Jakość czy intensywność – co jest ważniejsze podczas Twojego treningu?

Trening wpływa na nasze zdrowie i sylwetkę. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, należy wykonywać je według określonych reguł. Do takich zasad należy regularna gimnastyka, dieta oraz okresowe zmiany w planie treningowym. Skuteczność treningu zależy również od innych czynników takich jak jakość oraz intensywność. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co bardziej podnosi efektywność treningu. Czy jest to jakość, czy raczej intensywność?

Jakość treningu

Skuteczność sportu nie tylko zależy od tego, ile ćwiczymy, ale również jak wykonujemy poszczególne ćwiczenia. Jakość to nic innego jak stopień poprawności treningu. Czynnik ten zależy od techniki wykonywania ćwiczeń, staranności, przerw, koncentracji oraz rozgrzewki i rozciągania. Wiele osób trenując, doświadcza urazów mechanicznych poszczególnych partii ciała. Jest to spowodowane nieodpowiednią techniką ćwiczeń. Dlatego przed treningiem warto skonsultować się z osobistym trenerem, który wskaże nam właściwą metodę. Chcąc podnieść jakość treningu, powinniśmy również postawić na staranność, dzięki której nasza gimnastyka przyniesie oczekiwane rezultaty. W tym przypadku nieważne, czy ćwiczymy wolno, ważne, że dokładnie. Poszczególne ćwiczenia warto wykonywać z odpowiednimi odstępami czasowymi. Taka zasada sprawi, że nasze mięśnie będą bardziej zregenerowane podczas następnych powtórzeń danego ćwiczenia. Istotna jest również koncentracja. Dlatego podczas gimnastyki powinniśmy być skupieni wyłącznie na wykonywanych czynnościach i pracy mięśni. Nie należy zapominać o rozgrzewce, którą wykonujemy przed treningiem. Dzięki niej jesteśmy w pełni przygotowani do wysiłku. Po zakończeniu ćwiczeń warto rozciągnąć mięśnie. Wyżej wymienione czynniki nie tylko regenerują nasze mięśnie podczas ćwiczeń i zmniejszają ryzyko kontuzji, ale sprawiają, że podczas treningu osiągamy pewien progres. Dlatego w gimnastyce jakość ma znaczenie.

Intensywność treningu

O intensywności treningu mówimy wtedy, gdy w nasze ćwiczenia wkładamy nieco większy wysiłek. W spocie intensywność jest bardzo istotna, wpływa na polepszenie kondycji i umożliwia efektywne i szybkie spalenie tkanki tłuszczowej. Im bardziej intensywne ćwiczenia, tym bardziej wyrzeźbione ciało. Dlatego osoby, którym zależy na odpowiedniej masie mięśni i szczupłej sylwetce, powinny wykonywać nieco cięższe treningi. Jednak zbyt intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do wyczerpania organizmu lub urazów ciała. Ponadto stopień intensywności ćwiczeń powinien zależeć od naszej kondycji. Jeśli chcesz, by intensywny trening przyniósł oczekiwane rezultaty, postępuj według niżej wymienionych wskazówek:

  • Zwiększ intensywność treningu tylko wtedy, gdy jesteś doświadczonym sportowcem.
  • Po intensywnym treningu zrób 1-2 dni przerwy.
  • Poszczególne serie ćwiczeń wykonuj z odstępami czasowymi.
  • Ćwicz według określonych metod, skonsultowanych z trenerem.

Jakość czy intensywność?

W treningu istotna jest zarówno jakość, jak i intensywność. Jednak chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, który czynnik jest ważniejszy, powinniśmy wziąć pod uwagę stopień naszej kondycji fizycznej. U początkujących sportowców z niskim doświadczeniem w wykonywaniu ćwiczeń bardziej liczy się jakość niż intensywność. Z kolei u osób wykonujących bardziej zaawansowany trening, których celem jest szybkie spalenie tkanki tłuszczowej i zwiększenie masy mięśni, bardzo duże znaczenie ma intensywność.

Podstawą dobrego treningu jest jakość i optymalna intensywność. To, która z tych cech jest ważniejsza, zależy od pewnych uwarunkowań. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fitnessem, pamiętaj o tym, by postawić na jakość, dostosowując poziom trudności ćwiczeń do indywidualnych możliwości. Jeżeli trening od dawna nie jest Ci obcy i Twoim marzeniem jest kształtne ciało i odpowiednia masa mięśni, zaryzykuj! Pozwól sobie na intensywny trening!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest