Jest dyscyplina dla wszystkich bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Dotlenia organizm, poprawia pracę serca i płuc, zwiększa wytrzymałość oraz siłę, poprawia koordynację ruchową, zbawiennie wpływa na kręgosłup. Sztukę pływania można i warto opanować w dowolnym momencie życia.
Spis treści
Im wcześniej tym lepiej, czyli nauka poprzez zabawę
Ludzie rodzą się z odruchem pływania, lecz we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany i w konsekwencji zanika. Musimy więc na nowo uczyć się poruszania w wodzie, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Pływanie niemowląt to nie tylko świetna zabawa dla malucha i rodziców, to zajęcia, kształtujące jego ciało oraz intelekt, a także przynoszące korzyści, które będą towarzyszyć dziecku przez całe życie. Basen dla niemowlaków jest najlepszym sposobem, by zawczasu zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas późniejszych, wakacyjnych wypadów nad morze lub jezioro. Tego typu zajęcia pozwalają też kompleksowo zadbać o ich rozwój fizyczny oraz umysłowy. W wodzie kształtują się niemal wszystkie partie mięśni, płuca i serce, a powtarzalność ruchów pomaga rozwinąć zdolności poznawcze malucha. Pływanie to dla niemowląt i ich rodziców także doskonała okazja, by wzmocnić łączące ich więzi, a także nawiązać pierwsze kontakty
z rówieśnikami.
Nauka pływania – samemu czy z instruktorem?
Należy pamiętać, że woda to niebezpieczny żywioł i trzeba wobec niej zachować szczególną ostrożność oraz pokorę. Dla własnego bezpieczeństwa naukę pływania najlepiej jest zacząć na basenie, pod okiem doświadczonego trenera, który pokaże nam poprawną technikę, pomoże wyrobić dobre nawyki w wodzie, nauczy poprawnego oddychania oraz skoryguje ewentualne błędy. Efekty takiej pracy pojawią się dużo szybciej niż działania na własną rękę.
Znając już podstawy można samemu kontynuować naukę, jednak często wiele osób pomimo opanowania umiejętności pływania decyduje się nadal doskonalić technikę pod okiem trenera. Istnieje co najmniej kilka stylów pływania. Osoby początkujące najczęściej wybierają tzw. „żabkę”. Na uwagę zasługuje styl zwany kraulem. Pływanie kraulem umożliwia płynne ruchy rękami i osiągnięcie dużej szybkości w wodzie. Jest to styl bardziej naturalny dla ludzkiego ciała.
Kraul krok po kroku:
1) Pozycja wyjściowa- ciało znajduje się w linii prostej, brzuchem do dna z wyciągniętymi przed siebie rękami i nogami.
2) Ruchy rąk są naprzemienne. Gdy jedna ręka jest wyciągana nad wodę, druga jest podciągana pod wodę. Praca rąk, podzielona jest na trzy fazy: pociągnięcie, odepchnięcie i powrót;
3) Kiedy ręka „idzie” z powrotem pod wodę, obróć dłoń pod kątem czterdziestu pięciu stopni, kciuk zwróć w stronę dłoni;
4) Ruch nóg- tak zwany ruch nożycowy. Podobnie jak ręce, nogi wykonują ruchy naprzemienne. Podczas gdy jedna noga wykonuje ruch w dół, druga pnie się ku górze;
5) Podczas pływania głowa pozostaje w wodzie, linia wody powinna przebiegać między brwiami a linią włosów. Pływak oddycha odwracając głowę i wyciągając ją częściowo nad głowę wzdłuż jednej ręki;
6) Dopływając do końca basenu możesz przerwać pływanie na chwilę, lub zawrócić lub odepchnąć się od ściany basenu i w ten sposób zawrócić w przeciwnym kierunku.
Pamiętaj nigdy nie ucz się pływać sam, rób to pod okiem kogoś kto będzie w stanie udzielić ci pomocy, w momencie gdy zajdzie taka potrzeba! Działają również szkółki dla początkujących adeptów nauki pływania. Nie należy się przejmować wiekiem, gdyż udział w zajęciach biorą zarówno dorośli jak i dzieci.
Pomocne gadżety podczas nauki pływania
Bardzo przydatne podczas nauki pływania mogą okazać się płetwy -pomagają utrzymać ciało w pozycji horyzontalnej, zwiększają efektywność pracy nóg. Deska lub tzw. makaron z pianki z kolei ułatwiają utrzymanie się na powierzchni wody, równocześnie pozwalając doskonalić pracę nóg i rąk. Dzięki tym gadżetom poczujemy pewniej, zwłaszcza na początkowym etapie nauki.
Trening czyni mistrza
Kluczem do sukcesu jest regularność. Najlepsze efekty przynosi trening po ok. 30 minut, dwa razy w tygodniu. O ile przepłynięcie 3-4 długości basenu będzie mogło początkowo sprawiać ci trudność, o tyle po dwóch miesiącach bez wysiłku przepłyniesz już 10 długości. Osoby z niewydolnością krążenia, po zawałach czy z podwyższonym ciśnieniem muszą zachować ostrożność. Wówczas wskazany jest spokojny relaks w wodzie, ewentualnie bardzo wolne, nie forsujące pływanie.
Kilka dobrych rad podczas nauki pływania
W trosce o swoje zdrowie pamiętaj, aby przestrzegać kilku następujących zasad :
- Weź natrysk przed wejściem do basenu;
- Nie pływaj tuż po jedzeniu ani całkiem na czczo (najlepiej iść na basen dwie godziny po posiłku);
- Klapki chronią stopy nie tylko przed poślizgnięciem się, ale też przed infekcjami grzybiczymi;
- Jeśli chlorowana woda może podrażnić oczy, po wyjściu z basenu przemywaj je solą fizjologiczną lub używaj gogli;
- Po basenie dokładnie umyj ciało mydłem, a włosy szamponem, posmaruj skórę balsamem nawilżającym;
- W trakcie miesiączki lepiej zrezygnuj z pływania.