Dieta CICO – na czym polega? Zasady, efekty i opinie

Pragniesz zrzucić wagę, nie rezygnując tym samym z ulubionych chipsów lub smakowitych lodów? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Główną zasadą diety CICO jest jedzenie w myśl zasady: spożywam mniejszą ilość kalorii, niż jestem w stanie spalić w danym dniu.

Dieta CICO i jej zasady

Istnienie tej diety może ucieszyć również zwolenników lodów, ciast, a także pieczywa. Większość diet wymaga redukcji spożycia węglowodanów często do minimum. Przy diecie CICO nie musimy się ograniczać, jeśli tylko nie przekroczymy dziennego limitu kalorycznego. Limit ten podyktowany jest przez ilość ćwiczeń, jakie możemy wykonać w danym dniu. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, czy jadłospisu ułożonego rozważnie przez dietetyka. Jedyną potrzebną rzeczą będzie program lub aplikacja służąca do liczenia kalorii i ścisłe przestrzeganie określonych limitów. Przypomina ona najbardziej te diety, które stosowano, gdy nie było jeszcze tych bardzo restrykcyjnych z trudnymi do przestrzegania zasadami. Może to być nowy sposób odżywiania się idealny dla osób, które poczuły się przytłoczone licznymi zasadami bardziej skomplikowanych diet. Często zagubienie spowodowane sprzecznymi zasadami żywieniowymi przyczyniają się do całkowite porzucenie odchudzania.

Dieta CICO – skuteczność

Wiele ekspertów potwierdza skuteczność tej diety. Potwierdzono, że samo monitorowanie swoich posiłków wpływa na polepszenie się nawyków żywieniowych. Często nie zwracając uwagi na ilość kaloryczności posiłków, spożywamy ich znacznie więcej, niż nam się wydaję. Tym sposobem, nawet kiedy mogłoby się wydawać, że przekroczyliśmy dobową normę i tak zjemy znacznie mniej kaloryczne posiłki, niż w przypadku, w którym w ogóle byśmy ich nie liczyli. Inna sprawa, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z różnic w kaloryczności poszczególnych posiłków. Poprzez praktykę zdobędziemy większą wiedzę na ten temat. To pozwoli nam na dokonywanie lepszych wyborów żywieniowych.

Dieta CICO – opinie

Mimo że utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz zwalczenie otyłości ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, to nie gwarantuję utrzymania dobrego zdrowa. U niektórych osób stosujących się do zasad diety, lecz bardzo frywolnie podchodzących do wyborów produktów spożywczych stwierdzono pogorszenie koncentracji oraz zmniejszenie odporności. Pamiętajmy, że aby dostarczyć wszystkie wymagane składniki odżywcze i witaminy do organizmu należy stosować się do piramidy zdrowego żywienia. Istnieją osoby, u których do zrzucenia wagi konieczna jest znacznie większa redukcja kalorii ze względu na genetykę. Dlatego u takich osób dieta może wydawać się nieskuteczna.

Niestety w wypadku tej diety każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Pod uwagę również warto wziąć fakt, że niektóre z produktów spożywczych, jak np.:. chleb pełnoziarnisty wymagają po spożyciu zużycia kalorii, przez co zwiększają ich spalanie. Spożywanie takich produktów regularnie może zwiększyć konieczną do dostarczenia ilość kalorii, aby utrzymać prawidłowe zdrowie. Niektóre osoby stosujące dietę CICO uskarżają się na konieczność systematycznego liczenia kalorii. Niestety, choć trzymanie się tej diety nie jest trudne, wymaga wytrwałości i rzetelności. W sytuacji, w której nie chcemy rezygnować z ulubionych wysokokalorycznych dań, nie możemy jeść bez ograniczeń. Osoby wygodne i preferujące przetworzone produkty powinny uważać na nadmiar niezdrowych tłuszczów trans oraz tych nienasyconych. Nie zapominajmy o warzywach i owocach, które są bogactwem wapnia, witaminy C, czy D. Tylko zbilansowana dieta może zapewnić zdrowie serca oraz uchroni przed cukrzycą.

Przy odżywianiu się pełnowartościowymi produktami istnieje większe prawdopodobieństwo, że wytrwamy w ograniczenia kaloryczności posiłków. Inną zaletą wybierania zdrowych opcji żywieniowych jest to, że nie będziemy narażeni na napady obżarstwa podczas stosowania tej diety.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest