Inaczej są nazywane mleczakami. Proces wzrostu zębów rozpoczyna się zazwyczaj w 6 miesiącu życia i trwa do 30 miesiąca życia. Zębów mlecznych jest mniej niż zębów stałych. Dzieje się tak, ponieważ mleczne uzębienie nie składa się z zębów przedtrzonowych. Wizualnie mleczaki są bardzo podobne do zębów stałych. Generalnie różnią się korzeniami, zęby mleczne są mniejsze, więc korzenie są cieńsze i delikatniejsze.
Spis treści
Zęby mleczne mogą Ci się przydać
Tak dobrze przeczytałeś, warto zachować zęby, gdy wypadną. Okazuje się, że Wróżka Zębuszka nie musi być mitem! Najnowsze badania naukowe wykazują, że zęby mleczne – nawet gdy wypadną, są źródłem komórek macierzystych. Co za tym idzie, mogą okazać się pomocne w leczeniu przeróżnych organów. Dzięki komórkom macierzystym można wyhodować dla przykładu komórki mózgowe. Oczywiście zęby muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby do czegoś się przydały. Przede wszystkim muszą być umieszczone w sterylnych warunkach, najlepiej w szczelnych pudełkach, których nie należy otwierać, gdy nie ma takiej potrzeby.
Kolejność wypadania mleczaków
Najszybciej wypadają siekacze, dzieje się to od 6. do 8. roku życia. Następne w kolejności są kły, najdłużej utrzymują się zęby trzonowe. Jednak wypadanie mleczaków to indywidualna sprawa. Ogólnie przyjmuje się, że zęby mleczne zostają zastąpione stałymi w okolicy 12. roku życia.
Choroby zębów mlecznych i wyrywanie
Niektórzy uważają, że zęby mleczne nie muszą być pod stałą opieką stomatologa. Jednak to jest MIT! Zęby mleczne, tak samo jak stałe, również są narażone na próchnicę lub inne choroby. Mało tego, choroba może przejść na rosnące zęby stałe. U dzieci występuje tak zwana ,,próchnica butelkowa”, najczęściej jest ona spowodowana przez napoje zawierające w składzie duże ilości cukru, ale również produkty pochodzenia naturalnego, jak na przykład mleko. Bakterie namnażają się na powłoce nazębnej prowadząc do powstawania ubytków. Zdrowe zęby, w szczególności mleczne są istotnym elementem u dzieci, ponieważ właśnie w tym wieku zgryz i zdrowe uzębienie mają znaczenie przy kształtowaniu się poprawnej wymowy. Utrzymanie zdrowych mleczaków ma ogromny wpływ na przyswajanie składników odżywczych. Dlatego bagatelizowanie nawet z pozoru błahych dolegliwości może przysporzyć wiele problemów w przyszłości.
O zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe, regularne ich mycie oraz spożywanie produktów z niewielką zawartością cukrów to podstawa. Doraźnie można też stosować płyny do płukania jamy ustnej, jednak są one dopuszczalne od 6. roku życia. Wybieraj więc produkty dedykowane specjalnie dla dzieci, ponieważ w swoim składzie nie zawierają one alkoholu oraz substancji nieodpowiednich dla maluchów i mają delikatniejszy smak.
Reklamy często wpajają, że zęby powinny być myte po każdym posiłku, jednak nie jest to konieczne. Wystarczy zadbać o ich pielęgnację dwa razy dziennie – po śniadaniu i po ostatnim posiłku w ciągu dnia. Zbyt częste mycie przede wszystkim po potrawach kwaśnych, o intensywnym smaku i napojach gazowanych prowadzi do erozji szkliwa.
Kolejną kwestią jest wypadanie zębów. Zęby mleczne nie powinny być wyrywane na siłę. Dopiero kiedy ząb wyraźnie się rusza. Zęby które dosyć mocno się trzymają, a są wyrywane na siłę przyczyniają się do krzywizny lub wady zgryzu w przyszłości. Nawet gdy zęby mleczne były proste, uzębienie stałych może się różnić. Gdy nie mamy pewności, czy ząb dziecka nadaje się już do usunięcia lepiej skontaktować się ze stomatologiem i uzyskać fachową poradę.