Snowboard – jak przygotować się fizycznie do zimowych szaleństw

Sezon letni oficjalnie uznajemy za zamknięty! Miłośnicy zimowych sportów na pewno już odliczają dni, aby szaleć na stoku. Te kilka miesięcy to idealny czas, aby przygotować ciało na wysiłek fizyczny. Snowboard to dyscyplina sportowa , która wymaga dobrej kondycji, przede wszystkim silnych mięśni nóg i brzucha. Jazda na stoku to świetna zabawa, jednak bez odpowiedniego przygotowania łatwo o urazy i kontuzje.
Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy zestaw ćwiczeń, który można (a nawet trzeba!) dołączyć do codziennych treningów, aby przygotować się na szaleństwa na desce!

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i nogi

Brzuch to rdzeń ciała odpowiedzialny za stabilizację kręgosłupa zarówno w życiu codziennym, jak i podczas wysiłku fizycznego. Jeżdżąc na snowboardzie kręgosłup pracuje przy każdym manewrze skręcania. Dodatkowo podczas uprawianie tego sportu jesteśmy dużo bardziej narażeni na upadki. Ważne, aby ćwiczenia na mięśnie brzucha zacząć kilka miesięcy przed planowanym wyjściem na stok. Niećwiczone partie mięśni są zwyczajnie nieprzygotowane na spontaniczny wysiłek, a to oznacza, że narażamy się na poważne kontuzje, a nawet złamania.
Podczas jazdy na snowboardzie nogi są poddawane ogromnemu przeciążeniu. Ważne, aby zadbać o ich kondycję zanim zaczniemy zjazd na snowboardzie.

Staraj się ćwiczyć te partie ciała kilka dni w tygodniu, ale nie codziennie. Trening powinien trwa
około godziny, aby zbyt nie przemęczać kręgosłupa. Nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię ? Wybieraj ćwiczenia, które bez problemu dasz radę wykonać w domowym zaciszu. Powinny być one zróżnicowane, ciągłe powtarzanie tych samych wprowadzi rutynę i zwyczajnie stanie się nudne. Każde ćwiczenia wykonuj po rozgrzewce.

  1. Brzuszki – Każda z nas wie, jak wyglądają „brzuszki”. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie będzie wykonane poprawnie tylko wtedy, kiedy kolana będą zgięte, a stopy będą dotykały podłoża. Ćwiczenie wykonuj dziesięć razy.
  2. Plank (deska) -Ćwiczenie to sprawdzi się nie tylko przy wzmacnianiu mięśni brzucha, ale zadziała na całe ciało. Połóż się na brzuchu. Ciężar ciała unieś na rękach, tak aby Twoje ramiona były wyprostowane. Wspieraj się na palcach stóp. Pozostań w tej pozycji ok. 1 minutę, następnie odpocznij w pozycji leżącej. Ćwiczenie powtórz trzy razy, a na pewno poczujesz, jak mięśnie Twojego brzucha zaczynają pracować. Po kilku dniach zwiększ liczbę powtórzeń. Jak przy każdym ćwiczeniu najważniejsze jest zachowanie prawidłowej postawy wyjściowej. Dzięki temu unikniesz kontuzji, i zadbasz o prawidłowe napięcie wszystkich mięśni pracujących podczas wykonywania tego ćwiczenia.
  3. Nożyce poziome – Połóż się na podłodze. Nogi unieś kilka centymetrów nad ziemią i na zmianę rozszerzaj i krzyżuj. Pamiętaj, aby plecy przylegały do podłoża. Wykonaj dziesięć skrzyżowań i odpocznij. Następnie powtórz ćwiczenie trzy razy.
  4. Rowerek – Przyjmij pozycję jak do nożyc poziomych. Unieś nogi i naśladuj ruch jak przy kręceniu pedałami. Pamiętaj o plecach, powinny przylegać do podłoża!

Zajęcia z instruktorem

Nic tak nie przygotuje do szaleństw na stoku, jak zajęcia z profesjonalnym instruktorem. Jeśli dopiero zaczynasz, instruktor udzieli niezbędnych porad, jak zachowywać się podczas zjazdu. Na pewno podzieli się z Tobą cennymi wskazówkami co do ustawienia ciała. Jeśli znasz już podstawy tego sportu, spotkanie z instruktorem pomoże Ci nabrać pewności siebie. To też idealna okazja do sprawdzenia, jakiego sprzętu powinnaś używać. Dzięki kilku lekcjom będziesz najlepsza na stoku .

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest