Porozmawiajmy o matowieniu skóry w przypadku cery trądzikowej

Trądzik pospolity jest problemem nie tylko nastolatków, ale coraz częściej dotyka także ludzi dorosłych. Chorobę tę należy leczyć pod kontrolą dermatologa, bez względu na wiek pacjenta. W osiągnięciu pozytywnych rezultatów terapii konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji cery. Trądzik pospolity związany jest z nadczynnością gruczołów łojowych. Działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy pocenie się, mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych.

Zawsze warto mieć pod ręką chusteczki lub płatki oczyszczające, które pozwolą na oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, nie powodując jej podrażnienia. W przypadku osób, których problemem jest nadmierny połysk skóry, dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie bibułek matujących, które doskonale pochłaniają serum i świetnie nadają się do odświeżenia makijażu. Łatwo zapomnieć jednak o tym, że cera trądzikowa, tak jak wszystkie inne typy cer, potrzebuje na co dzień również odpowiedniej dawki nawilżenia, by prawidłowo funkcjonować. Choć na zewnątrz produkuje ona bardzo dużą ilość łoju, nie oznacza to, że w głębszych warstwach naskórka nie cierpi na niedobór wody. W przypadku pielęgnacji cery trądzikowej musimy odnaleźć pewien złoty środek i z jednej strony walczyć z przetłuszczaniem i błyszczeniem się skóry, z drugiej zaś zadbać o właściwe nawilżenie i odżywienie cery trądzikowej, a także jej ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Taki sposób pielęgnacji pomoże nam osłabić pracę gruczołów łojowych bez ryzyka niepotrzebnego wysuszania skóry oraz naruszania jej naturalnej flory bakteryjnej. Mimo tego, że trądzik jest przypadłością dziedziczną, można go zaostrzyć.

Co możesz robić nieprawidłowo?

Wyeliminowanie tych wadliwych praktyk znacznie przyczyni się do przywrócenia właściwej skóry. Jeśli używasz produktów do pielęgnacji skóry, które nie są odpowiednie dla twojego rodzaju skóry (zbyt zmiękczające lub zbyt wysuszające) możesz powodować, że skóra jest bardziej natłuszczona lub odrotnie: sucha, odwodniona. Jeszcze bardziej problematyczny jest brak produktów przeciwtrądzikowych zawierających kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Te dwa składniki są niezbędne do opanowania trądziku. Należy wystrzegać się: używania suszących mydeł, szorstkich peelingów lub zbyt agresywne czyszczenie szczotkami (szczególnie z włosiem sztywnym i szorstkim). Stosowania toników, środków ściągających lub innych produktów zawierających duże ilości alkoholu lub innych drażniących składników (np. mentolu, cytrusów, eukaliptusa). Używania produktów zawierających duże ilości naturalnych lub syntetycznych substancji zapachowych, w tym olejków zapachowych. Rezygnacja z codziennego stosowania filtrów przeciwsłonecznych – uszkodzenia słoneczne odgrywają znaczącą rolę w trwałym niszczeniu powierzchni skóry.

Bez wilgoci skóra wygląda na matową, ale problem jest głębszy, niż możesz sobie wyobrazić. Utrata nawilżenia spod powierzchni skóry – w skórze właściwej i niższych poziomach naskórka – powoduje zmniejszenie grubości skóry. Ze względu na twoje wyjątkowe potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry musisz znaleźć środek, aby zająć się całą kombinacją jednocześnie. Oznacza to stosowanie rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, których formuły są na tyle lekkie, że nie zatykają porów ani nie sprawiają, że skóra staje się bardziej natłuszczona. Następna część jest kluczowa: każdy pozostały produkt w Twojej rutynie musi zawierać wystarczającą ilość dobroczynnych składników, aby powierzchnia skóry wróciła do normy. Oznacza to wybranie delikatnych środków czyszczących, toników w płynie wypełnionych składnikami regenerującymi skórę oraz serum lub krem nawilżający o konsystencji płynu lub balsamu, wraz ze składnikami przywracającymi i uzupełniającymi skórę oraz szereg silnych, ale kojących przeciwutleniaczy. I oczywiście krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania w ciągu dnia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest