Crossfit – na czym polega i do kogo jest skierowany?

W ostatnich latach coraz częściej usłyszeć czy przeczytać można o tzw. “crossficie”. Jest to stosunkowo nowy rodzaj aktywności fizycznej, wymyślony na początku XXI wieku. Mimo swojego krótkiego stażu na sportowym rynku, już teraz wiedzie prym wśród zajęć fitness czy na kanałach youtube.

Dlaczego jest popularny? Na czym polega? Kto może rozpocząć trening?

Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące crossfitu, tak byście mogli zrozumieć jego fenomen.

Co to jest CrossFit?

Jest to rodzaj treningu funkcjonalnego, czyli treningu wzbogaconego o intensywne i zróżnicowane ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić i rozbudować masę mięśniową.
Poprzez różnorodność mamy na myśli zarówno elementy wykonywane podczas ćwiczeń jak i samą ilość powtórzeń. Dlatego też często treningi crossfitowe noszą miano “nieprzewidywalnych” – nie ma bowiem jednego, konkretnego schematu czy tzw. ćwiczeń obowiązkowych. Zarówno sprint, podnoszenie ciężarów czy elementy akrobatyki są częściami składowymi opisywanego treningu.

Co za tym idzie – crossfit możemy ćwiczyć w domu, w parku, na boisku czy na siłowni. Wszystko zależy od tego jakie ćwiczenia wybierzemy i który proponowany trening wyda nam się najciekawszy.

Jak już zauważyliście CrossFit opiera się na indywidualnych preferencjach – dotyczy to również czasu, który chcemy przeznaczyć na ćwiczenia. Intensywny trening, razem z rozgrzewką może trwać krócej niż 20 minut, a mimo to rezultaty będą zauważalne. Nie potrzebujemy też specjalistycznego sprzętu – brzuszki, podskoki czy przysiady nie wymagają domowej siłowni. Chyba że jesteście fanami skakanki, sztangi czy piłki lekarskiej. Tak czy inaczej, każdy na pewno znajdzie i ułoży plan treningowy pod siebie.

Dla kogo jest CrossFit?

Brzmi zachęcająco, prawda? Założę się, że większość z Was pomyślała o tym iż właśnie znalazła sport idealny dla siebie. Cóż, trzeba tutaj zaznaczyć iż crossfit nie jest dla każdej osoby, ze względu na swoją ogromną intensywność. Oczywiście nie oznacza to iż tylko sportowcy zawodowi czy wyczynowi mogą sięgnąć po tego typu treningi. Tak duża elastyczność pozwala na modyfikację, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Jeśli chcesz schudnąć – idealnym rozwiązaniem będzie zwiększona liczba ćwiczeń cardio, z utrzymaniem tętna na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. Nie dość, że trening tego typu zmniejsza wagę, to również reguluje gospodarkę hormonalną ( np. insulinę, dzięki czemu unikniecie atakom głodu i tyciu).

Jeśli chcesz poprawić kondycję- wszelkie naprzemienne treningi, zwłaszcza z udziałem treningu typu cardio wzmacniają układ oddechowo- krążeniowy. Dzięki odpowiednim zestawom ćwiczeń zwiększycie pojemność płuc oraz kurczliwość serca.

Jeśli chcesz się zrelaksować – endorfiny wytwarzane podczas treningu poprawiają samopoczucie i pozwalają skupić się na czymś innym niż stresujące elementy dnia codziennego.

Jak to często w życiu bywa – jest też druga strona opisywanego “medalu”. Niestety istnieje sporo przeciwwskazań do wykonywania CrossFitu, dlatego proponujemy zrezygnować z niego kiedy doskwiera nam kontuzja czy urazy powypadkowe. Wszelkie choroby dotyczące niewydolności krążeniowo- oddechowej (np. nadciśnienie) lub osteoporoza nie są dobrym kompanem do ćwiczeń – tak samo jak przeziębienie czy gorączka.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest