O czym świadczą wypryski na różnych częściach ciała?

Wypryski pojawiają się na całym ciele. Jeśli zbiorą się w konkretnym miejscu, w dużej ilości to znak, że dzieje się coś niedobrego. Mogą to być ogniska zapalne, toksyny lub inne procesy chorobowe. O czym świadczą wypryski na poszczególnych częściach ciała?
Nie tylko stan skóry świadczy o naszym zdrowiu. Wszystkie inne niedoskonałości pojawiające się na całym ciele również są oznaką problemów, z którymi boryka się organizm. Do symptomów różnych schorzeń należą wypryski.

Co sprzyja powstawaniu wyprysków?

  • Stosowanie kosmetyków ze składnikami drażniącymi skórę.
  • Przesuszanie skóry.
  • Trzymanie przedmiotów przy twarzy, np. telefonu komórkowego lub podpieranie głowy rękoma.
  • Nadmierna ilość stresu.
  • Zła dieta.
  • Palenie papierosów.

O czym świadczą wypryski na poszczególnych partiach ciała?

Wypryski na twarzy

Najczęściej pojawiają się one na czole. Są konsekwencją nieodpowiedniej diety, opartej przede wszystkim na przetworzonej żywności – fast foodach, słodyczach i gazowanych napojach, a także nadmiernego stresu. Zazwyczaj świadczą o problemach trawiennych lub złej pracy jelit. Zmorą (szczególnie dla kobiet) są wypryski wyskakujące na nosie. Przyczynami powstawania krostek w tym właśnie miejscu mogą być nietolerancje pokarmowe, stres oraz cukier, a także problemy z trzustką. Natomiast niedoskonałości pokrywające nasze policzki mogą sygnalizować problemy z żołądkiem, jelitem grubym a także alergie. Ponadto niewłaściwa higiena związana ze spożywaniem posiłków – jedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz niedokładne mycie rąk są powodem wyprysków w okolicy ust. Mogą im towarzyszyć kłopoty z nieregularnym wypróżnianiem oraz zaburzona praca żołądka, zaś częste wypryski na brodzie świadczą o zaburzeniach hormonalnych bądź nadmiarze toksyn w organizmie.

Wypryski na szyi i dekolcie oraz klatce piersiowej lub ramionach

Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim problemy z hormonami, nadmierne spożycie cukrów, stres, a nawet przetłuszczające się włosy. Wypryski na klatce piersiowej natomiast są wynikiem problemów z układem pokarmowym, brakiem witamin, a także grzybicą, zaś wysypka na obojczykach może sygnalizować problem ze zbyt ciasnymi ubraniami i drażniącymi szwami. Skóra na ramionach jest znacznie grubsza i zalega tam martwy naskórek. Często pojawia się gęsia skórka i zatkane mieszki włosowe. Przyczyna wyprysków właśnie tam najczęściej tkwi w niedostatecznej pielęgnacji i braku złuszczania martwego naskórka. Należy zwrócić także uwagę na wystarczającą ilość witamin w pożywieniu.

Wypryski na plecach

Wypryski na plecach mogą sygnalizować niedomagania układu pokarmowego. Są wynikiem głównie nadmiernego pocenia się, a także alergii na kosmetyki oraz detergenty. Brak snu też odgrywa tu znaczącą rolę.

Wypryski na udach i pośladkach

Wypryski na udach mogą być objawem alergii na kosmetyki, reakcji na zbyt dużą ilość proszku do prania czy płynu do płukania ubrań. Niewłaściwy sposób depilacji oraz zbyt ciasne ubrania również mogą powodować wykwity skórne, zaś wypryski na pośladkach wynikają ze zbyt rzadkiego złuszczania martwego naskórka oraz noszenia zbyt ciasnej bielizny i spodni.

Wypryski w okolicach intymnych

Wypryski pojawiają się w tej strefie przede wszystkim z powodu niewłaściwego przeprowadzania depilacji lub golenia. Ponadto problemy ze skórą w okolicy intymnej mogą świadczyć o niedostatecznej higienie, chorobach wenerycznych, szczególnie gdy towarzyszą temu inne objawy takie jak: upławy, pieczenie i brzydki zapach.

Jak uniknąć powstawania wyprysków?

Istnieje wiele sposobów, aby podrażnić skórę. Niektóre czynniki ryzyka podrażnienia są nieuniknione, np. starzenie się czy osłabienie organizmu. Jednak wielu innych przyczyn pojawiania się wyprysków można uniknąć poprzez stosowanie dodatkowych środków ostrożności. Przede wszystkim pamiętać należy o regularnych kąpielach i myciu rąk po jedzeniu. Dodatkowo w trakcie słonecznych dni warto korzystać z wszelkiej ochrony przeciwsłonecznej. Ponadto trzeba unikać palenia oraz pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry.
Zatem wyprysków można łatwo uniknąć. Należy przede wszystkim codziennie dbać o siebie, szczególnie warto stosować odpowiednią dietę, unikać sytuacji stresowych oraz pamiętać o aktywności fizycznej. Dzięki temu wypryski nie będą naszą zmorą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest