Zastanawialiście się kiedyś ile dziennie chodzicie? Spacer do pracy lub szkoły, pójście po zakupy i zwykłe krzątanie się po domu wymaga od nas ciągłego stawiania kroków. Jednak czy każdy z nas zdaje sobie sprawę ile wysiłku wkładamy w tak prostą czynność? Teraz istnieje możliwość, aby się o tym przekonać. Przedstawiamy krokomierz – jego wady i zalety.
Spis treści
Krokomierz – czym jest oraz rodzaje dostępne na rynku
Pedometr czyli krokomierz to urządzenie którego głównym zadaniem jest zliczanie postawionych przez nas kroków. Wyróżniamy kilka jego typów w zależności od stopnia zaawansowania modułu pomiarowego oraz miejsca przyczepu.
Najprostszym urządzeniem jest pedometr zakładany na nadgarstek lub przypinany do paska. Krokomierz na rękę najczęściej wbudowany jest w gumowy pasek umożliwiający jego założenie w tym miejscu. Od czasu wprowadzenia tego gadżetu na rynek, pojawiło się mnóstwo różnych wzorów i kolorów dzięki czemu istnieje duża możliwość wyboru. Pedometr przypinany do paska, szlufki lub bezpośrednio do spodni przypomina nieco odtwarzacz mp3 z klipsem. Jest niewielkich rozmiarów i z łatwością można ukryć go pod bluzką.
Nieco bardziej rozbudowane urządzenia wyglądają jak zegarek lub po prostu mają zintegrowaną funkcję pomiaru czasu. Tutaj również urzeka cała gama najrozmaitszych modeli od typowo sportowych po designerskie wzory. Jakim sposobem takie urządzenie jest w stanie mierzyć nasze kroki? W swojej wersji podstawowej krokomierz działa dzięki wbudowanemu wahadłu sprężynowemu. Podczas ruchu (kołysania np. biodrem przy przestawianiu nóg) wahadło wychyla się ze swojego bazowego położenia raz w jedną, raz w drugą stronę. Przy skrajnych położeniach wahadło dotyka styków połączonych z mikroprocesorem. W wyniku zamknięcia obwodu zaczyna płynąc prąd, który zamieniany jest na informację „krok”.
Bardziej zaawansowane pedometry mają wbudowany akcelerometr trójosiowy. Urządzenie to jest w pełni cyfrowe i umożliwia precyzyjny odczyt ruchu, dzięki temu przemieszczanie się samochodem lub rowerem nie jest rejestrowane jako nasz ruch. Krokomierz tego typu często posiada wbudowany bluetootch i może współdziałać np. z pulsometrem lub innymi aplikacjami pomiarowymi na smartfonie. W takim układzie możemy mieć do dyspozycji więcej zintegrowanych funkcji, a co za tym idzie uzyskujemy dokładniejsze informacje na temat naszego ruchu. Przykładowo możemy dodatkowo mierzyć tętno. Wprowadzając dane na temat wzrostu i wagi dowiemy się ile kalorii udało nam się spalić lub ile tkanki tłuszczowej zgubiliśmy.
Krokomierz aplikacja to alternatywa integrująca wszystkie wymienione funkcje a działająca bezpośrednio na naszym telefonie. Wzbogacona jest najczęściej o GPS dzięki czemu na bieżąco odczytuje nasze położenie i dokonuje pomiaru dystansu.
Słabe i mocne strony krokomierza
To prozaiczne urządzenie w zasadzie nie posiada wad. Jedynym słabym punktem może okazać się wybór samego modelu. Prostsze urządzenia mogą być niedokładne a samo działanie aplikacji zależy od stanu naszego telefonu – przykładowo jeśli mamy słabą baterię nie uda nam się z niej skorzystać. Poza tym pozostają same zalety.
Niewinne zliczanie kroków jest pewną informacją na temat naszej aktywności fizycznej. Naukowcy stwierdzili, że 10 000 kroków powinniśmy uzbierać w ciągu doby, co jest odpowiednikiem 6-8 km. Taki dystans jest miarą aktywnie spędzonego czasu czyli organizm otrzymał odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli nie osiągamy takiego wyniku można się zmartwić, ale z drugiej strony możemy starać się poprawić wynik. Korzystanie z dodatkowych funkcji ułatwi nam również osiągnięcie celu jakim jest odchudzanie bądź poprawa kondycji. Zatem pierwszą zaletą jest motywacja do rozpoczęcia ćwiczeń bądź do poprawienia osiągów, które już mamy.
Noszenie pedometru jest ostatnio także modne. Jeśli mamy grono znajomych, którzy również używają krokomierza, możemy wspólnie wyznaczyć jakieś zadanie do którego będziemy dążyć. Wspólnie podjęte wyzwanie może także obudzić w nas zdrową rywalizację dzięki której zaczniemy zwracać uwagę na aktywność fizyczną.
Codzienny monitoring postępów w planie treningowym pozwoli na szybką jego weryfikację. Będziemy mogli lepiej i skuteczniej zaplanować dzienną dawkę ruchu. To z kolei może nam się przysłużyć w osiągnięciu upragnionej sylwetki lub po prostu będziemy lepszymi sportowcami.
Małe urządzenie a dużo może. Tak w skrócie można podsumować krokomierzy. Jeśli ktoś zastanawia się nad jego kupnem – nie należy się wahać. Pedometr sprawdzi się u doświadczonych sportowców (w tym biegaczy) jak i u osób zaczynających przygodę z treningami.