Podjęcie decyzji o zmianie nawyków żywieniowych oraz rozpoczęcie przygody z siłownią to duży krok w dobrą stronę. Początki bywają jednak trudne. Wiedza oraz doświadczenie przychodzą powoli z czasem, a my nieustannie wypatrujemy i oczekujemy natychmiastowych rezultatów… Zarówno w przypadku diety, jak i treningu warto trzymać się ogólnych i podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią nam pracę. Wymaga to sporo zaangażowania, ale także świetnej organizacji!
Spis treści
Zanotuj to, co istotne…
… a dążenie do obranego wcześniej celu nie będzie aż tak skomplikowanym procesem. W dobie Internetu jesteśmy często pochłonięci tym, co dzieje się na ekranie naszych telefonów, tym samym zapominając jak ważna jest każda minuta naszego dnia. Funkcjonowanie na podstawie zapisków z kalendarza pozwoli nam zaoszczędzić czas, który w normalnej sytuacji nie zostałby wykorzystany w prawidłowy sposób. Zaplanuj, zapisz, podkreśl i bierz się do pracy!
Nie każda potrawa pochłania czas
Zmienianie dotychczasowego trybu życia jest dość wymagające. I choć planowanie od A do Z kolejnych kroków, mogłoby wydać się procesem zupełnie bezsensownym, w wielu przypadkach rzeczywiście doskonale się sprawdzi. Rozpisanie jadłospisu na cały tydzień pozwoli zaoszczędzić nam czas. Jest to niezwykle praktyczne. Jeżeli danego dnia nie będziesz mieć ochoty na konkretny posiłek, możesz wybrać inny. Potrawy powinno też częściowo się ze sobą pokrywać, tak by niepotrzebnie nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Posiłki możesz wówczas zmieniać, urozmaicać i cieszyć się zbilansowaną dietą.
Uwzględnij kilka ważnych czynników
Rozpisywanie codziennych posiłków ma swoje plusy. Przyspieszy to proces wprowadzania zmian oraz przybliży do założonego wówczas celu. Po wcześniejszym ustaleniu tego, co do tej pory jadałeś, łatwiej będzie ustalić nową kaloryczność oraz zapotrzebowanie na konkretne produkty. Regularne zapisywanie potraw, pozwoli również sprawdzić, które produkty są niezbędne dla twojego organizmu, które zaś lepiej odrzucić.
Czy warto zaplanować trening?
Częstotliwość oraz intensywność treningu powinna zostać dostosowana do harmonogramu dnia. I choć w przypadku robienia listy zakupów oraz przygotowywania dań kalendarz sprawdzi się rewelacyjnie, tutaj lepiej postawić na spontaniczne działanie. Nagłej zmiany planów czy spadku formy i złego samopoczucia, zwykle nie przewidzisz. Warto jednak zaplanować przebieg treningu. Zadecyduj wcześniej, co będziesz ćwiczyć w kolejnym tygodniu. Interwały, cardio, klasyczny trening siłowy… Dopasuj to do swego harmonogramu i pamiętaj, że regeneracja jest tak samo ważna.
Czy kalendarz to odpowiednia motywacja?
I tak, i nie! Osoby, których główna cechą charakterystyczną jest świetna organizacja pracy niekoniecznie potrzebują dokładnej rozpiski ich planowanych działań. Jednakże słusznym byłoby stwierdzenie, że dobrze ułożony plan treningowy oraz dieta, to gwarancja sukcesu. Prowadzenie swego rodzaju dziennika pozwala nam na śledzenie oraz sprawdzanie naszej aktywności fizycznej oraz progresu, jaki za tym idzie. Monitorowanie własnych działań to sprawdzony sposób na zwiększenie rezultatów.
Trochę o plusach i minusach…
Ogólnie rzecz ujmując, każde działanie ma dwie strony. Na podstawie regularnych komentarzy, z łatwością urozmaicisz codzienne treningi. Sprawdzisz jakie ćwiczenia wykonujesz najczęściej, a na jakie powinieneś zwrócić większą uwagę. Dodatkowo bez problemu zwiększysz intensywność, co będzie skutkować jeszcze lepszymi efektami oraz wzrostem kondycji i wytrzymałości. Warunkiem jest jednak przede wszystkim regularność i systematyczność.
Bez nich cel oddali się w czasie…
Mimo szczerych chęci, zmiany nie pojawią się z dnia na dzień. Zwróć więc uwagę na odpowiednią motywację do działania. Czy wybierzesz treningi z trenerem personalnym, partnerem czy oprzesz cały plan wyłącznie na kalendarzu, zależy wyłącznie od ciebie. Istotą jest wówczas cierpliwość i uporczywe działanie, a efekty wkrótce przyjdą same!