Triathlon – co to jest? Jak uprawiać trójbój?

Triathlon jest jedną z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Wymaga silnej motywacji do codziennych treningów oraz niesamowitej wytrzymałości. Jest to również idealna dyscyplina dla osób lubiących wyzwania, chcących sprawdzić się w zupełnie ekstremalnych warunkach.

Co to jest triathlon?

Triathlon, inaczej trójbój, są to trzyetapowe zawody sportowe, które składają się z pływania, kolarstwa oraz biegania. Jest to wyjątkowo wymagająca dyscyplina, ponieważ angażuje wszystkie grupy mięśni zawodnika. Zawody wygrywa osoba z najlepszym czasem (do którego wliczany jest również etap przebierania się pomiędzy poszczególnymi konkurencjami).

Dziś najpopularniejsze zawody na świecie to Iron Man. Odbywają się co roku na Hawajach, a ich zwycięzca dostaje tytuł Żelaznego Człowieka. W Polsce najpopularniejszymi zawodami triathlonowymi są: 5150 Warsaw Triathlon, Enea Bydgoszcz Triathlon, Enea Ironman Gdynia oraz Susz Triathlon.

Jeśli dopiero planujesz swoją przygodę z triathlonem, musisz pamiętać, że nie masz obowiązku porywania się na najbardziej mordercze dystanse. Trójbój wyróżnia kilka typów zawodów z różnymi dystansami – również przeznaczonymi dla triathlonistów-amatorów. Wśród dystansów znajdziemy m.in.:

  • sprinterski – obejmujący 20 km jazdy na rowerze, 0,75 km pływania i 5 km biegu,
  • olimpijski – obejmujący 40 km na rowerze, 1,5 km pływania i 10 km biegu,
  • maratoński – Iron Man obejmuje 180 km jazdy rowerem, 3,8 km pływania, 42,2 km biegu.

Jak się przygotować do triathlonu?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek treningów, należy zadać sobie pytanie: jaki dystans mogę pokonać? Odpowiedź zaważy na stylu treningów oraz czasie przygotowań. Jeśli zaczynamy od zera, może być naprawdę ciężko wziąć udział w turnieju na dystansie olimpijskim. Pamiętajmy, aby cel sportowy dopasować do swojej kondycji, wieku oraz możliwości. Ze względu na spore obciążenie fizyczne wiążące się z przygotowaniami do zawodów przed przystąpieniem do treningów, najpierw należy skonsultować się z lekarzem.
Oprócz wyśmienitej kondycji, zawodnik również musi posiadać bardzo dobrze dobrany sprzęt. Kluczowy tu jest rower, na którym pokonuje się najdłuższy odcinek. Idealny powinien być lekki i wytrzymały, jak np. rower szosowy.

Jak trenować do triathlonu?

Trenować należy przede wszystkim systematycznie, aby stopniowo zwiększać wytrzymałość organizmu. W ciągu tygodnia powinno się ćwiczyć wszystkie trzy dyscypliny – najlepiej łączyć trening dwóch dyscyplin w ciągu jednego dnia. Warto też zmieniać otoczenie i przyzwyczajać się do różnych warunków atmosferycznych. Początkowo nie należy porywać się na wielkie dystanse – może to skutkować kontuzją lub przetrenowaniem. Dystans można zwiększać stopniowo, wraz z rosnącą wydolnością organizmu. Koniecznie przygotuj plan treningowy, który będzie obejmował każdą dyscyplinę!
Oprócz przygotowań sportowych, należy przyjrzeć się temu, co mamy na talerzu. W czasie treningów żadna dieta redukcyjna nie wchodzi w grę – niezbędna jest odpowiednia liczba kalorii pochodzących z pełnowartościowych produktów!

Pływanie

Jest pierwszym etapem zawodów, w którym kluczowa jest technika. Najlepiej płynąć stałym tempem – dzięki temu unikniemy zbędnego wydatkowania energii na przyspieszanie. Same treningi powinny odbywać się zarówno na basenie, jak i w naturalnych zbiornikach wodnych. Dobrze jest sprawdzić swoje możliwości, pływając we wzburzonej wodzie, ponieważ zawody odbywają się zazwyczaj w otwartych akwenach wodnych. Niedozwolony jest start w płetwach lub z rurką do oddychania.

Rower

Jazda na rowerze może mieć dla zawodnika kluczowe znaczenie – w ten sposób pokonuje się najdłuższy odcinek trasy. Trening należy wykonywać w różnych warunkach atmosferycznych, na trasach z różną nawierzchnią. Treningi kolarskie powinny być maksymalnie regularne!

Bieganie

Bieganie jest ostatnim etapem trójboju. Daje zawodnikom szansę nadrobienia czasu, który został stracony na pierwszych dwóch etapach. Należy nauczyć się kontrolowania tempa biegu, by nie tracić zbyt dużo energii już na samym początku dystansu (sprawdzi się tutaj trenowanie z pulsometrem). W czasie przygotowań warto biegać po różnorodnej nawierzchni – zarówno na długich, jak i na krótkich dystansach.

Triathlon to niezwykle wymagająca dyscyplina – na pewno nie dla każdego. Pamiętajmy jednak, że trójbój to nie tylko pot i łzy: to również szansa na świetną sportową przygodę, którą będziecie pamiętać do końca życia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest