Co jeść po wieczornym treningu?

Gdy ćwiczymy głównie wieczorami to zależy nam, by nie objadać się zbytnio i nie dostarczać organizmowi sporej dawki kalorii na wieczór. Mamy obawy przed przyjmowaniem kolacji potreningowej, które wiążą się z lękiem przed tyciem. Jednak to, czy przytyjemy, czy nie ,jedząc wieczorny po treningowy posiłek w dużej mierze zależeć będzie od naszego całodobowego bilansu energetycznego ,czyli energii, którą przyjmujemy ze wszystkimi posiłkami w trakcie dnia. Dlatego tutaj musi zachować szczególny umiar w ilości przyjmowanych kalorii w każdym naszym posiłku spożywanym we trakcie dnia.

Czy jeść po wieczornym treningu ?

Po każdym wysiłku fizycznym niezależnym od pory dnia wskazany jest posiłek. Musimy jednak mieć mądrość, jakie składniki dostarczyć naszemu organizmowi o jakiej porze. Wiemy z doświadczenia ,że nasz organizm na wieczór zwalnia , czyli obniża się aktywność trawienna a sam organizm przygotowuje się do spoczynku. Jednak gdy odpowiednio zbilansujemy naszą dietę będziemy mogli cieszyć się posiłkami ,które w żadnym stopniu nie przyczynią się do zwiększenia naszej wagi ciała ,za to wspaniale uzupełnią mikro i makro elementy w naszym organizmie oraz dostarczą odpowiedniej energii. Dlatego po treningowy posiłek regeneruje nasz organizm i tym samym przyczynia się do efektywnego treningu na następny dzień . Gdy ćwiczymy głównie wieczorami ,zależy nam, by pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z bioder czy brzucha i nie chcemy zaprzepaścić efektów treningowych źle dobraną dietą.

Dietetycy alarmują ,że zwłaszcza po wieczornych treningach musimy dostarczyć naszemu organizmowi dobrze wyselekcjonowanych składników odżywczych by organizm zregenerował się . Nie możemy też zabraniać sobie spożycia odrobiny węglowodanów , ostatnio bardzo modne stało się przestrzeganie przed spożywaniem węglowodanów w porze wieczornej ,lecz okazuje ,że są znowu nowe teorie, lecz mało uzasadnione.

Dlaczego? Dlatego ,że po wyczerpującym treningu nasz organizm wszystkie składniki odżywcze, dostarczy zmęczonym mięśniom. Tak więc aminokwasy z białka przyczynią się do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych , glukoza natomiast uzupełni zapasy energetyczne i zasili rezerwy glikogenowe. W wieczornym po treningowym posiłku znajdzie się nawet miejsce na tłuszcz,gdyż w naszych mięśniach znajdziemy miejsce, by pomieścić jego pewną ilość ,która również zasili rezerwy energetyczne . Tak więc widzimy ,że wieczorny po treningowy posiłek jest niezbędny do właściwej regeneracji całego organizmu ,wspomaga nasze samopoczucie ,uzupełnia energię oraz wbrew pozorom – redukują zbędną tkankę tłuszczową w naszym organizmie.

Co jeść po wieczornym treningu ?

  • Tutaj podstawowym składnikiem jest pełnowartościowe białko . Śmiało możemy sięgnąć po jogurt naturalny ,chudy twaróg , ryba będzie doskonałym rozwiązaniem ,chude mięso i jajko.
  • Możemy przygotować wyśmienity jogurt z dodatkiem świeżych lub mrożonych owoców i wszystko razem zmiksować . Taka bomba witaminowa doskonale nasyci nas i uzupełni energię.
  • Grillowany kurczak z warzywami ,będzie również doskonałym rozwiązaniem. Możemy dodać odrobinę ryżu . Ryba w marchewce podana z makaronem również świetnie zaspokoi nasze pragnienie i zasili odpowiednio nasz organizm w witaminy i białko.
  • Świetna okaże się kasza jaglana z łososiem /tofu i sałatką.
  • Soczewica czerwona ,papryka,szpinak,nać pietruszki i oliwa z oliwek to następny przepis na pełen odżywczych składników posiłek wieczorny ,który oprócz tego ,że jest tak zdrowy jest zarówno lekkostrawny i nie będzie dodatkowym obciążeniem .
  • Nie możemy też zapominać ,by nie pofolgować sobie zbytnio słodyczami,batony czy czekolada kuszą nas jednak spożywanie ich wieczorem może przynieść niepożądany efekt.

Im cięższy wieczorny trening mamy za sobą ,tym bardziej powinna być obfita nasza kolacja .Powinniśmy jednak odczekać jakiś czas po spożyciu posiłku ,by nie kłaść się spać z pełnym żołądkiem ,gdyż przeciążony układ trawienny da o sobie znać w postaci nieprzyjemnych symptomów.

Reasumując ,niedopuszczalna jest sytuacje gdzie po wieczornym intensywnym treningu kładziemy się spać nie spożywając wcześniej wieczornej kolacji. Jednak kolacja powinna być dobrze zbilansowana i też nie obciążać naszego układu pokarmowego . A więc po wieczornym treningu jedzmy zdrowo i lekko

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest