Ćwiczenie „Martwy Robak” – na czym polega?

Każdy z nas chce cieszyć się pięknym, wysportowanym brzuchem. Panie zazwyczaj wybierają gładkość, Panowie preferują, wyciskając siódme poty, aby zbudować na brzuchu pożądany ‘kaloryfer’.

Zbliża się lato, a więc zbliża się także okres plażowania oraz chęci wzbogacenia swojego wyglądu. Nic w tym dziwnego, każdy z nas chce czuć się dobrze, oraz korzystnie prezentować. Z pomocą przychodzi ‘martwy robak’, ćwiczenie niezbyt docenione, aczkolwiek niosące za sobą wiele korzyści, nie tylko w sytuacji, kiedy chcesz wyrzeźbić swój brzuch.

Jak wykonać ćwiczenie i na czym ono polega?

Mogłoby się wydawać, że to jedno z najprostszych ćwiczeń na partie brzucha. Jednak, kiedy wykonamy kilka powtórzeń oraz dołożymy starań, aby było wykonane poprawnie, możemy się zaskoczyć… Angażuje każdą z części, a także okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z wadą postawy, a także bólem pleców.

Po rozłożeniu maty, kładziemy się na plecach, bardzo istotnym elementem jest ułożenie odcinka lędźwiowego przy samej ziemi. Druga najważniejszą kwestią jest wdech oraz wydech.

martwy robak

Kolejno, unosimy zgięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, kolana. Dłonie należy oprzeć o ścianę. Będąc już w tej pozycji, prostujemy nogi, jednocześnie wydychając powietrze. Pamiętaj, że w każdym etapie ćwiczenia, brzuch musi być mocno spięty.
Ćwiczenie powtarza się seriami, z przerwą pomiędzy każdą. Ilość serii zależy od tego, na jakim zaawansowanym poziomie jesteś obecnie.

Efekty i opinie

Jak w większości spraw, znajdują się zwolennicy oraz przeciwnicy tego rodzaju ćwiczeń. Nie jest ono często wybierane przez osoby, które najczęściej preferują aktywność fizyczną na siłowni.
Co prawda angażuje zaawansowane partie, tak zwane ‘głębokie’, aczkolwiek zwolennicy ciężarów, uciekają się trenowania brzucha przy użyciu obciążenia, łączonego z treningiem cardio.

Jeśli wybierasz rozwiązanie inne niż siłownia, chociażby basen, aerobic czy pilates, to ćwiczenie może przypaść Ci do gustu, ze względu na angażowanie mięśni core po aktywnym wysiłku fizycznym. Posiadając piłkę gimnastyczną, możesz także, na bardziej zaawansowanym etapie dołączyć ją do zestawu, trzymając w dłoniach, jednocześnie dociskasz kolana.

Martwy robak jest także wybierany przez osoby z szeroką miednicą oraz wypiętymi pośladkami, taka budowa ciała pozwala wykonywać czynność w mniej męczący sposób, a także bardziej efektywny.

Pamiętaj – aby zachować szczególną ostrożność, przykładowo, kiedy masz wadę kręgosłupa, zapytaj swojego lekarza o możliwość, a także poprawność wykonania. Na pierwszy rzut oka, wszystko wydaje się być prostą sprawą, jednak ułożenie Twojego ciała odgrywa tutaj kluczową rolę. Na samym początku ustal swoje możliwości, dobieraj powtórzenia adekwatne do tego, jak ćwiczyłeś/aś dotychczas.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest