Jaka jest różnica między bieżnią elektryczną a magnetyczną

Kiedy lato dobiega końca, a dni są coraz krótsze i zimniejsze, zaczynasz się zastanawiać, na jaką aktywność fizyczną zamienić jogging. Najlepszym zamiennikiem biegania jest bieżnia, jednak tu zaczyna się problem-która bieżnia będzie dla ciebie najlepsza? W tym artykule porównamy dwa rodzaje: magnetyczną oraz elektryczną.

Różnice między bieżnią elektryczną a magnetyczną?

Podstawową różnicą między tymi dwoma typami jest mechanizm ich działania, wpływa to też na różnicę cenową między nimi. Bieżnia elektryczna jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana za pomocą prądu, natomiast magnetyczna jest napędzana siłą naszych nóg, przez co niekoniecznie nadaje się dla początkujących biegaczy. Bieżnie magnetyczne częściej zajmują mniej miejsca, ale mogą okazać się mniej stabilne, ponieważ są krótsze i łatwiej się z nich ześlizgnąć, a nacisk bardziej obciążonej nogi może wpłynąć na zsunięcie się taśmy na jedną stronę.

Ćwiczenia na bieżni elektrycznej, a magnetycznej

Wysiłek, jaki należy włożyć w rozruch bieżni magnetycznej ten jest porównywalny z pracą, jaką musimy włożyć we wbiegnięcie na górkę, dlatego, jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub masz słabą kondycję odpowiednim dla ciebie wyborem będzie bieżnia elektryczna. Ćwiczenia na niej są o wiele przyjemniejsze, a także łatwiej dostosować ustawienia do swoich preferencji. Wraz ze wzrostem lub spadkiem energii możemy regulować prędkość biegu, dzięki czemu trudniej jest zrezygnować z treningu i dłużej ćwiczymy. Prostszym jest też stworzenie planu treningowego, możemy ustalić jaki dystans chcemy pokonać lub ile czasu możemy poświęcić na bieganie. Cena bieżni niestety jest tym wyższa im bardziej rozbudowany jest jej system elektroniczny i im więcej opcji nam zawdzięcza. Jeśli decydujesz się na zakup bieżni warto zwrócić uwagę na to, że warto wydać trochę więcej na sprzęt, który będzie zachęcał nas do ćwiczeń.

Bieżnia magnetyczna to tańsza opcja. Jak już wspominaliśmy zasila ją siła naszych mięśni, przez co proces wprowadzenia jej w ruch może być dla wielu osób bardzo męcząca, przez co zniechęci do wykonywania dalszych ćwiczeń. Jednak jeśli uda się przezwyciężyć tę najcięższą fazę, będzie łatwiej zauważyć, że o tempie ćwiczenia nie decyduje elektronika, tylko siła naszych nóg. Zmiana prędkości biegu na tej bieżni jest bardziej płynna.

Jeśli nadal nie jesteś pewny, jaką bieżnię chcesz kupić lub na jakiej wolisz ćwiczyć to po prostu pójdź na siłownię i sprawdź, która bardziej sprosta twoim wymaganiom. Wybór jest ściśle zależny od twojego budżetu, stanu fizycznego i sił.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest