Jak poprawić siłę chwytu? Sprawdź 3 sposoby!

Siła uchwytu – dla każdego trenującego to istotny element. Jej brak uniemożliwia poprawne wykonywanie ćwiczeń, nawet jeśli ogólnie jest się silnym. Możliwe, że bez poprawnego uchwytu i siły, trenujący nie będzie w stanie dokończyć serii, wykonać jej w odpowiednim czasie, a zwłaszcza pobić swoich rekordów. W zasadzie to skazuje trening i czas na straty. Jeśli nie trenujesz, to nie znaczy, że ten artykuł nie dotyczy także ciebie. Silny uchwyt jest przydatny w życiu codziennym, przecież każdego dnia trzeba coś podnieść, przenieść, popchnąć. Siła uchwytu jest istotna także dla wielu dyscyplin sportowych, czy to podnoszenie ciężarów, kolarstwo górskie, wspinaczka, łucznictwo, czy akrobatyka. Wszędzie trzeba mieć pewność, że uchwyt jest silny, stabilny i w kluczowym momencie nie zawiedzie.

Od strony technicznej

Za siłę uchwytu w dużej mierze odpowiedzialne są mięśnie zlokalizowane na przedramieniu, ich główne funkcje to zginanie oraz prostowanie nadgarstka i palców. Mięśnie te mają przewagę włókien wytrzymałościowych, przez co są zdolne do wytrzymania długiego wysiłku. Jednak, gdy ciężar staje się zbyt duży – mięśnie zwyczajnie mogą nie wytrzymać przedłużającej się pracy. A słabe dłonie niosą ze sobą ryzyko kontuzji. Jeśli wytrenujemy pozostałe części ręki, zapominając o ćwiczeniach na silny uchwyt, jest duża możliwość, że skończy się to urazem nadgarstka.

Właściwy uchwyt – od czego zacząć?

Trenerzy personalni radzą: należy zaprzestać używania rękawiczek oraz haków treningowych. Rękawiczki hamują rozwój siły uchwytu i ścisku, przez nie, nie czuć ciężaru. Odciski, jakie pojawiają się bez nich, to nic złego. Lepiej mieć je, jak również rozwinąć własną siłę. Odciski przecież znikną, a dłoń będzie silniejsza i odporniejsza. Następnie należy wziąć gładką sztangę i wykonać za jej pomocą jak najwięcej ćwiczeń – chodzi o to by oswoić dłoń ze sztangą. Dłoń poddana presji ciężaru, adaptuje się do nowych warunków – inaczej nie będzie w stanie poradzić sobie z utrzymaniem ciężaru. Słabe dłonie zdecydowanie szybciej się męczą – skutki tego można odczuć nie tylko na treningach.

Sposób na siłę uchwytu.

Zasada numer 1. Zwyczajnie dokończ serię! Tak.. to nie jest takie proste, za co najlepsze co można zrobić. Jeżeli do 10 powtórzenia brakują tylko 4, a sił do utrzymania sztangi zaczyna brakować to należy odczekać chwilę i dokończyć serię. Praca „ na zmęczeniu” pozwoli wyrobić silny uchwyt. Mówi się właśnie, że w momentach kryzysu polepszamy właśnie kondycję, sprawność i siłę. Podobnie będzie przy podciąganiu. Zasada numer dwa: zwyczajny zwis na drążku. To ćwiczenie nie zajmuje zbyt dużo czasu – wystarczy dosłownie kilka sekund zwisu następnie.. chwila przerwy oraz ponowne wykonanie tego ćwiczenia. Oprócz wzmocnienia uchwytu, rozciąga się też kręgosłup. Należy zacisnąć mocno chwyt i napiąć mięśnie na całym ciele, szczególnie mięśnie brzucha oraz pośladków, oraz wskazane jest także wyprostowanie nóg. Podczas zwisu – wisimy oczywiście na mięśniach, nie na stawach. Można także spróbować wariantu ze zwisem na jednej ręce. Aby się do tego przygotować można jedną ręką złapać za drążek, a drugą za drabinki będące w pobliżu lub inną konstrukcję, dzięki temu będzie dużo łatwiej. Ten sposób pozwoli na wzmocnienie uchwytu o wiele bardziej niż zwykły zwis. Zasada numer trzy- wykorzystanie hantli. Do zwykłego podnoszenia hantli dodajemy jeden element – zwykłe chodzenie. Należy chwycić dwa ciężkie hantle i spacerować z nimi jak najdłużej się da, tak jakby celem było przeniesienie ciężkiej rzeczy z punktu A do punktu B. Każdy krok będzie utrudniany przez obciążenie, co jest dobre dla mięśni obręczy barkowej, jak i samych przedramion. Serie należy stopniowo wydłużać, aż w końcu chodzenie z ciężarem nie będzie takie trudne, a dłonie staną się silniejsze.

Akcesoria

Wielu producentów sprzętu sportowego dostarcza także sprzęt przydatny do budowy silnego uchwytu, z którego warto skorzystać. Do wyboru są piłeczki tenisowe ( które można zgniatać), paski treningowe, wymienione wyżej hantle , ściskacze. Te ostatnie są bardzo popularnym i znanym od lat przyrządem, który wspomaga siłę uchwytu. Ich zaletą też jest cena – tylko kilka złotych. Działają bez zarzutu, do momentu aż sprężyny nie rozciągną się zbytnio. Można pokusić się o zakup gripmastera – przyrządu, wykorzystywanego głównie przez wspinaczy i gitarzystów, który umożliwia stopniowe zwiększanie siły poszczególnych palców. Jak to mówią, cokolwiek będzie odpowiednie dla was, najważniejszy jest efekt! Zatem, do dzieła!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest