Porozmawiajmy o tym jak radzić sobie z zakwasami

Aktywność fizyczna, która dla wielu z nas stała się nowym sposobem na życie, niesie ze sobą bardzo wiele zalet. Przede wszystkim przyczynia się do poprawy kondycji, poprawia naszą wytrzymałość oraz samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Osoby regularnie trenujące mogą pochwalić się świetną energią, lepszym humorem i samooceną. Dodatkowo ćwiczenie wpływa pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej. W skrócie mówiąc, sport to samo zdrowie!

Druga strona medalu

Choć wydawać by się mogło, iż wysiłek fizyczny niesie ze sobą jedynie same pozytywy, nie do końca tak jest. Niezależnie od stopnia zaawansowania czy profesjonalizmu, jesteśmy nieustannie narażeni na różnorakie kontuzje czy złamania. By ich jednak uniknąć należy postawić na rozgrzewkę przed treningiem i odpowiednią suplementację w celu wzmocnienia mięśni, stawów i kości. Ci, którzy są zaś pochłonięci pracą i nadmiarem obowiązków, zwykle skarżą się na przemęczenie. Intensywny tryb życia, praca pochłaniająca większość czasu, niewystarczająca ilość snu sprawiają, że zapominamy o odpoczynku. By osiągnąć zakładane wcześniej rezultaty nie można pominąć regeneracji. Jej brak powoduje znaczne osłabienie naszego organizmu oraz spowalnia wszelkie procesy biologiczne. To jednak nie wszystko! Najczęstszą jednak, a zarazem bardzo uciążliwą przypadłością są zakwasy…Czym są? Jak się ich pozbyć? Zobacz najlepszy sposób na zakwasy!

Kwas mlekowy…

… wytwarzany w naszym organizmie nie ma całkowitego związku z wysiłkiem fizycznym. Powszechnie jest błędnie identyfikowany z dolegliwością, jaką są właśnie zakwasy. Gromadzi się on w mięśniach na skutek niedoboru tlenu, ale nie odpowiada za bóle mięśni, które dają znać o sobie po intensywnym treningu. Co warte uwagi, sam kwas jest usuwany z tkanki zaledwie godzinę od zakończonego wysiłku.

Czym zatem są zakwasy?

Zakwasy, to nic innego jak zespół opóźnionego bólu mięśniowego, który powstaje poprzez mikrouszkodzenie mięśni. Zwykle dzieje się tak jeśli nie były one wcześniej przygotowane. Warto wówczas pamiętać o rozgrzewce tuż przed treningiem. W najgorszym przypadku mogą utrzymać się nawet do tygodnia. I choć jest to całkowicie normalny proces pracy naszych mięśni, właśnie ze względu na regenerację jaka zachodzi, nie jest to przyjemne. Jak uniknąć zakwasów? Czy to w ogóle możliwe?

Co na zakwasy?

Wiedza i wcześniejsze przygotowanie to podstawa każdej aktywności. Przestrzeganie kilku zasad, o których powinien poinformować cię każdy trener personalny, nie uchroni cię całkowicie przed wystąpieniem zakwasów lecz z pewnością zminimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Wykonywanie rozgrzewki przed wszczęciem treningu jest najważniejszą kwestią, którą należy poruszyć. Rozgrzane mięśnie są o wiele bardziej elastyczne, a co za tym idzie stają się mniej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia. Standardowa rozgrzewka powinna trwać 10-15 minut. Czas ten pozwoli nam na przyzwyczajenie mięśni do ruchu.

Powoli do przodu

Chęć zmiany dotychczasowego stylu życia oraz dążenie do upragnionej sylwetki, sprawia że pragniemy natychmiastowych efektów, jednocześnie zapominając o kwestiach zdrowotnych. Nieprzyzwyczajony do wysiłku fizycznego organizm, reaguje inaczej niż miałoby to miejsce u osoby trenującej na co dzień. Istotnym jest by już na samym starcie nie przeciążać organizmu. Jeśli do tej pory unikałeś nadmiernej aktywności fizycznej, zacznij powoli. Ważne jest by zadbać o prawidłową intensywność treningu i stopniowo ją zwiększać.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Zakwasy występują często niezależnie od poziomu zaawansowania treningu czy wykonania odpowiedniej rozgrzewki. Często nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Jeżeli już wystąpią, dobrym rozwiązaniem może okazać się sauna lub zimny prysznic. Oba te sposoby przyniosą ulgę naszym obolałam mięśniom i z pewnością ułatwią ich regenerację!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest