Speed badminton: odmiany i zasady gry

Coraz bardziej popularny zdrowy tryb życia przekonuje nas do sportu i próbowania nowych dyscyplin sportowych. Wiele miłośników zdobywa „speedminton” czyli nieco bardziej ekstremalna wersja klasycznej, gdy badminton. Lotka lata znacznie szybciej niż tradycyjnie co sprawia, że gra staje się bardziej ekscytująca. Grać możemy w niego wszędzie i nie ma on ograniczeń wiekowych, najważniejsza jest dobra zabawa. Sprawdźcie jakie są jego zasady i czemu zdobywa tak wielu zwolenników!

Speed badminton – zasady

Gra stała się tak popularna, że doczekała się kilku swoich odmian, które różnią się między sobą zasadami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Najczęściej gra się w tak zwany „freestyle” czyli gdy mecz rozgrywamy na swoich zasadach, bez boiska i liczby punktów którą mamy osiągnąć by wygrać. Jest to najwygodniejsza opcja, w której nie chodzi o rywalizację a o samą przyjemność z wykonywania tej aktywności. Doskonała opcja do sportowej zabawy z dzieckiem.

Kolejnym typem jest „fun match”. Zawodnicy wydzielają sobie bramki za pomocą znaczników i starają się trafić lotką w bramki. Do gry dołączamy zatem pojedynek, jednak liczba punktów jest zależna tylko od nas. To też dość spokojny system gry który może dostarczyć nam wiele radości.

Rodzajem o najbardziej określonych regułach jest „speedminton match”. Przeciwnicy mają za zadanie trafić lotką w pole drugiej osoby. Gdy lotka wyląduje poza nim, punkt jest dla strony przeciwnej. Serwu nie można wykonać z góry, odbić lotki dwa razy z rzędu ani odbić tej, która spadła wcześniej na ziemię. Mecz dzielimy na 2 sety, w których możemy zdobyć po 16 punktów. To już wyjście, dla osób które lubią pojedynki i dużą dawkę biegania i skupienia. Pozwala nam zobaczyć jak zazwyczaj wygląda ta gra i da nam się porządnie zmęczyć.

Ciekawą i efektywnie wyglądającą opcją jest „blackminton”. Taka gra zaczyna się w nocy w fluorescencyjnych strojach i lotki, przy użyciu lampy UV. Zasady gry są takie same jak w speedminton match co jeszcze bardziej napędza do skorzystania!

Speed badminton – sprzęt

Popularna lotka została zmieniona na nieco bardziej zwartej konstrukcji i pozwalającej jej być w wyższym stopniu aerodynamiczną co pozwala zwiększyć jej szybkość. Często mówi się na nią „speeder”. Ze względu na prędkość z jaką się porusza. Dzieli się na:

  • Fun speeder – dla początkujących
  • Match speeder – używana do odmiany „speedminton match”
  •  Night speeder – lotka używana do gry w ciemnościach

Rakietki są połączeniem tych badmintonowych z tymi od squasha, są lekkie i poręczne by łatwiej byłoby nimi grać. Kolejną różnicą jest to, iż nie stosuje się siatki. Trzeba jednak zakupić taśmy do zaznaczania wielkości boiska. Cały sprzęt jest dość kosztowny i stacjonarnie ciężko dostępny. By go dostać trzeba poszukać na stronach internetowych, często zagranicznych, ponieważ największą popularność zdobył w Holandii. Nie oznacza to jednak, że nie ma swoich zwolenników w Polsce. Jest to świetna dyscyplina dla lubiących szybkość, nowości oraz konkurencję. Może okazać się ona interesującym sposobem na spędzenie popołudnia z rodziną lub wieczorna rozrywka ze znajomymi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest