Gimnastyka artystyczna to marzenie wielu małych dziewczynek. Niestety jest bardzo trudnym i wymagającym sportem. Aby efektywnie ją uprawiać należy mieć świetnie rozciągnięte i silne mięśnie, a jednocześnie zachować niską masę ciała. Gwiazda to jedna z podstawowych figur. Jej opanowanie pozwoli na szybsze opanowanie innych pozycji.
Spis treści
Wzmocnij mięśnie ramion
Gwiazda mimo, że jest bardzo prostą figurą wymaga mocnych mięśni rąk. Warto skupić swoje ćwiczenia na tych partiach ciała. Bardzo pomocne będą wszelkiego rodzaju pompki oraz wariacje planków, które dodatkowo wzmocnią mięśnie głębokie. Dodatkowym zróżnicowaniem może być trening z obciążeniem. Jeśli nie mamy hantli wystarczą puszki groszku, czy butelki wypełnione wodą.
Równowaga jest ważna
Joga świetnie sprawdza się przy nauce równowagi. Jeśli jest dla nas za monotonna warto wykonywać ćwiczenia, które wymagają gwałtownych zmian pozycji ciała. Takie jak burpees z wyskokiem. Pomocne są wszelkiego rodzaju ćwiczenia na jednej nodze albo w pozycji plank.
Rozciąganie to klucz do sukcesu
Wszystkie gimnastyczki są niesamowicie rozciągnięte. Widać to gdy wykonują skomplikowane figury artystyczne. Nic więc dziwnego, że nawet do gwiazdy potrzebujemy szerokiego spektrum ruchu. Dynamiczny stretching, ćwiczenia relaksacyjne, joga. To pomoże nam na wyprostowanych nogach dosięgnąć palcami podłogi. Dodatkowo przygotuje ciało na obciążenia i nie pozwoli na pojawienie się kontuzji.
Wybicie to podstawa
Najważniejsze w prawidłowym zrobieniu gwiazdy jest mocne wybicie z ziemi. Pomogą mu nie tylko rozwinięte mięśnie ale też brak strachu. Jeżeli mamy dostęp do sali gimnastycznej warto zacząć trening z ławką.
Stajemy po jednej stronie ławki. Łapiemy ją dłońmi za boki. Ważne by dłonie były ustawione równolegle na szerokość barków. Całkowicie proste. Przeskakujemy przez ławkę ze złączonymi nogami w jedną i drugą stronę. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie i przygotowuje ciało do ruchu. Gdy tą czynność mamy opanowaną możemy próbować dalej.
Drugim ćwiczeniem z ławką jest odpowiednie ułożenie nóg. Znowu kładziemy wyprostowane dłonie na ławce. Zewnętrzną zgiętą nogę ustawiamy bliżej ławki. Druga zostaje z tyłu. Wybijamy się ze zgiętej nogi i miękko ląduje po drugiej stronie. Ważne by starać się podnosić kończyny jak najwyżej.
Gdy wykonując ćwiczenia na ławce czujemy się już pewnie, należy przejść do nauki na materacu. Tutaj przyda się asekuracja. Kładziemy obie dłonie na materacu, proste. Równolegle do siebie. Nogi ustawiamy w wypadzie dokładnie tak jak w drugim ćwiczeniu z ławką. Wybijamy się ze zgiętej nogi. Ponieważ dłonie już wcześniej leżą na materacu wybicie może być słabsze i nie należy się tym przejmować. Osoba asekurująca przytrzymuje biodra pomagając przenieść ciężar ciała.
Gdy strach jest już pokonany, i czujemy się pewnie należy samemu spróbować wykonać gwiazdę. Pozycja wyjściowa to wypad. Jeśli z przodu mamy prawą nogę, to wysuwamy do przodu prawą rękę. Ważne by wiedzieć, która jako pierwsza zetknie się z ziemią i przejmie większy ciężar naszego ciała. Wybijamy się na prawej nodze. Trzeba pamiętać o wyprostowanych nogach.
Zrobienie gwiazdy nie jest trudne ale wymaga poznania swojego ciała i przełamania strachu. Dzieci, dzięki szerszej motoryce ruchu oraz naturalnemu lepszemu rozciągnięciu szybciej się uczą. Nigdy nie jest za późno by spróbować, zwłaszcza, że gwiazda jest figurą wyjściową. Gdy ją opanujemy będziemy mogli próbować zrobić przerzut bokiem, salto albo stanie na rękach.