Metoda McKenziego – ćwiczenia na bóle kręgosłupa

Robin McKenzie jest fizjoterapeutą pochodzącym z Nowej Zelandii, który opracował specjalne ćwiczenia mające na celu wyleczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a nie jak w przypadku innych tego typu ćwiczeń, jedynie jego złagodzenie. Jego ćwiczenia charakteryzuje to, że można je wykonywać samodzielnie, dzięki czemu w łatwy sposób samemu można pozbyć się bólu kręgosłupa. Metoda McKenziego jest aktualnie najpopularniejszą metodą walki z bólem kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Europie Zachodniej. Wielu fizjoterapeutów korzysta z tej metody w pracy ze swoimi pacjentami i potwierdza ich skuteczność.

Ćwiczenia na bóle kręgosłupa, które poleca McKenzie

1. Połóż się na brzuchu, ramiona ułóż wzdłuż ciała, a głowę położoną na macie obróć w dowolną stronę. Weź kilka głębokich oddechów, a następnie rozluźnij wszystkie mięśnie w dolnej części pleców, biodrach oraz nogach. Pozostań w rozluźnieniu przez około trzy minuty. Od tego ćwiczenia powinno zaczynać się każde kolejne.

2. Połóż się na brzuchu, nogi rozchyl na szerokość bioder. Czoło oprzyj o matę, zegnij ręce w łokciach, a dłonie oprzyj na macie po obu stronach na wysokości ramion. Barki powinny być opuszczone w dół, łopatki skierowane w stronę pośladków, a brzuch napięty. Wykonując wdech przez nos zacznij podnosić tułów do góry, opierając ciężar ciała na wyprostowanych w łokciach rękach i nie odrywając przy tym miednicy od podłoża. W takiej pozycji wykonaj wydech przez usta i pozostań w niej przez kilka sekund. Następnie zrób wdech i z wydechem powoli opuszczaj tułów z powrotem na matę. Wykonaj 10 powtórzeń danego ćwiczenia.

mckenzie

3. W pozycji stojącej, na lekko rozchylonych nogach, połóż dłonie skierowane ich wewnętrzną stroną na plecach, na wysokości kości krzyżowej. Ręce przy tym powinny być zgięte w łokciach. Oprzyj mocno kość krzyżową o podstawę dłoni i w takiej pozycji wygnij plecy do tyłu, tak daleko jak tylko jesteś w stanie. Kolana przy tym powinny być wyprostowane, nie należy ich uginać. Następnie wróć do pozycji wyjściowej, czyli wyprostowanej sylwetki i po chwili ponownie wygnij plecy do tyłu. Wykonaj 10 powtórzeń danego ćwiczenia.

W metodzie McKenziego ważne jest nie tylko poprawne wykonywanie ćwiczeń, ale również regularność i częstość ich wykonywania. Dane ćwiczenia powinny być wykonywane dość często, bo nawet trzy razy dziennie. Tylko wtedy można liczyć na pozbycie się bólu kręgosłupa, a także zapobiegnięcie jego nawrotom.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest