów i stosują różnego rodzaju maści.

Poza tym powodem pojawiania się pryszczy w okolicy ust może być nie stosowanie właściwej higieny podczas jedzenie, np. spożywanie nieumytych owoców i warzyw, jedzenie nieumytymi rękoma itp. Na policzkach odbijają się problemy z żołądkiem oraz różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Natomiast wypryski w okolicy brody i żuchwy najczęściej powstają u kobiet podczas trwania (lub tuż przed) miesiączki bowiem te części twarzy są ściśle powiązane z układem hormonalnym.

Szyja oraz dekolt – przy tych partiach ciała wypryski mogą pojawiać się z zupełnie innych powodów. Głównym z nich jest stres oraz niewłaściwa dieta (szczególnie spożywanie zbyt wielu cukru). Warto jednak przyjrzeć się temu problemowi bliżej – pryszcze mogą być przyczyną nadczynności lub zmęczenia nadnerczy.
Pojawianie się wyprysków na klatce piersiowej może być powodem noszenia zbyt ciasnych ubrań ze sztucznego tworzywa (tak samo jest w przypadku obojczyka). Jeśli problem nie leży w złej garderobie, warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o układ pokarmowy – zmniejszyć ilość spożywania przetworzonej żywności i zbyt mocno przyprawionego jedzenia, dodatkowo warto częściej sięgać po napoje ciepłe lub w temperaturze pokojowej (a nie prosto z lodówki).

Kolejną partią ciała, na której pojawiają się krosty są ramiona. Skóra w tym miejscu jest zdecydowanie grubsza niż na innych obszarach, poza tym często zalega tam martwy naskórek. Dlatego w tym przypadku problem może tkwić w nieodpowiedniej pielęgnacji – powinny w tym pomóc częstsze peelingi. Warto także zwrócić uwagę, czy spożywamy wystarczającą ilość witamin- ich niedobór także powoduje problemy skórne w tym miejscu.
Pryszcze na plecach sygnalizują przeważnie problem ze zbyt ciasnymi, nieoddychającymi ubraniami oraz podrażniającym proszkiem do prania (płynem do płukania). Poza tym górna część pleców pokryta krostami może informować o alergiach oraz nietolerancji pokarmowej.

Wypryski mogą również pojawić się w okolicy intymnej – przeważnie powstają na skutek niewłaściwej depilacji czy golenia. Mogą jednak informować także o poważniejszym problemie, jakim jest choroba weneryczna. Jeśli poza krostkami zauważymy inne objawy, tj. pieczenie, pojawienie się upławów czy brzydki zapach – warto udać się do specjalisty.

Na udach występuje bardzo wrażliwa skóra – jeśli mamy alergię na jakiś kosmetyk – żel pod prysznic czy balsam do ciała, to wypryski pojawią się właśnie w tym miejscu. Jeżeli natomiast chodzi o krostki na pośladkach, możemy wymienić trzy powody: zbyt ciasna, nieprzewiewna bielizna, sucha skóra w tych miejscach ciała oraz zła dieta i związane z nią problemy trawienne.
Jak widać przyczyny występowania krostek są różne, na szczęście miejsce ich występowania informuje nas o powodach dlaczego tak się dzieje, a co za tym idzie możemy skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się wyprysków.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest