Skurcze łydek – przyczyny, objawy i leczenie

Kiedy po wysiłku Twoje łydki zaczynają być zmęczone i odczuwasz ich skurcz, może być to poważny problemy. Skurcze łydek to zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych łydek. W wyniku zaciśnięcia włókien mięśnie stają się twarde, co objawia się bolesnym skurczem.

Przyczyny skurczów łydek

Skurcze łydek najczęściej wynikają z niedoboru danego pierwiastka i/lub nadużywania kawy. Mowa o pierwiastkach ważnych dla organizmu czyli wapnia, magnezu, potasu oraz jonów sodu. Kawa z kolei przyczynia się do wypłukiwania makroelementów z organizmu i zaburzeń kwasowo-zasadowej.Przyczyny skurczów mogą mieć także inne podłoże np. odwodnienie, choroby czy leki. Prawdopodobieństwo występowania skurczów łydek wzrasta wraz z :

  • odwodnieniem organizmu – zaburzenia poziomu elektrolitów powodują utratę minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ( sód, potas, wapń i magnez)
  • przeforsowanie mięśni – np. podczas zbyt intensywnego treningu lub w efekcie chodzenia na wysokich obcasach. Podczas przetrenowania zwiększa się m.in. poziom adrenaliny, który bierze udział w regulacji wysiłkowej przemiany materii. Jeśli jego poziom jest zbyt wysoki dochodzi do zesztywnienia mięśni łydek
  • ciąży – często towarzyszy jej utrudnione krążenie krwi w nogach oraz niedobory witamin
  • stosowanie leków – szczególnie stosowanie leków moczopędnych oraz przeczyszczających
  • inne choroby – np. cukrzyca, nadciśnienie
  • uraz – wszelkie uderzenia mogą prowadzić do naciągania się włókna mięśniowego łydek
  • przegrzanie – często organizm może reagować skurczami na nadmierne przegrzanie np. po pobycie na plaży
  • siedzący tryb życia – długie siedzenie w tej samej pozycji może prowadzić do skurczów, głównie gdy zakładamy nogę na nogę

Skurcze łydek – skuteczne domowe metody

Niezłą metodą, jest proszek do pieczenia. Właściwości proszku, czynią go bardzo pomocnym. Należy rozpuścić dwie łyżeczki w szklance wody i wypić. Metoda ta nie jest zbyt wskazana dla osób z nadciśnieniem. Kolejnym sposobem jest sok z selera. Nie do każdego trafia jego smak. Jeśli, bóle jednak nie ustają najlepiej udać się do lekarza, aby odnalazł przyczynę.

Ćwiczenia na skurcze łydek

Aby pozbyć się skurczów łydek, należy także wykonywać ćwiczenia. Wykonywać je należy minimum trzy razy w tygodniu. Po wykonaniu ćwiczeń polecane jest ciepły prysznic, szczególnie kiedy odczuwamy taką potrzebę.

Postawa ciała jest szczególnie ważna. Zwróćmy również uwagę na to, w jakiej pozycji jesteśmy. Dlatego zmiana pozycji stojącej, co jakiś czas powoduje lepszy stan. Panie, które zbyt często chodzą w butach na wysokim obcasie, powinny wiedzieć, że nie jest to zdrowe. Raz na jakiś czas, dobrze jest z nich zrezygnować. Wysokie obcasy, dość często powodują ból i przeszkadza to w wykonywaniu wielu rzeczy.

Odpowiednie odżywiania a skurcze łydek

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dietę. Wyeliminować należy produkty, zawierające chemiczne składniki. Nie wpływają one najlepiej na cały organizm. Pożyteczne będzie zaprzestanie, różnego rodzaju zabiegów, które mogą nam szkodzić. Zazwyczaj przyczyną mogą być też różnego rodzaju choroby np. cukrzyca. Można również zastosować dodatkowo różnego rodzaju suplementy diety. Dobrze jest również zadbać o odpowiednie odżywianie. Kasza jęczmienna oraz produkty, które zawierają dużo żelaza.

Również ”zespół niespokojnych nóg”, choroba, która przyjmuje postać poruszania nogami może wystąpić, szczególnie u mężczyzn. Problemem, są zaburzenia w gospodarce witaminowej. Dobre są również maści i żele, zawierające wyciągi z roślin, szczególnie szałwia. Warto zakupić preparaty witaminowe, które uzupełniają problemy z tym związane. To jest bardzo częsty sposób, na walkę i zazwyczaj jest bardzo skuteczny. Tak samo, jak zaopatrzenie się w buty na płaskiej podeszwie, o którym wspomniane było wcześniej w artykule.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest