5 sygnałów od Twojego organizmu, że czas zacząć ćwiczyć

Twój organizm, wbrew temu co myślisz, codziennie wysyła ci sygnały, które mogą być objawem niepokojących schorzeń. Nadwaga, stres, albo brak energii – w walce z każdym z tych problemów pomogą ci odpowiednio dobrane ćwiczenia.

1. NADWAGA I BRAK KONDYCJI

Najpoważniejszym powodem, dla którego powinno się zacząć ćwiczyć, jest oczywiście nadwaga. Problem ten nie ma charakteru tylko estetycznego. Jest również przyczyną wielu poważnych chorób serca. Często powoduje również ciężkie choroby, między innymi miażdżycę, cukrzycę, a nawet nowotwory. Do walki z otyłością i nadwagą polecamy przede wszystkim treningi, których podstawą są ćwiczenia kardio. Wiele osób stosuje w takich sytuacjach również treningi interwałowe, mające trzy razy większą skuteczność niż jakiekolwiek inne.

Jeśli w twoim życiu pojawiają się sytuacje, w których po przejściu kilkunastu schodów lub kilkudziesięciu metrów nie możesz złapać oddechu, to znak, by jak najszybciej poprawić swoją kondycję. Kondycja to nic innego jak wydolność fizyczna. Im więcej czasu poświęcisz na ćwiczenia, tym twoje ciało, a już szczególnie serce, będą dużo silniejsze. O kondycję najlepiej zawalczyć biegając, pływając, jeżdżąc na rowerze, rolkach, albo skacząc na skakance.

2. BRAK ENERGII I STRES

Siedzący tryb życia powoduje u nas ciągłe zmęczenie. Organizm ustawiony w jednej pozycji przez większość dnia traci kondycję, jest słabo dotleniony, a co za tym idzie – bardzo szybko się męczy. Dzięki regularnej aktywności fizycznej nasza krew jest dotleniona, w efekcie poprawia się stan układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Ćwiczenia dobre są także w momencie, gdy w życiu człowieka pojawia się za dużo stresu. Odpowiedni trening pozwoli ci zapanować nad problemem, zrelaksować się lub przysłowiowo „wyżyć”. Na problemy ze stresem najbardziej polecana jest oczywiście joga.

3. ZA WYSOKI CHOLESTEROL I NADCIŚNIENIE

Nadmiar cholesterolu jest problemem powszechnym, dotykającym nawet osoby młode. Podstawowymi jego przyczynami jest zła dieta i brak ruchu. Aby obniżyć jego poziom w organizmie powinno się regularnie ćwiczyć. Najlepszy w takim przypadku będzie trening, powtarzany trzy razy w tygodniu, przez trzydzieści minut.

Nadciśnienie to kolejny poważny problem współczesnego społeczeństwa. Najlepsze działanie obniżające ciśnienie to przede wszystkim jogging, nordic walking, albo pływanie.

4. BÓL KRĘGOSŁUPA

Powtarzający się i regularnie występujący ból kręgosłupa najczęściej świadczy o słabości mięśni występujących na plecach. Są one wówczas przeciążone i zmęczone.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, upewnij się jednak, czy nie występują w twojej postawie jakieś wady kręgosłupa. W takim wypadku źle dobrany trening może tylko pogorszyć sprawę. Najlepiej wzmocnisz mięśnie na plecach podczas regularnego pływania na basenie.

5. CELLULIT I NIEJĘDRNA SKÓRA

Obecnie nawet kobiety bardzo szczupłe mogą borykać się z problemem cellulitu. Według badań, aż 80% damskiej części społeczeństwa walczy z tym utrapieniem.

Aktywność fizyczna odgrywa ogromną rolę w walce z cellulitem. Zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, likwiduje wszelkie występujące na naszym ciele obrzęki, a także pomaga usunąć z organizmu toksyny. Treningi stymulują wytwarzanie kolagenu, który odpowiada za prawidłowe napięcie i elastyczność naszej skóry. Najlepsze efekty uzyskacie po treningach pośladków, ud oraz mięśni brzucha.

Ćwiczenia mogą mieć bardzo duży wpływ na nasz wygląd, zdrowie, a także na nasze samopoczucie! Nie tylko w magiczny sposób zmniejszają poziom stresu, ale również powodują produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Jeśli często jesteś smutny, rozdrażniony i senny, masz bóle mięśni, albo po prostu źle czujesz się w swoim ciele – zacznij regularnie ćwiczyć!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest