Ćwiczenia stóp – rozciąganie i wzmacnianie palców i mięśni stóp

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są nasze stopy. Nie tylko dźwigają ciężar całego ciała, ale zapewniają także prawidłową jego postawę. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na trening również tej partii mięśni.

Ćwiczenia stóp – czy warto to robić?

Zdecydowanie tak. Mięśnie stóp, tak jak każde inne muszą się zrelaksować oraz wzmocnić. Biorąc pod uwagę, że stanowią rusztowanie całego ciała, wykonują one nie lada wysiłek każdego dnia. Co prawda na rynku obuwniczym mamy mnóstwo różnych modeli butów zapewniających wygodę naszym stopom, jednak żaden z nich nie zapobiegnie zmianom wynikającym z nieprawidłowej postawy ciała (na to wpływ ma wiele czynników).

Wśród kobiet popularne szpilki czy pantofle na wysokim obcasie lub koturnie także nie sprzyjają dobremu samopoczuciu naszych stóp. Wreszcie codzienna gonitwa, chodzenie po twardym betonie czy chodniku przyczynia się do występowania różnego rodzaju schorzeń jak płaskostopie czy haluksy.
Wiele osób promuje zdrowy i aktywny tryb życia, jednak podczas treningów zapomina właśnie o stopach. Przeważnie na warsztat idą uda lub łydki czyli to co wydaje nam się „za grube”. Stóp nie trzeba odchudzać więc zwyczajowo zostają pominięte w rutynowych czynnościach.

Systematyczne ćwiczenia, zapobiegają odkształceniom, występowaniu wspomnianych już haluksów (nieprawidłowe odchylenie palucha w kierunku reszty palców). Wzmacnianie mięśni stóp pomoże również w uniknięciu skręcenia kostki czy problemów ze ścięgnem Achillesa. Przede wszystkim jednak, pozbędziemy się uporczywego bólu oraz zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia skurczów.
Zobaczmy jakie ćwiczenia możemy zaoferować naszym stopom.

Ćwiczenia rozciągające

W rozciągnięciu i zrelaksowaniu naszych stóp pomocne będą niezwykle proste ćwiczenia, możliwe do wykonania w domu i nie wymagające specjalnego sprzętu. Zaliczamy do nich:

  •  rozwieranie palców (palce rozsuwamy na boki tak szeroko jak tylko damy radę)
  • rolowanie stopy na piłce lub wałku masującym (najlepiej aby piłka lub wałek miał specjalne „wypustki” co dodatkowo pobudzi krążenie krwi)
  •  zaginanie palców w kierunku środkowej części stopy oraz na zewnątrz (palce można oprzeć na podłodze lub odgiąć je ręką)
  • siad na stopach (stopy powinny być płasko położone na podłodze lub opieramy palce na podłodze tak, aby stopa ułożyła się prostopadle do podłoża).

Ćwiczenia wzmacniające

Ćwiczenia wzmacniające to przede wszystkim:

  • stanie na palcach
  • zwijanie ręcznika stopą
  •  marsz zamiennie na palcach, piętach oraz na krawędziach stóp
  • podnoszenie małych przedmiotów z ziemi palcami (kuleczki, chusteczki, zabawki)

Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać bosą stopą. Najlepiej wygospodarować sobie codziennie kilka minut, aby każde z ćwiczeń wykonać po ok. 15-20 razy w trzech seriach.

Jak widać ćwiczenia te nie są specjalnym wyzwaniem a mogą sprawić cuda! Wystarczy kilka minut dziennie, aby zapomnieć o bólu oraz skurczach. Przy wykonywaniu ćwiczeń warto również zadbać o higienę tej części ciała i zafundować naszym stopom kąpiel w gorącej wodzie z olejkami lub rumiankiem.

Warto również skorzystać z ofert preparatów do stóp, które zapewnią im odpowiednie nawilżenie a także zapobiegną przesuszeniu i pękaniu skóry. Nie zapominajmy również o tym, że najlepszym sposobem na zachowanie zdrowych stóp jest chodzenie na bosaka. Zawsze kiedy mamy ku temu okazję powinniśmy zdjąć buty i trochę pobiegać bez nich.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest