Przysiady na suwnicy – zasady, efekty i opinie

Suwnica Smitha jest niezwykle popularnym urządzeniem w większości klubów fitness. Została wynaleziona w latach 50. XX wieku. Może być idealnym uzupełnieniem treningu z obciążeniem. Pomaga pracować nad budową masy, rzeźbą oraz siłą. Martwy ciąg, podciąganie w podporze czy wyciskanie na suwnicy to najpopularniejsze ćwiczenia wykonywane za pomocą tego urządzenia. Suwnica umożliwia ćwiczenie takich partii mięśni jak: plecy, klatka, triceps, barki i nogi.

Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia przy wykorzystaniu tego urządzenia i na czym polegają?

Wyciskanie na suwnicy – ćwiczenie to można wykonywać samodzielnie i jest ono w pełni bezpieczne. Jeśli nie będziemy w stanie wycisnąć danego ciężaru, zatrzyma się on na zabezpieczeniach, które zablokują podest z obciążeniem. Wypychanie angażuje mięśnie na przedniej części uda. Ruch wykonywany na suwnicy jest ruchem izolowanym, a to oznacza, że mięśnie pomocnicze nie pracują dużo. To z kolei przekłada się na niskie korzyści. Efektywność ćwiczenia nie jest zatem wielka. Powinno być uzupełnieniem treningu.
Przysiady ze sztangą – ćwiczenie pomocne w treningu nóg. Mięśnie ud i pośladki angażowane są w przy przysiadach na suwnicy. Gryf ustawia się na wysokości barków, chwyta uchwytem, opierając go na górze pleców. Stopy rozstawia się na szerokości bioder. Następnie odblokowuje się gryf i wykonuje przysiad.

Podciąganie w wyporze – pomaga trenować biceps i mięśnie pleców. Sztanga na suwnicy nie musi być obciążona. Gryf należy umieścić na wysokości pasa i położyć pod nim . Nachwytem chwycić go na szerokość barków, a pięty oprzeć o podłogę. Klatką piersiową trzeba dotykać do gryfu, podciągając się.

Przysiady na suwnicy – opinie

Według obiegowej opinii przysiady na suwnicy są bardziej efektywne i bezpieczniejsze niż te klasyczne. W rzeczywistości wygląda to tak, że zaangażowanie mięśni przy wykonywaniu klasycznego przysiadu jest znacznie większe. Dzieje się tak, ponieważ ruch na suwnicy jest bardziej stabilizowany, niż przy przysiadach klasycznych. Im większa stabilizacja ruchu, tym mniejsze zaangażowanie mięśni. Kontrowersje wzbudza też np. fakt, że trening na maszynie nie rozwija mięśni prostych brzucha i w porównaniu do ćwiczeń z wykorzystaniem wolnych ciężarów mniej rozwija siłę. Pozwala też dźwigać większe obciążenia, które mogą prowadzić do niepełnych ruchów. Zwolennicy suwnicy podkreślają jednak, że zapewnia ona bezpieczeństwo podczas samotnych treningów i umożliwia izolację mięśni. Sprawdzi się także w przypadku osób niepełnosprawnych, daje możliwość dźwigania większych obciążeń i jest świetnym uzupełnieniem treningu siłowego.

Przysiady na suwnicy – efekty

Efektem ćwiczeń na suwnicy mogą być idealnie wyglądające nogi. Regularne ćwiczenia poprawią ich wygląd. Skóra stanie się elastyczniejsza i gładka. Za pomocą suwnicy wykonujemy ćwiczenia wielostawowe, które angażują kilka partii mięśni jednocześnie (pośladki i nogi w szczególności).

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest