Taniec irlandzki – sprawdź ile spalisz kalorii

Nie znamy dokładnej daty początkującej powstanie tego tańca, ale pierwsze wzmianki o nim można szacować na ok. 300 r. p.n.e. w momencie przybycia Celtów do Irlandii. Wśród pierwszych praktykujących byli druidzi, którzy odprawiali w ten sposób rytuały religijne.

Taniec irlandzki jest jednym z trudniejszych i bardziej wymagających rodzaj tańca

Najważniejsza tutaj jest wyprostowana sylwetka oraz szybka praca nóg. Najbardziej popularnym rodzajem tańców solowych są tzw. STEP DANCES. Tańczone są w trzech różnych tempach. Warto również wspomnieć, ze taniec jest świetnym sposobem nie tylko jako rozrywka ale także jako aktywna forma spędzenia czasu i zadbania o naszą formę fizyczną, ponieważ gdy tańczymy taki taniec jak irlandzki najważniejsze jest tempo zgranie z muzyką i ciągły ruch. Wykazano że przy przykładowej wadze 80 kg tańcząc przez godzinne można spalić aż do 460 kcal. Wiec myślę ze to również opcja na zróżnicowanie naszych treningów, która również bardzo dobrze się sprawdzi.

Taniec irlandzki dzieli się na na trzy podstawowe formy:

  • Grupowe – 2-4 tancerzy wykonuje występ
  • Solowe- tutaj wyróżnia się step irlandzki  i taniec w miękkich butach,
  • Setowe- cztery pary tancerzy, para naprzeciw pary lub dwa szeregi tancerzy tańczących naprzeciw siebie, gdzie na jednego mężczyznę przypada jedna kobieta.

Kostium oraz buty – dobieramy dodatki

Taniec irlandzki charakteryzuje się również specjalnym strojem, kiedyś wystarczyły ładne odświętne niedzielne ubrania jednak to z czasem się zmieniło na coś bardziej wymagającego. Współczesny strój damski jest małym dziełem sztuki, składa się on ze spódnicy z fałdami oraz gorsetu lub tylko z jednoczęściowego kostiumu, męski natomiast z prostych spodni, koszuli oraz marynarek. Dodatkowo są bogato zdobione oscylując nadal w irlandzkich tradycyjnych symbolach i kolorach.

Buty do stepu mają specjalny obcas i gruby klocek pod palcami. To właśnie te dwa elementy robią najwięcej hałasu w czasie tańca. Baletki są miękkie, wykonane ze skóry i sznurowane. Wiązane baletki noszą tylko tancerki, tancerze mają miękkie buty przypominające zwykłe półbuty lub jazzówki.Warto również wspomnieć, że każda szkoła tańca czy zespół tańca irlandzkiego ma swój wzór sukienki, po którym można je łatwo rozpoznać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest