Bigoreksja jest poważnym zaburzeniem psychicznym polegającym na zakrzywionym spostrzeganiu własnego ciała. Źródłem cierpienia jest niezadowolenie z własnej muskulatury, które prowadzi do niebezpiecznego forsowania swojego ciała oraz pogłębiających się wahań nastroju. W szczególnie poważnych przypadkach bigoreksja może doprowadzić chorą osobę do targnięcia się na swoje życie.
Spis treści
Bigoreksja – co to?
Bigoreksja , zwana również dysmorfią mięśniową, jest poważnym zaburzeniem psychicznym. Dotknięte nią osoby stale odczuwają niezadowolenie ze swojej muskulatury. Prowadzi to do wyjątkowo obciążających treningów, połączonych z rygorystyczną, wysokobiałkową dietą. Chora osoba może przyjmować również specjalistyczne suplementy diety i sterydy – te ostatnie szczególnie pogarszają funkcjonowanie chorego.
Dysmorfia mięśniowa może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety (choć kobiet jest zdecydowanie mniej). Niestety, bardzo ciężko dotrzeć jest z pomocą do takiej osoby, ponieważ bigoreksja bardzo często prowadzi do izolowania się od innych ludzi. Choremu przestają sprawiać przyjemność relacje, które utrzymywał do tej pory, ponieważ jego funkcjonowanie nawet na poziomie myślowym jest zaburzone. Osoba z objawami bigoreksji będzie cierpieć na obsesyjne myśli o swoim ciele – o tym, jak bardzo jest ono niedoskonałe. Efektem tego będą coraz to bardziej intensywne treningi i wyrzeczenia. W planie swojego dnia chory przestanie umieszczać spotkania ze znajomymi i przyjaciółmi, ponieważ uzna je za stratę godzin, które mógłby wykorzystać na pracowanie nad swoją sylwetką.
Innym aspektem tej choroby jest nadużywanie sterydów, co może spowodować problemy z płodnością i potencją oraz wybuchy nagłego gniewu, a nawet agresji. Co się tyczy tego ostatniego: nastrój osoby cierpiącej na bigoreksję przypomina sinusoidę. Od spowodowanej nadmierną energią furii, po wielkie załamania i stany depresyjne. W efekcie tego, przeżywana przez chorego huśtawka emocjonalna jest wyniszczająca nie tylko dla niego, lecz również dla jego otoczenia.
Bigoreksja – jak ją leczyć?
Najefektywniejszym sposobem leczenia bigoreksji jest psychoterapia. Szczególnie korzystna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna, która bazuje na zmianie nawyków myślowych i schematów zachowania. W przypadku ciężkiego zaburzenia niewykluczone, że również będzie potrzebna pomoc psychiatry, który wprowadzi leczenie farmakologiczne stabilizujące nastrój.
Bigoreksja – jak każde inne zaburzenie polegające na zakrzywionym obrazie swojego ciała – powoduje ogromne cierpienie. Niestety, osoby dotknięte bigoreksją zazwyczaj nie dostrzegają, jak poważny jest ich problem. Często pomimo ogromnego cierpienia, w ogóle nie widzą w swoim zakrzywionym myśleniu jakiegokolwiek problemu i z tego powodu nie szukają pomocy, ani wsparcia społecznego.
Pamiętaj: jeśli podejrzewasz bigoreksję u siebie lub u kogoś Ci bliskiego, nie wahaj się szukać pomocy psychologicznej.