Airbike czy rower spinningowy – co lepsze?

Wykonując trening cardio na siłowni, możemy wybierać spośród różnego rodzaju urządzeń takich jak bieżnia, orbitrek czy rower spinningowy lub airbike. Dwie ostatnie maszyny wydają się do siebie podobne, jednak wykorzystanie ich podczas ćwiczeń daje nieco inne efekty. Co zatem wybrać – airbike, czy rower spinningowy?

Trening na rowerze spinningowym – co warto wiedzieć?

Rower spinningowy wiele osób dobrze zna z siłowni. Pozwala on na wykonanie treningu wytrzymałościowego. Pozycja, którą przyjmujemy w trakcie jazdy, przypomina pozycję kolarza – kierownica i siodełko ustawione są na podobnym poziomie. Ryzyko kontuzji jest w tym przypadku niewielkie, szczególnie gdy trzymamy się planu treningowego.

Rower spinningowy z jednej strony może być alternatywą dla jazdy w terenie, gdy np. pogoda nie dopisuje. Z drugiej jednak pozwala na osiągnięcie efektów lepszych niż w przypadku klasycznego roweru kolarskiego. Dobrze jest wykonywać trening z wykorzystaniem odpowiedniej muzyki – wtedy to ona narzuca tempo, które powinniśmy utrzymywać. Na początku jednak powinniśmy wybrać rodzaj trasy – od niego zależy intensywność treningu oraz to, które grupy mięśni zostaną zaangażowane w największym stopniu. Możemy zdecydować się na trasę płaską, zjazd z górki, wjazd pod górę lub też trasę górzystą.

Efekty spinningu

Poza spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej, trening na rowerze spinningowym może przynieść nam także szereg innych – nie mniej ważnych – korzyści. Wśród niech są m.in.: poprawa wydolności układu krążenia oraz oddechowego, wzmocnienie kości, poprawa ogólnej kondycji, wzmocnienie i wymodelowanie przede wszystkim mięśni nóg, pośladków, a także brzucha.

Airbike – czym jest?

Airbike pojawił się w Polsce przy okazji popularyzacji crossfitu. Tego typu rower składa się z dużego przedniego koła, które dzięki swojej specyficznej budowie pełni funkcję cyrkulatora powietrza, ruchomych uchwytów w miejsce kierownicy, pedałów i tradycyjnego siodełka. Dzięki regulacji siodełka airbike można dopasować do swojego wzrostu. Rower ten działa, wykorzystując opór powietrza – im bardziej napieramy, tym intensywniejszy trening sobie fundujemy. Dzięki odpowiedniej pozycji angażowane do pracy są także mięśnie głębokie.

Airbike – zalety

Dużą zaletą tego typu roweru jest możliwość trenowania także podczas kontuzji – dzięki jego konstrukcji możliwe jest ćwiczenie bez obciążania obszaru, który doznał urazu. Co więcej, może być wykorzystywany w trakcie rehabilitacji. Ponadto nawet intensywny trening nie powoduje nadmiernego obciążenia stawów i kręgosłupa.

Airbike czy rower spinningowy – który wybrać?

Właściwie nie da się jednoznacznie wskazać, który typ roweru jest lepszy. Wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb. Nie można jednak zapomnieć o dość znaczącej przewadze airbike’a nad rowerem spinningowym – pozwala on na intensywniejszy trening i efektywniejsze spalanie tłuszczu, a jednocześnie sprawdzi się w przypadku kontuzji lub przy rehabilitacji. Ceny poszczególnych modeli są co prawda zróżnicowane – dużo zależy od tego, czy sprzęt przeznaczony jest na wyposażenie np. klubu fitness, czy też używać będziemy go w domowym zaciszu – jednakże uśredniając, to rowery spinningowe są tańsze.

Zakup roweru do ćwiczeń – na co się zdecydować?

Dla osób kupujących airbike lub rower spinningowy ranking modeli może stanowić przydatną wskazówkę. Należy jednak pamiętać przy tym, gdzie dane urządzenie będzie używane – modele do użytku domowego są znacznie tańsze niż te mające stanowić wyposażenie siłowni i klubów fitness. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem roweru do ćwiczeń do domu, warto rozważyć, jakich efektów oczekujemy, a najlepiej upewnić się wcześniej na siłowni, jakiego typu urządzenie jest w naszym przypadku efektywniejsze.

To, czy zdecydujemy się na airbike, czy na rower spinningowy jest w dużej mierze kwestią indywidualną, jednakże – szczególnie gdy korzystamy z siłowni – warto zdecydować się na airbike. Urządzenie to pozwala na znacznie intensywniejszy wysiłek, a ponadto trening angażuje także mięśnie rąk. Szczególnie miłośnicy form aktywności sportowej podobnych do crossfitu polubią airbike. Oba typy rowerów sprawdzają się, gdy zależy nam na porządnej dawce wysiłku aerobowego, jednakże to airbike wiąże się z mniejszym obciążeniem dla stawów oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest