Jasnota biała jest rośliną, którą często uważamy za chwast, jednak wykazuje ona wiele właściwości leczniczych. Występuje w Europie oraz w Azji, w Polsce cieszy się dość dużą popularnością. Jej inne nazwy to „pokrzywa biała” oraz „głucha pokrzywa”. Posiada dużo właściwości oraz bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w medycynie.
Spis treści
Jasnota biała – właściwości lecznicze
Jasnota biała znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz w gastronomii. Najwięcej leczniczych właściwości wykazuje kwiat rośliny ,którego zazwyczaj suszy się w około 40 stopniach Celsjusza. Kwiaty rośliny wykorzystuje się do robienia naparów, które są pomocne w zwalczaniu bolesnych miesiączek. Już w przeszłości odkryto tą zdrowotną cechę rośliny i od tego czasu jest bardzo często wykorzystywana do zwalczania dolegliwości miesiączkowych. Jasnotę białą możemy także użyć do zredukowania upławów oraz wspomagania pęcherza i nerek. Ponadto, jasnota biała znajduje zastosowanie w zwalczaniu dolegliwości układu pokarmowego, takich jak biegunki lub wzdęcia.
Roślinę możemy również wykorzystać do leczenia infekcji układu oddechowego oraz infekcji skóry trądziku. Przyspiesza ona również gojenie się ran. Pomaga również w walce z hemoroidami oraz żylakami. Płukanki z rośliny stosowane są doleczenia zapalenia gardła, krtani oraz jamy ustnej, ponieważ ułatwia odkrztuszanie i usunięcie flegmy z dróg oddechowych. Jasnota biała wspomaga również działanie układu krwionośnego, ponieważ zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Ponadto, jasnota biała często jest składnikiem mieszanek wykazujących działanie uspokajające oraz poprawiające jakość snu.
Jasnota biała – zastosowanie
Oprócz lecznictwa, jasnota biała używana jest także w przemyśle kosmetycznym. Kwiaty rośliny służą do produkcji szamponów, głównie do włosów delikatnych, a także do produkcji maseczek na wysuszone dłonie. Ponadto, możemy kupić kwiaty jasnoty białej służące do kąpieli. Jasnotę białą możemy również wykorzystać w kuchni, ponieważ roślina ta jest jadalna. Jej liście często wykorzystywane są jako składnik sałatek, herbat ziołowych lub zup. W sklepach możemy znaleźć suplementy diety i herbatki ziołowe na bazie jasnoty białej.
Jasnota biała najczęściej wykorzystywana jest w postaci naparu z suszonych kwiatów. Aby przygotować taki napar, łyżeczkę suszu musimy zalać szklanką gorącej wody i odstawić pod przykryciem na kilka minut. Zaleca się, aby pić napar kilka razy dziennie po pół szklanki, można go również stosować do leczenia upławów. Jasnotę białą warto również wykorzystać do kąpieli, ponieważ bardzo dobrze relaksuje i odpręża. Około 15 gramów suszonych kwiatów zalewamy 1 litrem wody, gotujemy około 10 minut, a następnie odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie przecedzamy i wlewamy do wanny. Często jasnota biała jest wykorzystywana do sporządzenia herbaty oczyszczającej. Aby przygotować napój, należy wymieszać jasnotę, pokrzywę, perz, kwiat bzu, listki brzozy oraz fiołek i z jednej łyżeczki takiej mieszanki zrobić szklankę naparu. Taki napar powinniśmy pić w postaci 3 porcji dziennie przez tydzień. Efektem będzie odtrucie i oczyszczenie organizmu, zdobędziemy również więcej energii.
Jasnota biała – czy wywołuje skutki uboczne?
Mimo swoich zdrowotnych właściwości, jasnota biała nie Mozę być stosowana przez każdego. Kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji nie mogą stosować żadnych ziół wewnętrznie, w przypadku stosowania zewnętrznego warto zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli stosujemy jasnotę białą w odpowiednich ilościach, nie wywołuje ona skutków ubocznych. Mogą ją spożywać również dzieci, jest bezpieczna dla osób w każdym wieku.
Jasnota biała posiada wiele właściwości zdrowotnych oraz może być wykorzystana na różne sposoby, na przykład jako napar, składnik kosmetyków lub lekarstwo na obrażenia zewnętrzne. Jest bardzo bezpieczna w stosowaniu, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jedynym ograniczeniem jest zakaz jej wewnętrznego stosowania przez kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji. Jasnota biała jest polecana osobom, które chcą pozbyć się przykrych dolegliwości w naturalny sposób.