Zdrowe biodra – szybki zestaw ćwiczeń

Ból biodra to dolegliwość, na którą cierpią osoby w różnym wieku. Może być ona spowodowana siedzącym trybem życia, przeciążeniem stawu biodrowego, chorobami lub urazami. Warto wtedy wykonywać ćwiczenia na biodra – pomogą one nie tylko na ból biodra z boku, ale także na zachowanie ich dobrej kondycji przez lata. Jeśli ból biodra pojawia się nagle, to należy udać się do ortopedy. Tylko wykwalifikowany lekarz może zbadać, jaka jest przyczyna bólu i zalecić właściwą kurację. Jednak jeśli Twój ból bioder nie jest zbyt dokuczliwy, możesz spróbować poradzić z nim sobie ćwiczeniami.

Jak działają ćwiczenia na ból bioder?

Mają one za zadanie rozciągnąć staw biodrowy i jednocześnie wzmocnić mięśnie nóg, tułowia i bioder. Dzięki takim ćwiczeniom nie tylko przywrócisz tkankom elastyczność, ale także nadasz większą jędrność swoim udom lub pośladkom. Jest to niewątpliwie dodatkowa zaleta wykonywania ćwiczeń na biodra. Przyjemne z pożytecznym.

Przykładowe ćwiczenia na biodra

Pozycja kobry

To jedno z przyjemniejszych ćwiczeń, szczególnie jeśli większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej. To ćwiczenie pomoże Ci się rozluźnić i uelastycznić kręgosłup i biodra. Wykonuj je następująco: Połóż się na brzuchu i wyciągnij nogi za siebie, dotykając wierzchem stopy podłogi lub maty treningowej. Dłonie oprzyj po bokach na poziomie klatki piersiowej. Wyprostuj ramiona i wyciągnij głowę jak najdalej do tyłu, wyginając kręgosłup i brzuch. Pamiętaj o tym, aby nie odrywać od podłogi ani bioder, ani stóp.

Przysiady

Tak, tradycyjne przysiady to jedno z najlepszych ćwiczeń na biodra! Tylko pamiętaj o tym, żeby wykonywać je prawidłowo. Przysiad to nie jest znowu tak proste ćwiczenie, jak mogłoby się wydawać. Dlatego na początku warto jak staniesz bokiem do lustra i zaobserwujesz czy Twój przysiad wygląda prawidłowo. Aby zrobić prawidłowy przysiad, musisz stanąć w lekkim rozkroku. Następnie ugnij kolana, ale tak, żeby nie wychodziły poza palce stóp. Nie powinnaś też pochylać się zbyt mocno do przodu. Twoja głowa ma być przedłużeniem kręgosłupa. Następnie wyprostuj nogi. Przysiady wykonuj bez pośpiechu. Ważne jest to, aby podczas ćwiczenia Twój brzuch był wciągnięty a kręgosłup prosty.

Pozycja mnicha

To ćwiczenie jest świetne, jeśli chcesz złagodzić ostry i dokuczliwy ból bioder. Powtarzaj je najlepiej kilka razy dziennie, przed i po pracy, a jeżeli możesz to także w przerwach. Usiądź na macie ćwiczeniowej lub na podłodze „po turecku”. Pamiętaj, żeby mieć wyprostowane plecy i głęboko oddychać. Następnie umieść stopę jednej nogi na kolanie drugiej. Wystarczy, że wytrzymasz tak kilka sekund i wykonasz ćwiczenie ze zmienionymi stopami.

Jak dbać o biodra?

Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o stawy biodrowe, to zapisz się na basen. Pływanie bardzo pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni, stawów i kości. Przy regularnym pływaniu kilka razy w tygodniu nie tylko Twoje biodra będą zdrowsze, ale i Twoje ciało.

Jeśli masz problemy ze stawami biodrowymi, to sprawdź, czy Twoja waga jest właściwa. Jeśli masz dużą nadwagę, to może być ona powodem Twoich kłopotów. Każdy kilogram jest szkodliwym obciążeniem dla stawów. Również noszenie zbyt wysokich obcasów negatywnie wypływa na kondycję bioder. Dlatego, jeśli masz problemy z biodrami, to unikaj takich wyższych niż 4-5 cm. A Ty jakie znasz sposoby, żeby utrzymać biodra w dobrej kondycji? Podziel się nimi w komentarzu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest