Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to zajęcie znane ludziom od bardzo dawna. Jako oficjalna dyscyplina olimpijska funkcjonuje od 1900r. i zyskuje na coraz większej popularności. Nie ma co się dziwić, ponieważ jazda konna pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie oraz przede wszystkim dobrze kształtuje sylwetkę. Angażuje ona do pracy wszystkie partie mięśniowe i aktywuje całe ciało.

Jakie pozytywne efekty niesie?

Jazda konna wpływa bardzo pozytywnie również na nasze samopoczucie, stan umysłu oraz powoduje wzmożone wydzielanie endorfin – hormonu szczęścia. Szacuje się, że godzina jazdy pozwala spalić od 300 do 600 kalorii. Oczywiście wszystko zależy od naszych umiejętności, stopnia zaawansowania, oraz intensywności jazdy na koniu. Trzeba jednak pamiętać, że jazda konna to nie tylko sama czynność polegająca na przemieszczaniu się na koniu, ale również różne czynności wykonywane w stajni. Jest to wysiłek o umiarkowanej intensywności, który bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia.

Technika jazdy konnej

W jeździe konnej bardzo ważnym elementem jest technika, koordynacja ruchowa oraz odpowiednia postawa. Wszystkie te elementy połączone z odpowiednią współpracą z koniem, powodują silną pracę mięśni na której kompletnie się nie skupiamy – najważniejsze dla nas jest utrzymanie równowagi oraz odpowiedniego rytmu jazdy. Dzięki temu, nie tylko modelujemy mięśnie, ale również przyzwyczajamy się do utrzymywania poprawnej postawy, oduczając się garbienia.

Podczas jazdy konnej największą pracę wykonują mięśnie dolnej części ciała. Najbardziej obciążone są mięśnie ud, łydek i pośladków. Warto również pamiętać, że w utrzymaniu poprawnej postawy na koniu pomaga nam w dużej mierze brzuch, który jest napięty praktycznie przez cały czas.

Spodziewane efekty

Na początku sport ten może wydawać się lekko niebezpieczny i trudny. Jednak już po paru lekcjach można poczuć, jak szybko zdobywamy większą pewność siebie oraz w jaki sposób nawiązujemy niezwykłą więź z koniem. Bardzo dobre kształtowanie sylwetki poprzez jazdę konną to tak na prawdę efekt uboczny uprawiania tego sportu. Najważniejsza jest tutaj kwestia połączenia aktywizacji fizycznej oraz psychicznej – dzięki temu możemy cieszyć się świetną sylwetką, ale co najważniejsze – ukoić swoje nerwy, odzyskać równowagę w aspekcie fizycznym i duchowym, oraz po prostu oddać się swojej pasji na świeżym powietrzu i w otoczeniu zwierząt.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest