Jaki sport jest najlepszy, aby szybko schudnąć? Doradzamy!

Kiedy nie zdążymy z formą do lata, wpadamy w panikę. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Istnieje bowiem wiele aktywności fizycznych, dzięki którym nasza sylwetka będzie szczuplejsza i ładniejsza. Poniżej opisane zostaną najskuteczniejsze sporty, które pozwalają szybko i efektywnie schudnąć.

Większość z osób, starających się zrzucić zbędne kilogramy zapomina, że im więcej kalorii dostarczymy organizmowi, tym więcej powinniśmy ich spalić, dlatego ruch i odpowiednie odżywianie muszą iść w parze. Tylko połączenie tych dwóch czynników może oznaczać skuteczne odchudzanie. Takie podejście pozwoli uniknąć efektu jo-jo, a także korzystnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakie sporty szybko i skutecznie wspomogą dietę i pozwolą nam schudnąć?

Pływanie

Jedna z najpopularniejszych aktywności, którą potrafi niemal każdy. Co ważne podczas pływania pracują prawie wszystkie nasze mięśnie, dlatego też zużycie energii jest bardzo duże. Najwięcej kalorii spalimy pływając stylem klasycznym (590 kcal/h). Natomiast pływając stylem dowolnym i grzbietowym zgubimy ok.400 kcal/h. Trzeba też pamiętać, że wybierając technikę dowolną skutecznie zadbamy przede wszystkim o smukłość naszych ramion, za to pływając na plecach zapewnimy sobie zgrabne nogi. Pływanie jest również jedną z najzdrowszych form aktywności fizycznej: ma zbawienny wpływ na kręgosłup, nie obciąża stawów a jej kontuzjogenność jest praktycznie zerowa.

Areobik

Niezwykle prosta aktywność, która angażuje spore partie naszych mięśni. Tu również poziom zużycia energii jest imponujący. Bowiem godzina intensywnych ćwiczeń prowadzi do utraty aż 550 kcal. Jedyną wadą tej formy ruchu jest fakt, że bez odpowiedniej kondycji ciężko utrzymać odpowiednią intensywność ćwiczeń przez dłuższy czas. Dodatkowo zniechęcić mogą nas często pojawiające się zakwasy. Aktualnie niemal każdy fitness klub oferuję kilka rodzajów aerobiku, kładących nacisk na poszczególną formę ruchu, w różnych grupach zaawansowania, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jazda na rowerze

To świetny sposób dotlenienia organizmu, a dodatkowo zapewnia całkiem spore zużycie energii. Jeżdżąc godzinę na rowerze z prędkością 10km/h stracimy 300 kcal. W przypadku tego sportu ponownie musimy uważać by nie „przeszarżować”. Powinniśmy zacząć od robienia krótkich wycieczek po to, by z czasem zwiększyć długość i poziom trudności naszych rowerowych wypadów.

Bieganie i marszobieg

Bieganie to kontrowersyjna aktywność ruchowa. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Mimo to faktem jest to, że z łatwością dzięki niej możemy zgubić zbędne kilogramy. Bowiem godzina biegu pozwala spalić nawet 1000 kalorii. Ponadto bieganie zapobiega chorobom oraz schorzeniom układu krążenia i serca oraz wzmacnia wydolność układu oddechowego. Jednak czasem może mieć zgubny wpływ na nasze stawy i kręgosłup. Z tego powodu nie zaleca się jego uprawiania m.in. osobom ze sporą nadwagą. Bieganie można zastąpić spokojniejszym marszobiegiem. Przeplatanie odcinków pokonywanych w biegu marszem redukuje nasze zmęczenie, pozwala na pokonywanie dłuższych odcinków oraz zapobiega powstawaniu zakwasów. Jest idealną formą ruchu dla osób starszych, otyłych i tych o słabszej kondycji, dla których bieganie jest zbyt intensywnym wysiłkiem. Podczas godzinnego marszobiegu tracimy blisko 500 kcal.

Nordic walking

Aktywność polegająca na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Dzięki temu człowiek angażuje do wysiłku większość mięśni, nie obciążając przy tym stawów.

Tenis

Systematyczne uprawianie tego sportu poprawia koordynację ruchową i refleks, a także wzmacnia mięśnie. Ponadto pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową. W ciągu godzinnego treningu można zgubić nawet 700 kcal. Dodatkowo gra w tenisa często bywa elementem rehabilitacji dla osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, reguluje też ciśnienie krwi. Obniża poziom cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.

Jazda na rolkach

Jak każdy sport uprawiany na świeżym powietrzu, świetnie dotlenia organizm. W trakcie godzinnej jazdy na rolkach spalimy 400 kcal. Odstraszyć może jedynie cena dobrego sprzętu i proces nauki, ale to żaden problem gdy w grę wchodzi zdrowie i dobra forma.

Gry zespołowe

Szczególnie duże zużycie energii zapewniają zwłaszcza te wymagające nieustannego niemal ruchu, a więc siatkówka (450kcal/h), koszykówka (550kcal/h) i piłka nożna (650kcal). Ich wadą jest wysoka kontuzjogenność oraz ewentualne problemy z dostępnością sprzętu, boiska i kompanów do gry.

Taniec

Jest doskonałym sposobem na odchudzanie. Przy tańcu spalamy tyle kalorii, co podczas intensywnego chodu, a nawet ćwiczeń na siłowni. Taniec towarzyski pozwala spalić minimum 200 kcal w ciągu godziny. Regularne uprawianie tańca wzmacnia mięśnie, przede wszystkim nóg i pośladków, kształtuje sylwetkę, zwiększa siłę i dodatkowo poprawia kondycję. Poza tym łagodnie stymuluje kości, co sprawia, że organizm buduje nową tkankę, a to w efekcie powoduje wzmocnienie szkieletu.

Jak widać możliwości jest wiele. Należy pamiętać tylko, że należy dostosować aktywność ruchową do swoich możliwości, aby nie obciążyć organizmu i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest