Grzybica pochwy -objawy, leczenie,domowe sposoby

Grzybica pochwy jest niemożliwa do samodzielnego wyleczenia, jednak domowe sposoby pozwolą załagodzić jej objawy. To bardzo wstydliwy, ale i powszechny problem – podobno przynajmniej raz w życiu cierpiało na nią ponad 70% kobiet na całym świecie.

Przyczyny grzybicy pochwy

Do infekcji grzybicznej przyczynia się rozwój drożdży z grupy Candidia. Niszczą one optymalne pH i zaburzają florę bakteryjną pochwy. Szczególnie narażone są na nią kobiety, które chorują na cukrzycę, stosują terapię hormonalną lub mają osłabioną odporność – na przykład przez permanentny stres. Najczęściej dochodzi do niej przez samozarażenie. Narażeni na nią jesteśmy przy obniżonej infekcji oraz zaburzonej mikroflorze bakteryjnej pochwy. Mikroflora to nic innego jak odpowiednia ilość pałeczek kwasu mlekowego.

Przyczyny grzybicy pochwy:

  • brak higieny intymnej lub zbyt intensywna higiena pochwy
  • używanie cudzych ręczników
  • korzystanie z publicznych toalet
  • niedobór żelaza
  • zbyt obcisła bielizna
  • otyłość
  • stres

Objawy grzybicy pochwy

Objawy grzybicy pochwy charakteryzują się nasilającym się swędzeniem oraz bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu czy stosunku seksualnego. Nieleczone nasilają się. Wówczas może pojawić się ciemnoczerwony rumień błony śluzowej, a nawet pęknięcia w okolicy sromu i biały śluz. W stanie przewlekłym objawy są łagodne i niemal niezauważalne – być może wykryje je dopiero ginekolog.

Leczenie grzybicy pochwy

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest wizyta u specjalisty, który ustali przyczynę choroby i przepisze dobrze dobrane preparaty, takie jak maści, dopochwowe globulki lub tabletki. Samodzielne działanie przede wszystkim powinno polegać na zapobieganiu. Dieta bogata w produkty mleczne i probiotyki, a uboga w cukry i alkohol przyniesie dobre efekty. Istotne jest także dbanie o higienę intymną, ale odpowiednio przeznaczonymi do tego produktami, które nie zaburzają naturalnego pH. Ponadto skóra powinna oddychać, a więc należy unikać zbyt obcisłych spodni czy bielizny.

Naturalne sposoby na grzybicę pochwy

Jednym z naturalnych domowych sposobów na złagodzenie objawów jest podmywanie pochwy naturalnym kefirem. Zawiera on pałeczki kwasu mlekowego, które koją pieczenie i podrażnienia. Samo stosowanie środków łagodzących nie wyleczy choroby, dlatego wizyta u specjalisty będzie nieunikniona. Leczenie bywa uciążliwym i długotrwałym procesem, jednak odpowiednio dobrane leki zapobiegną nawrotom i codziennemu dyskomfortowi.

Na koniec warto pamiętać, że u mężczyzn grzybica przebiega bezobjawowo. Jeśli istnieje ryzyko zarażania przez partnera, oboje powinniście się poddać odpowiedniej kuracji, żeby wyeliminować ryzyko nawrotów.

Grzybica pochwy a dieta

Podczas grzybicy pochwy bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Szczególnie należy ograniczyć cukry, a nasze zapotrzebowanie energetyczne może pokryć błonnik pokarmowy i białko. Należy spożywać dużą ilość płynów oraz dostarczać kwas omega-3. Dieta to uzupełnienie leczenia, dlatego nie należy na niej opierać całej terapii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest