Płytki tarasowe – jakie wybrać, aby służyły nam latami?

Taras jest drugim salonem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu w okresie letnim, nawet do późnej jesieni. Warto zastanowić się nad odpowiednimi płytkami, które będą nie tylko wyglądać, ale także przetrwają zmienne warunki atmosferyczne w ciągu kilku lat. Jaki gres wybrać i czym się kierować przy odpowiednim doborze?

Jakie funkcje powinny spełniać płytki?

Płytki tarasowe zewnętrzne powinny być w pierwszej kolejności praktyczne. Nie zapominajmy, że żyjemy w klimacie umiarkowanym, tak więc narażamy zewnętrzne elementy domowego wystroju na srogie zimy, deszczowe jesienie, przymrozki i upalne lata. Te wszystkie skoki temperatur i opady wpływają na kondycję podłogi naszego tarasu. Aby nie zaskoczyć się popękanymi płytkami po kilkunastostopniowych mrozach najlepiej wybrać produkt mrozoodporny, z oznaczeniem „do stosowania zewnętrznego” i montować go przy pomocy mrozoodpornego kleju i elastycznej fugi. Funkcja antypoślizgowa jest dodatkowym zabezpieczeniem, jeśli mamy zamiar spędzać czas na tarasie również w chłodne dni. Za długotrwałość w użytkowaniu odpowiada wysoki stopień ścieralności (IV lub V).

Rodzaje gresu

Oto trzy rodzaje najpopularniejszych płytek wykorzystywanych do kładzenia na tarasach i balkonach.

  • Gres szkliwiony – mrozoodporny, o małym stopniu nasiąkliwości wodnej, o wysokim parametrze wytrzymałości na zginanie i ścieranie. Najlepszym wyborem są płytki o mniej niż 3 procentowym stopniu nasiąkliwości wodnej.
  • Gres nieszkliwiony – antypoślizgowy, posiada wysoki stopień odporności na ścieranie, dlatego może znieść duże natężenie ruchu. Zbierająca się wewnątrz wilgoć zostaje swobodnie odparowana, przez co nie powoduje żadnych uszkodzeń materiału. Najczęściej można się z nimi spotkać wewnątrz budynków użytku publicznego.
  • Gres mrozoodporny – do wyboru jest matowy lub polerowany. Zdecydowanie bardziej śliski, a także mniej odporny na opady atmosferyczne. Znosi średnie natężenie ruchu.

Taras drewniany

Jeśli zdecydujemy się na klasyczne drewno musimy liczyć się z jego nieustającą i wymagającą konserwacją. Odpowiednie dbanie o drewnianą podłogę pozwoli nam cieszyć się jej wytrzymałością i żywotnością. Najlepszym wyborem w tym wypadku są dwa rodzaje drewna egzotycznego, czyli teak, merbau, ipe czy lapacho, których cena może odstraszać, ale sprawdzą się lepiej niż sosna, bądź świerk. Taka podłoga tarasu drewnianego jest miła i ciepła w dotyku w trakcie lata, jednak nie nagrzewa się do nieznośnego gorąca, jak w przypadku płytek czy kamieni. Minusem mogą być pojawiające się grzyby oraz pleśnie.

Taras z kompozytu

Sprawdza się idealnie, kiedy nie mamy czasu na konserwację, a i tak wygląda bardzo podobnie do prawdziwego drewna. O wiele trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne, są jednak łatwe do zarysowania, podatne na zacieki i odbarwienia.

Taras kamienny

Wykonywane z odpornych na ścieranie i warunki atmosferyczne granitu lub bazaltu. Jedynym minusem są wysokie koszty oraz fakt, iż przy bardzo wysokich temperaturach nagrzewa się do gorąca, przez co ciężko jest spacerować po takim tarasie na boso.

Wymagania w stosunku do tarasu

Biorąc pod uwagę różne powierzchnie do podłogi musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego drugiego salonu. Nazywanie go miejscem wypoczynkowym jest wielkim uogólnieniem i nieostrożnym posunięciem, jeśli włączymy do wystroju szereg urządzeń, akcesoriów i dekoracji. Jeśli faktycznie zależy nam tylko na tym, aby na tarasie znajdowały się meble ogrodowe, sprawdzi się tam każdy rodzaj podłogi. Natomiast jeżeli optujemy za ciężkimi wazonami, grillem, donicami, to musimy od razu odrzucić opcje kompozytu. Kiedy wiemy, że nie mamy czasu na pielęgnowanie podłogi kilka razu w roku, odrzucamy drewno. Tak więc najpierw dopnij projekt na ostatni guzik, a dopiero później wybieraj podłogę.

Podsumowanie trafnego wyboru

Zastanów się nad dokładną aranżacją swojego tarasu. To, co się tam będzie znajdować będzie miało ogromny wpływ na żywotność twojej podłogi. Nie zapomnij także o tym, iż taras to przedłużenie wewnętrznego salonu. Warto połączyć oby dwa wystroje w zgraną jedność. Nie przedkładaj wyglądu estetycznego nad użytkowość. Podłoga powinna służyć na długie lata, a nie wyglądać pięknie wyłącznie przez krótki okres.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest