Owoce tylko do południa? Obalamy mity dietetyczne!

W Internecie istnieje wiele sprzecznych informacji na temat żywienia. Najczęściej prowadzą one do dezinformacji oraz powstawania szkodliwych mitów. Jednym z częstych tematów są owoce i zasady ich spożywania. Argumentacja jest różna i najczęściej prowadzi do uwierzenia w konkretne zasady. Jak nie stracić rozsądku w tym chaosie informacyjnym?

Czy nie możemy jeść owoców po dwunastej?

Według powszechnej wiedzy, owoce zawierają dużo fruktozy i glukozy, a jedzenie ich w godzinach popołudniowych, prowadzi do znacznego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Osoby popierające tę teorię, twierdzą, że w godzinach popołudniowych, metabolizm zwalnia, my mamy mniejszą możliwość do spalenia zbędnych kalorii, a tym samym, jesteśmy szczęśliwsi o dodatkowe kilogramy.

Według badań naukowych, nie ma powodów do niepokoju. Owoce rzeczywiście podniosą twój poziom cukru we krwi, jednak będzie on w postaci glukozy, która zostanie absorbowana. Każdy inny pokarm, zawierający węglowodany, podnosi poziom cukru we krwi, jednak to nie przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia masy ciała. Poziom glukozy zmienia się w ciągu dnia i jest to jak najbardziej normalne. Te naturalne zmiany nie wpływają na poziom metabolizmu.

Jednocześnie nie ma dowodów, które potwierdzałyby, że istnieje zależność między jedzeniem owoców, a przybieraniem na wadze. Co prawda, owoce różnią się zawartością cukru, ale jednocześnie różnią się wartością kaloryczną. Każda osoba, która przyjmuje węglowodany powyżej swojego dziennego zapotrzebowania, będzie się zmagała z problemem zwiększenia wagi. Nieistotne czy nadwyżkę stanowią słodycze, owoce, czy warzywa.

Dodatkowo, po zapadnięciu w sen, organizm nie przestawia się tak łatwo na zamienianie glukozy z krwi w tłuszcz. Podczas snu cały czas zachodzą procesy fizjologiczne, które są niezbędne do podtrzymania organizmu przy życiu. Do tych procesów, niezbędna jest energia , która jest pozyskiwana z glukozy.

Czy owoce należy jeść tylko po południu?

To kolejny mit. Niektórzy twierdzą, że jedzenie owoców i innych produktów zawierających duże ilości cukru, w godzinach popołudniowych, wpływa na pobudzenie systemu trawiennego przez podwyższenie naturalnego poziomu cukru we krwi. Nie ma w tym jednak żadnej logiki, ani naukowych dowodów. Co prawda, metabolizm zmienia się w ciągu dnia, co jest naturalne i w godzinach popołudniowych, może nieco zwolnić. Nie ma potrzeby do spożywania owoców po dwunastej, tylko po to, żeby pobudzić proces trawienia, to nie działa.

Czy jedzenie owoców wpływa na tycie?

Nie ma znaczących statystycznie dowodów między godziną jedzenia owoców, a przybieraniem na wadze. Istnieje za to znacząca zależność między wagą, a ilością spożywanych warzyw i owoców. To może być zaskakujące, ale odkryto, że osoby spożywające więcej warzyw i owoców, miały mniejsze problemy z utrzymywaniem wagi oraz łatwiej potrafiły zrzucić zbędne kilogramy. Owoce są zdrowym zamiennikiem na słodkich przekąsek ze sztucznym cukrem i wybierając wieczorem owocową sałatkę zamiast pudełka czekoladek, podejmiesz dobrą decyzję.

Czy można jeść wszystko? Suszone owoce

Nie ma róży bez kolców. Mimo tego, że owoce są pyszne i bogate w wartościowe składniki odżywcze, we wszystkich należy zachować równowagę. Nadmierne spożywanie owoców, tak samo jak innych produktów, wpłynie ostatecznie na przybieraniu na wadzę. Należy zwłaszcza uważać na suszone owoce. Dzięki usuwaniu z nich wody, mają długi okres przydatności, a przy tym nie tracą swoich wartości odżywczych. Wpływa to jednak na ich zmniejszenie objętości, a przez to, czujemy się mniej syci, niż gdybyśmy zjedli taki sam owoc, ale niewysuszony. W tej samej wadze znajduje się więcej cukru, co powoduje, że powinniśmy na nie uważać.

Jakie owoce warto jeść?

W pierwszej kolejności warto wziąć na celownik owoce egzotyczne. Na pewno nie powinniśmy się ich obawiać. Banany zawierają dużo potasu, który pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy i prace serca, a jedna pomarańcza potrafi pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Powinniśmy jeść to co lubimy, nieważne czy to owoce goji, polskie jabłka czy nektarynki. Ważne by pamiętać o urozmaicaniu swojej diety i zachować rozsądek.

Podsumowując – owoce można jeść o każdej porze, jednak należy pamiętać, że tak jak wszystkie pokarmy, mają swoją wartość kaloryczną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest