Trening split – zasady, efekty i opinie

Trening split tzw. trening dzielony jest to najprościej rzecz ujmując sposób trenowania, który polega na ćwiczeniu określonej grupy mięśni w poszczególne dni treningu. Różni się on od większości treningów tym, że podczas jednego treningu nigdy nie ćwiczymy wszystkich partii ciała. Grupa osób, która najczęściej stawia na tego typu trening to kulturyści- ćwiczenie w ten sposób sprawdzi się u osób, które są w stanie być na siłowni co najmniej cztery razy w tygodniu. Zazwyczaj poszczególne sesje treningowe dzielą się na te skupione na górnej lub dolnej części ciała, jednak treningi niektórych osób skupiają się na bardzo wąskiej grupie mięśni, wtedy odbywają się one zazwyczaj jeszcze częściej np.: 5 razy w tygodniu.

Jakie są największe zalety trenowania poszczególnych grup mięśni podczas oddzielnych treningów i jakich efektów możemy oczekiwać?

Ćwiczenie w ten sposób umożliwia regenerację intensywnie wyćwiczonej partii mięśni poprzez skupienie się na innej części ciała w kolejnym dniu treningu. Zintensyfikowana praca nad jedną partią ciała wpływa pozytywnie na wzrost mięśni oraz ich naprawdę, dzięki czemu efekty pracy są szybciej widoczne. Maksymalizacja wzrostu objętości mięśni jest spowodowana m.in. wytworzonym podczas tak intensywnie skoncentrowanym na daną partię ciała treningu stresem metabolicznym, który powstaje dzięki gromadzeniu się produktów ubocznych metabolizmu beztlenowego, co odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu mięśni. Trening split jest również polecany osobą zmagającym się z kontuzją, które nie powinny nadwyrężać którejś z części ciała. Tego typu trening poprawi nam również czucie mięśniowe co z kolei poprawi technikę wykonywanych przez nas ćwiczeń.

Jakie są przeciwwskazania w stosowaniu treningu split?

Osoby, które dopiero zaznajamiają się z techniką ćwiczeń, a ciało ich nie jest wytrenowane powinny zacząć od standardowego treningu całego ciała. Ćwiczący, którzy uprawiają sport w celach rekreacyjnych oraz nie mają możliwości czasowych spędzać dużej ilości czasu na wykonywaniu ćwiczeń siłowych również lepiej, aby wybrały inny sposób trenowania. Nie należy również powracać od razu do treningu split po dłuższej przerwie, ponieważ w ten sposób możemy narazić nasze niewyćwiczone ciało na poważne kontuzje. Tego rodzaju trening mogą podjąć jedynie osoby, które są doświadczenie w trenowaniu, znają prawidłowe metody wykonywania ćwiczeń, a zarazem ich ciało pozostaje wyćwiczone.

Jak często należy trenować metodą treningu split?

Odstęp pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi na konkretne części ciała, zwłaszcza jeżeli trening jest intensywny powinny wynosić około 48. godzin. Warto również zwrócić uwagę na nie robienie zbyt dużych odstępów czasu i ćwiczenie poszczególne partie mięśni regularnie, ponieważ w innym wypadku można to spowodować zatrzymanie postępów treningu.

Jakie są opinie osób trenujących w ten sposób?

Opisany powyżej sposób trenowania cieszy się dobrą sławą zwłaszcza u mężczyzn- kulturystów, nie jest on jednak preferowany przez kobiety, które wolą skupić się na redukcji tkanki tłuszczowej lub harmonijnym rozwoju swojego ciała oraz przez osoby trenujące dla czystej przyjemności. Atleci też zdecydowanie preferują ćwiczenie całego ciała, co jest zrozumiałe ze względu na specyfikę pracy, którą wykonują oraz to, że ciało jest po takim treningu nie rzadko obolałe, co może spowolnić rozwój w konkretnej dyscyplinie sportowej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest